روحانی در آیین افتتاح پروژه‌های پتروشیمی:

مردم ما با ایستادگی هیچگاه عزت خود را نفروختند / امروز روز جنگ اقتصادی و جنگ روانی علیه ملت ایران است

عنوان

رئیس‌جمهور ب با تاکید بر اینکه امکان ندارد بدخواهان موفق شوند ما را به قبل از سال ۵۷ برگردانند، عنوان کرد: آنها می خواهند ما را چهل سال به عقب برگردانند تا تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم که می خواهیم مستقل باشیم، اشتباه کردیم که شما را از کشور بیرون راندیم، اشتباه کردیم که امروز می خواهیم بعنوان ایران در منطقه تاثیرگذار باشیم. چنین آرزویی برای دشمن هیچوقت محقق نخواهد شد و از مشکلات عبور خواهیم کرد.

حجت الاسلام حسن روحانی پیش از ظهر امروز(سه شنبه) در آیین افتتاح چند طرح جدید پتروشیمی در عسلویه اظهار داشت: هرکاری که باعث حرکت ما به سمت خودکفایی، اقتصاد مقاومتی، ارزآوری بیشتر و اشتغال شود مایه افتخار است. صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در طول بیش از ۱۰۰ سال گذشته نه‌تنها در تولید کشور بلکه حتی در تحولات مهم سیاسی کشور هم تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: در همه حوادث تاریخ سیاسی کشور ما در طول دهه‌های گذشته، کارکنان، کارگران، مهندسان نقش بسیار ارزشمندی ایفا کرده اند و کمتر حادثه مهمی در کشور است که نام این عزیزان در آن آشکار و روشن نباشد. در سال ۵۷ انقلاب وقتی پیروز شد که صنعت نفت در کنار انقلابیون قرار گرفت و در دوران دفاع مقدس هم اگر کارکنان پرتلاش این صنعت نبودند، به راحتی مردم از انرژی مورد نیازشان محروم می شدند و نه تنها حرارت و روشنایی از خانه های مردم می رفت، بلکه ابزار جنگی ما هم به حرکت در نمی آمد.

روحانی ادامه داد: در دورانی که مسئولیت پدافند هوایی را بر عهده داشتم، هرکجا بمباران می شد در ساعات اولیه برای بازدید به محل می‌رفتیم و آنجا می‌دیدم که همه کارگران و مهندسین بعد از بمباران وارد شده اند و همه توان خود را به کار می بستند تا حرکت انرژی به حالت اول خود بازگردد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز وارد مرحله جدیدی در برابر توطئه بیگانگان قرار گرفته ایم، تصریح کرد: همان‌هایی که می خواستند مانع پیروزی انقلاب شوند و ناموفق شدند، همانهایی که در دفاع ۸ ساله خواستند بر ما غلبه کنند و ناموفق شدند، امروز هم در برابر عظمت و بزرگی مردم ایران توطئه جدید خود را آغاز کردند. در هر توطئه ای مساله‌ای برای ما ایجاد می شود و مسیر و جاده هموار حرکت ما با مشکلاتی مواجه خواهد شد، اما امکان ندارد ملت ایران را از حرکت و پیشرفت بازدارند و امکان پذیر نیست.

وی گفت: برخی از طرح هایی که امروز افتتاح شد در دوران تحریم آغاز شده و امروز که دشمن در فکر تحریم های جدید است، پروژه هایی نیز برای اجرا امضا شد.

روحانی با بیان اینکه اساس پیروزی و شکست اینجاست که اگر دشمن بتواند امید و تلاش و حرکت را از ما بگیرد برای اهداف ناصحیح و ظالمانه خود موفق شده است، خاطرنشان کرد: اگر امید و تلاش باقی بماند و حرکت ما ادامه پیدا کند، حتما ناموفق خواهد بود. در اینکه مردم با مشکلات جدید مواجه هستند را لمس می کنیم، اما در اینکه دشمن قادر نیست به اهدافش برسد هم مثل روز برای ما روشن است.

رئیس جمهور ادامه داد: دشمن می گوید ایران عزتمند، مستقل، تاثیرگذار در منطقه و جهان را نمی‌پسندم و ایرانی می خواهم که در اختیار من و با اراده من مسیرش را انتخاب کند تا سودش در اختیار من باشد تا از نو سلطه بر ایران را به دست بیاورم که این هم از محالات است.

وی با تاکید بر اینکه امکان ندارد بدخواهان موفق شوند ما را به قبل از سال ۵۷ برگردانند، عنوان کرد: آنها می خواهند ما را چهل سال به عقب برگردانند تا تسلیم شویم و بگوییم اشتباه کردیم که می خواهیم مستقل باشیم، اشتباه کردیم که شما را از کشور بیرون راندیم، اشتباه کردیم که امروز می خواهیم بعنوان ایران در منطقه تاثیرگذار باشیم. چنین آرزویی برای دشمن هیچوقت محقق نخواهد شد و از مشکلات عبور خواهیم کرد.

روحانی با اشاره به پروژه های پتروشیمی افتتاح شده، افزود: پتروشیمی مرجان یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن محصول دارد. فاز اول پتروشیمی «پرویز» نیز مجموعا بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول خواهد داشت و نیروگاه دماوند نیز که ۶۵۰ مگاوات برق را تولید می کند. این افتتاح ها نشان می دهد که در مسیر تلاش و ایثار و فداکاری هستیم.

رئیس جمهور، گفت: همین طرح ها ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ اشتغال مستقیم و مقدار بیشتری اشتغال غیرمستقیم بوجود خواهد آورد.

وی با بیان اینکه در مسیر تولید برای نیاز داخل و صادرات حرکت می کنیم، تصریح کرد: هر طرح و پروژه ای که امروز آغاز شود به معنای انقلابی‌گری و تلاش برای عزت ملت ایران است. هر پروژه ای هم که افتتاح شود به معنای این است که این ملت در مسیر تلاش و فعالیت هیچگاه توقف نخواهد داشت.

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه در یک روز آنهم در شرایطی که بدخواهان در روزهای فشار به مردم و تحریم غیرقانونی و ظالمانه به ملت ایران هستند، ۳ طرح مهم افتتاح می‌شود به معنای پیروزی در برابر نقشه های دشمن است.

رئیس جمهور با بیان اینکه کشور بزرگ ما مشکلات زیادی را در طول تاریخ دیده است، ادامه داد: مشکلات به صورت جنگ، خشکسالی و دعواهای منطقه ای بوده، اما مردم ما با ایستادگی هیچگاه عزت خود را نفروختند.

وی اظهار داشت: قنوات ما نشان می‌دهد ایران از دیرباز کشوری است که با کم بارشی مواجه بوده اما هیچوقت پیش نیامده که ملت ایران دست خود را جلوی دیگران برای نان و یا زندگی خود دراز کند. امروز هم ممکن است مشکلاتی داشته باشیم، اما از این مشکلات با وحدت و تلاش عبور خواهیم کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه کاروان تلاش و سازندگی ما متوقف نخواهد شد، اظهار داشت: از سال ۹۲ تا امروز ۱۴ طرح پتروشیمی افتتاح شده است و باز هم امسال تا پایان سال افتتاح خواهیم داشت و در سال آینده نیز ۶ طرح افتتاح خواهد شد.

روحانی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را از مهمترین صنایع کشور دانست و گفت: اگرچه ما ملتی بزرگ با تاریخی عظیم هستیم اما اینکه خودمان در داخل می توانیم انرژی مورد نیاز کشور را تامین کنیم، بسیار مهم و حائز اهمیت است. اگر نفت و گاز را می بایست از خارج وارد می کردیم با مشکلات بسیاری روبرو می شدیم. در مسئله بنزین هم بخش اعظم نیاز کشور را در داخل تامین می کنیم و باید در آینده نزدیک به خودکفایی کامل برسیم.

وی افزود: خداوند نعمت های بسیاری را به کشور ما داده و ما باید با تلاش این نعمت ها را روزافزون کنیم. یعنی باید از خام فروشی فاصله گرفته و محصولات پرارزش تری به جهان صادر کنیم. برای تکمیل چرخه صنعت پتروشیمی باید سرمایه های داخلی و خارجی را جذب کنیم. اگرچه جذب سرمایه خارجی تا حدی با مشکل مواجه شده اما می توانیم برای توسعه صنعت، سرمایه ها را جذب کنیم.

رئیس جمهور افزود: اگر همه صنایع پایین دستی پتروشیمی در کشور ایجاد شود، منافع بسیاری نصیب ملت ما می شود. من از همه کسانی که امروز موجب شده اند این خبر خوب یعنی افتتاح سه پروژه صنعتی به مردم برسد تشکر می کنم. الحمدالله به موفقیت های بسیار خوبی دست یافته ایم که قابل توجه است.

روحانی با اشاره به مسائل اقتصادی و تحریم ها اظهارداشت: امروز روز جنگ اقتصادی و جنگ روانی دشمنان در برابر ملت ایران است. در خط مقدم این جنگ، بخش هایی قرار دارد که بار اقتصادی بر عهده آنها است و بخش نفت و گاز و پتروشیمی خط مقدم مبارزه با تحریم دشمنان است. ما با تلاش کار خود را ادامه می دهیم و نفت و گاز و پتروشیمی را تولید و صادر می کنیم.

وی با اشاره به بازار ثانویه ارز که به تازگی تشکیل شده است، گفت: پتروشیمی نقش عمده ای را در تامین ارز بازار ثانویه کشور بر عهده دارد. این نشان می دهد افرادی که در این صنعت کار می کنند در خط مقدم مبارزه با دشمن هستند. دشمن از این راه می خواهد به کشور فشار وارد کند و مردم را با مشکل روبرو سازد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به بخش های دولتی گفت: هر واحدی که به ثمر می رسد و افتتاح می کنید را باید به سرعت در بورس ارائه و آن را واگذار کنید.

روحانی با اشاره به اهمیت مسئله محیط زیست افزود: قراردادی که امروز، برای بهره برداری از گازی که در مشعل پالایشگاه ها سوخته می شود، به امضا رسید، قرارداد بسیار خوبی است که باعث می شود آلودگی محیط زیست کمتر شود. ما باید به فکر مردم باشیم تا آنها راحت تر زندگی کنند و آزار نبینند.

رئیس جمهور بیان کرد: این مناطق و به ویژه عسلویه مرکز گاز و سوخت کشور است. پس مردم بومی این مناطق باید بیش از دیگران از پیشرفت های اقتصادی بهره ببرند. من بارها گفته ام که در واگذاری کار اولویت باید با مردم بومی منطقه باشد. در ابتدای دولت به آقای زنگنه گفتم که چند کار را باید با جدیت پیگیری کنید. اولین مسئله گازرسانی به روستاها بود که خداراشکر در دستور کار قرار گرفت و در این ۵ سال بیش از ۳ هزار روستا گازرسانی شد.

وی افزود: گازرسانی به شهرها یکی دیگر از موضوعات مهمی بود که با جدیت پیگیری کردیم و فروش نفت در خارج از خلیج فارس و در جزیره جاسک مسئله بسیار مهم دیگری است که باید انجام شود زیرا بسیار مهم و استراتژیک است.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین