آیا سوالات مجلس به قوه قضاییه ارجاع داده خواهد شد؟

ابهام قانونی در سرنوشت سوال از رئیس‌جمهور

استنکاف از قانون را چه کسی باید تشخیص دهد؟

حسن روحانی

اگر در موارد سؤال از رئیس‌جمهور نقض یا استنکاف از قانون رخ داده باشد چه‌کسی باید آن را تشخیص دهد و گزارش آن چگونه به قوه قضائیه ارسال می‌شود؟

نسیم آنلاین: روحانی دیروز در مجلس حاضر شد و به سوالات نمایندگان پاسخ داد. با اینکه فضای دیروز مجلس آرام بود و این حسن جلسه دیروز بود اما پاسخ های روحانی به جز یک مورد نتوانست نمایندگان را قانع کند. بعد از این عدم اقناع پرسشی که مطرح شد این بود که حالا که نمایندگان قانع نشده اند تلکیف سوالات چه می شود؟ عده ای در این میان، بحث ارجاع سوالات به قوه قضاییه را مطرح کردند و عده ای دیگری با استناد به آیین نامه مجلس موارد سوالات را نقض قانون ندانسته و از این رو بحث ارجاع به قوه قضاییه را بلا موضوع می دانند. 

ماده ۲۱۳ آیین نامه مجلس می‌گوید: چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهور به سوالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سوال به قوه قضائیه ارسال می شود.

استنکاف از قانون را چه کسی باید تشخیص دهد

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز چهارشنبه (۷ شهریور) مجلس با استناد به ماده  ۲۱۳ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: «اگر در مسئله سؤال از رئیس‌جمهور استنکاف از قانون رخ داده چه‌کسی باید آن را تشخیص دهد و گزارش آن چگونه به قوه قضائیه ارسال می‌شود؟»

علی لاریجانی، رئیس مجلس که ریاست جلسه را به‌عهده داشت در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: «طبق این ماده از آئین‌نامه اگر موضوع مورد سؤال نقض قانون و یا استنکاف از قانون تشخیص داده شود به قوه قضائیه ارجاع می‌شود، موضوع هیچ کدام از این سؤالات نقض یا استنکاف از قانون نبوده است.وی افزود: ممکن است در لابه‌لای مطالب مطرح‌شده مواردی با این عنوان بوده باشد، ولی موضوع سؤالات نقض قانون نبوده است. اگر می‌خواستند ارجاع شود باید موضوع برخی سؤالات را نقض قانون قرار می‌دادند تا قابل ارجاع به قوه قضائیه باشد.»

این اظهارات لاریجانی با اعتراض برخی نمایندگان مواجه شد که لاریجانی جواب داد:‌«به هر حال این موضوع را در هیئت رئیسه بررسی می‌کنیم. اگر استدلالی دارید، ارائه کنید اما فی‌البداهه نظر من همین بود که گفتم.»

موضوع سوالات شامل نقض قانون می شد

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی که خود از طرحان سوال از رئیس جمهور بود هم در این زمینه گفت: «قانون می گوید اگر چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهور به سوالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال (نه عنوان مورد سوال)  نقض قانون باشد، سوال به قوه قضاییه ارسال می شود. طبق آیین نامه اگر موضوع و محتوای سوال نقض قانون باشد باید سوال به قوه قضاییه ارجاع شود. موضوعاتی که نقض قانون شده است در موارد متعدد در سخنرانی طراحان سوال مطرح شد.»

دهقان در ادامه به ذکر مثالی از نقض قانون پرداخت «قانون ارز شناور مدیریت شده، ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی از مواردی هستند که صریحا مورد نقض و اهمال قرار گرفته اند. آنقدر این اهمالات روشن است که آقای رئیس جمهور نتوانست یک کلمه پاسخ دهد.»

 اظهارات دهقان با واکنش علی لاریجانی مواجه شد «باید سوالات به گونه ای نوشته می شد که از قانون استنکاف شده است. در این صورت مشخص می شود که مجلس برای استنکاف از قانون رای  داده است. مشروح مذاکرات برای قوه قضاییه ملاک نیست. آنچه برای قوه قضاییه ملاک است این است که آیا استنکاف از قانون صورت گرفته است یا خیر.»

قانون ابهام دارد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره سرنوشت سوال از رئیس جمهور گفت:‌ «مجلس باید درباره سوال از رئیس‌جمهور تکلیف نهایی را مشخص کند. درباره تکلیف نهایی سوال از رئیس‌جمهور به طور روشن موردی مطرح نشده و درباره مصادیق استنکاف از قانون نیز هیچ تعریفی وجود ندارد. در این آیین‌نامه مشخص نیست که تعریف استنکاف از قانون باید از سوی هیئت‌رئیسه مجلس و یا کمیسیون حقوقی و قضایی مشخص شود، در این موضوع ابهام وجود دارد. با توجه به ابهاماتی که درباره تعیین تکلیف سوال از رئیس‌جمهور در آیین‌نامه داخلی مجلس وجود دارد، مجلس باید به موضوع رسیدگی کرده و تکلیف را مشخص کند.»


نکته‌ای که باید مدنظر قرار بگیرد این است که  هدف مجلس از اصلاح‌ آیین‌نامه و رای گیری برای اقناع یا عدم اقناع نمایندگان چه بوده است؟ اگر قرار بود بعد از رای گیری و عدم اقناع نمایندگان سوال از رئیس‌جمهور به قوه قضاییه ارجاع نشود پس تفاوت شیوه قبلی که در آن رای گیری برای اقناع نمایندگان وجود نداشت؛ یعنی همان چیزی که در جلسه سوال از رئیس جمهور سابق صورت گرفت با این شیوه چه تفاوتی وجود دارد و اصلاح آیین نامه با چه هدفی صورت گرفته است؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین