امیری مقدم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

آینده تشکیل دولت در عراق مبهم است!

عنوان

کارشناس مسائل عراق گفت:تا کنون چشم انداز چندان مشخصی برای  تشکیل دولت ائتلافی منسجم در عراق به چشم نخورده است.

رضا امیری مقدم کارشناس مسائل عراق در گفت وگو با خبر نگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آینده سیاسی عراق و تشکیل دولت در این کشور،اظهار کرد: در عراق  قبل از تشکیل مجلس  ائتلاف بزرگتر نخست وزیر را انتخاب می کند، اما بر اساس شواهد تا کنون چنین ائتلافی تشکیل نشده است.

کارشناس مسائل عراق بیان کرد: در هفته های گذشته  دو گروه  "اصلاح و بناء" و  "بناء  تحت عنوان ائتلاف بزرگ ثبت نام کرده اند و هر کدام  ادعای داشتن بیشترین آمار را دارند،اما  بر روی  این آمار اختلاف نظر وجود دارد. 

وی با بیان اینکه محوریت  گروه بندی های  سیاسی در عراق بر اساس شیعه و سنی است، افزود: به نظر می رسد اصلاح و بناء تا کنون بیشترین ائتلاف را  در این کشور به خود اختصاص داده  است.  

امیری مقدم تصریح کرد:کردها به عنوان یک وزنه مهم  ، فعلا وارد هیچکدام از این دسته بندی های دو گانه نشده اند و مذاکرات برای تشکیل دولت عراق ادامه دارد،بنابراین امکان جابه جایی در ائتلاف ها  دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به اینکه در فضای کنونی عراق بازار امتیاز گیری و امتیاز دهی داغ است،تاکید کرد: چشم انداز چندان مشخصی  برای  تشکیل یک دولت ائتلافی منسجم در این کشور تا به این لحظه  وجود ندارد.

کارشناس مسائل عراق با بیان اینکه امکان دخالت های خارجی برای تشکیل دولت وجود دارد،افزود:همه بازیگران سیاسی مطرح در این کشور  تلاش می کنند تا مهره های  نزدیک به خودشان را وارد عرصه قدرت کنند.

وی ادامه داد: آمریکا و کشورهای عربی هم از جمله بازیگران خارجی هستند که تلاش می کنند با گسترش نفوذ و لابی گری ها افراد نزدیک به  خود را  در راس  امور  قرار دهند.

امیری مقدم با رد این  ادعا که کشوری دیگر به صورت دستوری می تواند در تشکیل دولت عراق نقش آفرینی کند، تاکید کرد:با  توجه به شناختی که نسبت به مردم و سیاست مداران این کشور وجود دارد،کسی نمی تواند چیزی را به عراقی ها تحمیل کند در نتیجه احتمال دخالت مستقیم سایر دولت ها در امور بغداد به ویژه بحث تشکیل دولت ائتلافی دور از ذهن است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین