دو پیشنهاد بسیج دانشجویی دانشگاه امام‌صادق (ع) درباره FATF

عنوان

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در بیانیه‌ای درباره پیوستن ایران به FATF نکاتی را مطرح کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در بیانیه ای نسبت به پیوستن ایران به FATF هشدار داد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: در حال حاضر مسئله الحاق به کنوانسیون tf در کشور مطرح شده و مجلس در برابر آزمونی سرنوشت ساز قرار گرفته است. متأسفانه فشارهای زیادی برای تصویب این لایحه از سوی دولت و بعضی از نمایندگان وجود دارد. بی شک همه جنبش های دانشجویی کشور بر لزوم مبارزه با تأمین مالی تروریسم، مبارزه با پولشویی و منع اشاعه تسلیحات هسته ای تاکید دارند.3 موردی که از اهداف FATF است.

این بیانیه می افزاید: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) معتقد است در این برهه زمانی ملحق شدن به نهادی همچون FAFT  قطعا به ضرر کشور است. از جمله مواردی که دولت و مجلس به آن بی توجه است تلاش برای تصویب این لایحه قبل از حل شدن مشکل برجام و تحریم هاست. نهاد FATF تحریم های کشورمان را به قطعنامه 2231 شورای امنیت ارجاع می دهد. در حال حاضر این قطعنامه مشکلی ایجاد نمی کند. اما در صورت فسخ برجام، این قطعنامه تبدیل می شود به شش قطعنامه تحریمی قبلی شورای امنیت سازمان ملل و FATF نیز از این شش قطعنامه پیروی خواهد کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه تصریح شده است: در این شرایط ایران ملزم می شود به تحریم دولت، نهادهای نظامی، بانک مرکزی، صدا و سیما و ... که در صورت سرباز زدن از این کار ایران مشمول تحریم های جدیدی خواهد شد. آیا با وجود این خطر، تصویب این لایحه عقلانی است؟ مورد دیگر دور زدن تحریم هاست. راه هایی که ایران تحریم ها را دور می زند از نظر FATF به عنوان خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم معرفی می شود.

این بیانیه تاکید کرد: در حال حاضر 35 کشور و دو سازمان منطقه ای به عضویت FATF در آمدند. به این معنا که بسیاری از کشورهای دنیا مانند ایران عضو این نهاد نشدند، در حالی که از طرف FATF نیز مورد تأیید بودند.پس چه اصراری بر عضویت ایران وجود دارد؟ 

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق با ارائه دو پیشنهاد تاکید کرده است: همانگونه که رهبری نیز فرمودند به جای گیر افتادن در این کنوانسیون های بین المللی در شرایط خاص ایران، بر روی بهبود و حل مشکالت قوانین مبارزه با پولشویی داخلی تمرکز شود که هم به نفع کشور است و هم از موارد تاکید شده در plan acton اعلامی از سوی FATF است و پیشنهاد بعدی عضویت ناظر و اجرای موقت است. مانند اسرائیل و عربستان می توانیم در نهاد FATF به عنوان عضو ناظر باشیم و همچنین کنوانسیون هایی مانند CFT را به صورت اجرای موقت قبول کنیم تا بعد از مشخص شدن برجام به یک تصمیم نهایی برسیم.

در پایان این بیانیه آمده است: جنبش دانشجویی از دولت و ریاست مجلس گله دارد. چرا که با وجود مطالبه گری تخصصی بسیج این دانشگاه و تحقیق توسط دانشجویان، هیچ گاه مطالب ما به سمع این آقایان نرسید و همیشه از پاسخگویی به نقدهای دانشجویان به عنوان قشر نخبگانی و آینده ساز کشور فراری بودند. آیا وقت آن نرسیده است که در جهت توجیه و اغنای مراکز علمی و دانشگاهی کشور از سوی دولت و مجلس قدمی برداشته شود؟ آیا مجلس نمی خواهد حتی به مرکز پژوهش های خود توجه کند؟ قطعا دولت و مجلس برای اعمال خود باید در برابر مردم و جنبش های دانشجویی پاسخگو باشند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین