گام بلند بغداد برای ساماندهی سیاسی

"عادل عبدالمهدی"، معاون سابق رئیس جمهور عراق

روز گذشته پارلمان عراق «عادل عبدالمهدی» را برای این مقام برگزید تا بدون هیچ اعتراضی از طرف نهادهای با نفوذ گامی مؤثر در سامان‌دهی امور سیاسی این کشور برداشته شود.

به گزارش نسیم‌آنلاین، سرانجام پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان در چگونگی انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق که با توصیه‌های مرجعیت در این خصوص همراه شد، روز گذشته پارلمان عراق «عادل عبدالمهدی» را برای این مقام برگزید تا بدون هیچ اعتراضی از طرف نهادهای با نفوذ گامی مؤثر در سامان‌دهی امور سیاسی این کشور برداشته شود.

گام موثری که با انتخاب عبدالمهدی به این مقام، شاهد شکست آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در بی‌ثبات کردن عراق بودیم چرا که آمریکا در ماه‌های اخیر در تلاش بود تا با کارشکنی‌هایی موضوع انحلال نتایج انتخابات و ایجاد دولت اضطراری در عراق را دنبال کند. موضوعی که عربستان سعودی با ایجاد پروژه ناآرامی در عراق و آشوب‌های خیابانی سعی در بی‌ثبات کردن دوباره عراق پس از شکست داعش در این کشور بود. آشوب‌هایی که عراقی‌ها روز دوشنبه در واکنش به تفرقه‌افکنی‌های آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن مقابل دفتر الحشد الشعبی و کنسولگری ایران در بصره تظاهرات و تفرقه‌افکنی آن‌ها را با آتش‌زدن آدمک دونالد ترامپ محکوم کردند.  مداخله‌گری خارجی در عراق هدف‌هایی را در گسترش ناپایداری این کشور دنبال می‌کند که حضور آمریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی را می‌توان در این کشور نام برد.
دولت آمریکا برای استمرار حضور خود خصوصاً در ابعاد نظامی در عراق نیاز به بهانه داشت. وجود ناپایداری سیاسی و امنیتی می‌توانست دلیلی برای ادامه حضور اشغالگرانه آمریکا در عراق باشد، همچنین برخی شیخ‌نشینان خلیج‌فارس همانند عربستان سعودی که کشور عراق را صحنه رقابت خود با ایران تعریف کرده‌اند تلاش دارند عراق همچنان در ناامنی و ناپایداری دست و پا بزند تا اهداف و پروژه‌های عبری غربی خود را دنبال کنند. ریاض معتقد است قرار گرفتن عراق در کنار ایران می‌تواند همه تبلیغات ضد ایرانی در جهان عرب را خنثی ساخته و موجب افزایش نفوذ ایران در سطح جهان عرب و اسلام شود.
البته رژیم صهیونیستی هم احساس می‌کند عراق امن را به‌عنوان هم‌پیمان ایران در محور مقاومت تعریف کرده است و این موضوع یعنی تسهیل حضور ایران در منطقه غرب آسیا، لذا تلاش دارد امنیت از عراق فاصله بگیرد و ناامن شدن عراق را به معنی تهدید امنیتی برای ایران می‌داند. با پیروزی عبدالمهدی در سمت نخست‌وزیری می‌توان پیروزی محور مقاومت را در مسیر جدید سیاسی این کشور برشمرد.
اکنون با انتخاب «عادل عبدالمهدی» به نخست‌وزیری عراق از سوی پارلمان می‌توان دریافت که طرح‌ها و پروژه‌های آمریکا و متحدانش (‌عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی) در عراق به نتیجه‌ای نرسیده است و توصیه‌های مرجعیت دینی در عراق موجب شد تا بار دیگر این کشور در مسیر وفاق ملی به آرامشی دوباره دست یابد و همچنان محور مقاومت از حمایت حداکثری در این کشور برخوردار باشد.

گامی مؤثر در سامان‌دهی سیاسی عراق
البته منابع عراقی نیز می‌گویند که رهبران ائتلاف‌های سائرون و الفتح با انتخاب عادل عبدالمهدی به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور موافق بوده‌اند. انتخاب عادل عبدالمهدی به‌عنوان نامزد پست نخست‌وزیری این کشور پس از آن صورت گرفته که مرجعیت دینی عراق به این گزینش اعتراضی نکرده است.
 گفته می‌شود که از دلایل انتخاب عبدالمهدی برای پست نخست‌وزیری عراق تاکید رهبران ائتلاف‌های البناء و الاصلاح بر دوری نامزدی از حزب الدعوه است.
 با وجود موفقیت روز شنبه پارلمان عراق در انتخاب‌ «محمد الحلبوسی» به‌عنوان رییس جدید مجلس عراق، انتخاب نخست‌وزیر جدید گام مثبتی در روند سیاسی عراق محسوب می‌شود. روز شنبه مجلس عراق پس از برگزاری جلساتی تنش‌زا که گروه سائرون و حزب دموکرات کردستان و نمایندگان ترکمن آن را شدت داده بودند، توانست رییس جدید پارلمان خود را تعیین کند. «محمد الحلبوسی» 37ساله با کسب ۱۶۹رأی از خالد العبیدی با ۸۹ و اسامه النجیفی۱۹ رأی پیشی گرفت و بر کرسی ریاست پارلمان عراق تکیه زد. «محمد ریکان‌الحلبوسی» متولد شهر الکرمه در استان الانبار در غرب عراق است. وی فارغ‌التحصیل رشته شهرسازی از دانشگاه المستنصریه است که فارغ‌التحصیلی وی همزمان با شروع اشغال عراق از سوی آمریکا بود. وی با تیم مهندسی ارتش آمریکا درباره ساختن زیرساخت‌های فلوجه پس از سال۲۰۰۵ قرارداد بست و آرام‌آرام در الانبار معروف شد. از وی به‌عنوان جوان‌ترین رییس پارلمان در خاورمیانه نام برده می‌شود. «محمد الحلبوسی» رییس جدید پارلمان عراق در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با تاکید بر اینکه تمام تلاش خود را برای دفاع از کشورش و همسایگان به کار خواهد گرفت، گفت که با تعرض به ایران از خاک عراق به‌شدت مخالف است. این مقام عراقی تاکید کرد: «اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق به ایران حمله شود؛ حمایت از عراق و کشورهای همسایه ضروری است.» البته عبدالمهدی یکی از کاندیداهای تصدی پست نخست‌وزیری پس از انتخابات مجلس نمایندگان عراق در سال‌۲۰۰۵ به‌شمار می‌رفت که در رأی‌گیری داخلی «ائتلاف ملی عراق» با یک رأی مغلوب «نوری المالکی» شد. وی در سال‌2016 از مجلس اعلای اسلامی عراق جدا شد و به‌عنوان یک شخصیت سیاسی مستقل در عراق به ادامه فعالیت‌های سیاسی خود پرداخت. عبدالمهدی در دوره انتخاباتی سال‌2010، معاون رییس‌جمهوری بود، اما از این پست استعفا کرد. در دوره انتخاباتی 2014، تصدی وزارت نفت را برعهده گرفت و پس از مدتی از این پست نیز استعفاء کرد. او تنها سیاستمداری است که دو بار از پست مهم دولتی استعفاء کرده است. پیش از این «هیثم الجبوری» از رهبران فراکسیون «البناء» در مجلس عراق از توافق بالای میان این فراکسیون و فراکسیون «الاصلاح» و فراکسیون‌های کردی ‌روی نامزدی «عادل عبدالمهدی» برای تصدی پست نخست‌وزیری عراق خبر داده بود. وی در گفت‌وگو با شبکه «المیادین»‌ با اشاره به این مسأله اظهار داشت: عادل عبدالمهدی 90درصد راه را برای رسیدن به نخست‌وزیری با موافقت مرجعیت دینی عراق، طی کرده است. موضوعی که یک روز پس از این اظهار نظر رنگ واقعیت به خود گرفت و عبدالمهدی با رأی حداکثری 95‌درصدی به مقام نخست‌وزیری عراق رسید. اسامی زیادی برای نامزدی نخست‌وزیری عراق در هفته‌های گذشته مطرح شده بود که «حیدرالعبادی» نخست‌وزیر کنونی و رییس ائتلاف «النصر»، «هادی العامری» رییس ائتلاف «الفتح»، «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی سابق و «طارق نجم» از رهبران حزب «الدعوه» و نوری المالکی نخست‌وزیر سابق از جمله گزینه‌های تصدی نخست‌وزیری عراق نامبرده می‌شدند. بر اساس عرف سیاسی عراق که از سال‌۲۰۰۵ تاکنون وجود دارد، پست نخست‌وزیری به شیعیان تعلق دارد که بیشترین نماینده را در پارلمان دارند و ریاست پارلمان به اهل سنت و ریاست‌جمهوری به کردها می‌رسد.

 

منبع: صبح‌نو

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین