مجلس بی‌تفاوت!

طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی از دستور کار مجلس خارج شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته پیش از رفتن به تعطیلات تابستانی، رکوردی تاریخی زدند. آن‌ها در آخرین جلسه تابستانی خود با فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان که با ۱۶۱‌امضاء مورد تأیید قرار گرفته بود مخالفت کردند، همچنین طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی از دستور کار بهارستان خارج شد.

به گزارش صبح‌نو، داشتن یک مجلس تراز شاید از خاصیت انتخابات آزاد در هر کشوری باشد؛ در کشور ما نیز هر چهار سال یک‌بار مردم نمایندگانی از خود را برای پیگیری مسائل و مشکلات و از همه مهم‌تر قانون‌گذاری برای پیشرفت کشور انتخاب می‌کنند، اما بررسی عملکرد سه‌ساله مجلس نشان می‌دهد پارلمان دهم در برخی بزنگاه‌ها و رویدادهای مهم یا تعطیل بوده یا در موعد مقرر نتوانسته نسبت به آن مسأله ورود کند.
بسیاری بر این باورند که با تشکیل مجلس دهم فاصله معناداری بین پارلمان دهم از «مجلس تراز» به‌وجود آمده و نمایندگان مجلس در تشخیص اولویت‌ها و بررسی و حل مشکلات و معضلات اساسی کشور عاجز مانده‌اند و با اهتمام بر مسائل غیرضروری و کم‌اهمیت، مجلس را از جایگاه «رأس امور» تنزل داده‌اند.
 از سویی دیگر نگاهی به عملکرد مجلس از زمان سرآغاز و منشأ گرانی‌ها که به ماه‌های پایانی سال ۹۶‌ بازمی‌گردد، نشان می‌دهد مسائل متعددی بوده که مجلس نسبت به برخی از آنان بی‌تفاوت بوده یا ورود مناسبی به اصل موضوع نداشته است، رسیدگی و تعیین تکلیف آینده مبهم «برجام»، رسیدگی به اختلاس 8هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان، آلودگی وضع هوا در سطح کشور، رسیدگی به وضعیت «نظام پولی کشور»‌ ازجمله مواردی بوده که انتقادهای زیادی را برای بهارستان‌نشینان به همراه داشته است.
بی‌تفاوتی مجلس، در برخورد با حوادث و مسائل جاری کشور انتقاد برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس را نیز به‌همراه داشته است.

رکورد تاریخی بهارستان در سه روز
انتقادها به عملکرد مجلس اما سبب شد تا نمایندگان با جدیت بیشتری به موضوعات ورود کنند، آن‌ها در ابتدا از دولت خواستند تا کابینه را اصلاح کند اما با بی‌توجهی پاستور، خود دست به‌کار شده و وزرای اقتصاد و کار را استیضاح کردند، پس از آن هم در ششم شهریورماه رییس‌جمهوری براساس طرحی که به امضای 80 نماینده رسیده بود، میزبان بهارستانی‌ها بود تا به سؤال‌هایی با پنج محور کلی کنترل قاچاق، استمرار تحریم‌های بانکی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و بحران ارزی پاسخ دهد. نمایندگان سؤال‌کننده پس از این جلسه با اعلام اینکه جواب سؤال‌های خود را دریافت نکردند این احتمال را مطرح ساختند که بر اساس قانون به قوه‌قضاییه مراجعه خواهند کرد.
اما در یازدهم شهریورماه هیأت‌رییسه در جلسه خود به این نتیجه رسید که چون موضوع سؤال از رییس‌جمهوری، استنکاف از قانون نبوده است و سؤال‌کنندگان نیز لفظ دقیق استنکاف از قانون را در سؤالات‌شان قید نکرده‌اند، ارجاع سؤال به قوه‌قضاییه موضوعیت ندارد حتی لاریجانی هم از نمایندگان سؤال کننده خواست تا برای ارسال سؤال به قوه‌قضاییه اصرار نکنند.
مجلس با بهانه همراهی با دولت در شرایط اقتصادی کنونی مانع ارسال سؤال به قوه‌قضاییه شد اما این تنها عملکرد بهارستان نبود که انتقاد مردم را برانگیخت بلکه شروعی بود برای اثبات ناکارآمدی و بی‌توجهی مجلس دهم. در سیزدهم شهریورماه هم طرح ممنوعیت انتخاب یا انتصاب مقامات و مدیران دارای تابعیت مضاعف و مرتبط با کشورهای خارجی به تصویب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نرسید!

ترس از شفافیت
اما جلسه علنی روز جهارشنبه چهاردهم شهریورماه را می‌توان ناکارآمدی بهارستان یا حتی چهارشنبه سیاه نمایندگان نامید، چراکه نمایندگان با فوریت طرح‌های شفافیت آراء و تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی مخالفت اما با تعطیلات دو هفته‌ای خودشان موافقت کردند!
طرح شفافیت آرای نمایندگان که از آن به‌عنوان طرحی دوفوریتی با نزدیک به 190‌امضا صحبت می‌شد، در حالی با یک فوریت و 160‌امضا به هیات رییسه مجلس ارائه شد که نتوانست فوریت را به‌دست آورد تا با رأی مجلس‌نشینان، موضوع شفافیت آرای نمایندگان به‌صورت عادی در نوبت بررسی طرح‌های مجلس قرار گیرد، موضوعی که می‌تواند عملاً بررسی این طرح را به چند ماه یا سال بعد موکول کند. این طرح با اقبال کم‌تر از یک سوم امضاء‌کنندگان روبه‌رو شد و به شکلی عجیب تنها 57‌نماینده به فوریت آن رأی دادند در‌حالی‌که این طرح دو فوریتی با 160‌امضا تقدیم هیات‌رییسه شده بود.  طرح شفافیت آراء نمایندگان از این جهت مطرح شد که رأی نمایندگان در سؤال یا استیضاح از وزرا که گاه موجب برکناری وزیر می‌شود مشخص باشد، بدین نحو که کدام نماینده رأی موافق و کدام رأی مخالف داده است. گرچه اکثریت نمایندگان در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف از لزوم شفافیت آراء سخن گفته بودند‌ اما عملکرد آن‌ها در مخالفت با طرح شفافیت آرا موجب تضاد و تناقض در رفتار و گفتار آن‌ها شده که باید خود این تناقض را برطرف کنند.

ترس از شورای نگهبان 
آقای غلامعلی جعفرزاده ‌ایمن‌آبادی، نایب‌رییس فراکسیون مستقلین مجلس به تابناک گفته است که یک عده از نمایندگان هستند که از عواقب کار می‌ترسند؛ مثلاً در مورد FATF می‌گفتند شاید شورای نگهبان رد صلاحیت‌شان کند و در واقع ترس از رد صلاحیت شدن برای دور بعد نمایندگی را دارند؛ البته ما یک روحیه پنهانکاری و غیرشفاف را دوست داریم. با این حال، من اعتقاد دارم که شفافیت آراء به ما کمک خواهد کرد و موجب می‌شود، مواضع نماینده شفاف شود. از سوی دیگر، افراد نمی‌توانند به راحتی به مردم وعده پوچ دهند و بعد که وارد مجلس شدند، چرخش کنند و رفتار دیگری داشته باشند. یک عده می‌ترسند نتوانند در حوزه انتخابیه پاسخگوی مردم خودشان باشند. 
اما این سؤال مطرح می‌شود که تأیید وزرای ناکارآمد، بازگذاشتن دست آن‌ها برای دور زدن مجلس و انجام انواع تخلف هم از ترس شورای نگهبان است؟!

خارج شدن طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی خلاف عرف قانون‌گذاری است
از دیگر اتفاقات روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی مخالفت با طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی بود. طرحی که به گفته برخی از صاحب‌نظران می‌توانست زمینه‌های جدیدی را برای مقابله با مفاسد اقتصادی ایجاد کند. در همین رابطه اللهیار ملکشاهی، رییس کمیسیون حقوقی و قضای به ایرنا گفت: هیات‌رییسه مجلس در اقدامی بی‌سابقه و خلاف عرف قانون‌گذاری اقدام به خارج کردن این طرح از دستور کار مجلس کرد و یک اخطار اصل‌75 قانون اساسی را در کلیات این طرح پذیرفت و به رأی گذاشت د‌رحالی‌که باید آن را برای بررسی به کمیسیون مربوطه ارجاع می‌داد.
اللهیار ملکشاهی گفت: طرح مبارزه با مفساد اقتصادی مهم‌ترین طرحی بود که در طول عمر این دوره از مجلس تا الان وارد صحن مجلس شده بود. الان مهم‌ترین خواسته مردم رسیدگی به امور اقتصادی است که چرا وضع اقتصادی کشور به این نقطه رسیده و البته علل مختلفی دارد از جمله بی‌تدبیری یا کم‌تدبیری مدیریتی و مدیران، فضاسازی‌ها و جو روانی بی‌پایه و اساسی که دشمنان ایجاد کرده‌اند و عدم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
عملکرد روز چهارشنبه نمایندگان و بعد از آن تعطیلات دو هفته‌ای بهارستان، انتقادهای زیادی را به‌همراه داشت و سبب شد‌ مردم بار دیگر نسبت بی‌تفاوتی مجلس دهم نسبت به امور اعلام نارضایتی کنند، حال آنکه ‌این وظیفه مجلس است که به عملکرد دولت وزرا نظارت کند و تمامی ابزارها را در اختیار دارد اما چه سود!

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین