روابط ایران با چین، هند و روسیه استراتژیک است

ایران چین

برخی روابط این روزهای ایران با کشورهایی چون روسیه، چین و هند را چرخش به سمت بلوک شرق با همان مختصات ایدئولوژیکی، سیاسی و اقتصادی سابق تفسیر می‌کنند

به گزارش نسیم‌آنلاین، محمدحسین ملائک، سفیر سابق ایران در چین است. البته او سابقه حضور در سفارت ایران در قلب اروپا یعنی سوئیس را نیز در کارنامه دارد و چند سالی را نیز در وزارت خارجه مسئولیت‌های متفاوتی را تجربه کرده است. ملائک نسبت به روابط ایران و چین در سال‌های اخیر نکات فراوانی در ذهن دارد و در برهه‌های مختلف در گفت‌وگو با رسانه‌ها تلاش کرده نسبت به تبیین راه و روش تامین منافع ملی اقدام کند. او حالا در جریان چالش سیاسی میان ایران و آمریکا که این روزها یک جنگ سخت اقتصادی را هم رقم زده، ایده و نظرهایی دارد که می‌تواند در دوران یادشده برای کشور مفید باشد.

ملائک در گفت‌وگوی خود با «فرهیختگان» نسبت به تفکیک و طبقه‌بندی روابط سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف اقدام کرد و مهم‌ترین فرصت‌های ایران در دوران جدید را برای مقابله با تهدیدات آمریکا برشمرد.

سفیر سابق ایران در سوئیس در ابتدای گفت‌وگوی خود در پاسخ به سوال «فرهیختگان» درخصوص این شبهه که «برخی روابط این روزهای ایران با کشورهایی چون روسیه، چین و هند را چرخش به سمت بلوک شرق با همان مختصات ایدئولوژیکی، سیاسی و اقتصادی سابق تفسیر می‌کنند»، توضیح داد: «ما امروز دیگر چیزی به‌نام بلوک شرق نداریم و از طرفی معتقدم رابطه ایران با هرکشوری که بتواند در دوران بحران و نیاز به هرصورت، به ما یاری رساند، می‌تواند رابطه استراتژیک داشته باشد.»

ملائک در توضیح این گزاره ادامه داد: «در دور قبلی تحریم‌ها، دبی و مجموعه حاضر در آن دارای روابط ویژه‌ای با ایران بودند، به‌طوری که این رابطه برای ایران یک رابطه استراتژیک محسوب می‌شد. حالا اما این نقش را در دوره جدید، عمان و تا حدی قطر برعهده خواهند داشت. از طرف دیگر به نظر می‌رسد این روزها و در ایام آتی نقش پاکستان هم برای ایران بسیار استراتژیک خواهد بود، چراکه شرایط داخلی نوین این کشور به ایران اجازه می‌دهد بخشی از نیازهایش را از پاکستان تامین کند.»

وی در ادامه افزود: «در جمع‌بندی این موضوع باید بگویم به هر صورت رابطه با هرکشوری که بتواند تامین‌کننده بدون دردسر و پایدار منافع ایران باشد، برای ما استراتژیک محسوب می‌شود.» سفیر سابق ایران در چین با اشاره به حجم مبادلات بالای ایران و چین در سال‌های گذشته و همچنین روابط رو به رشد اقتصادی ایران با روسیه اهمیت این کشورها را در آینده روابط اقتصادی سیاسی ایران مهم دانست و تاکید کرد: «در چارچوب رابطه با کشورهایی که ایران با آنها روابط استراتژیک دارد، چین و روسیه به‌دلیل اینکه تامین‌کننده بخش عمده‌ای از نیازها‌ی ایران چه از لحاظ امنیتی و چه از لحاظ اقتصادی و معیشتی و بسیاری وجوه دیگر هستند، نقش عمده‌تری را بازی می‌کنند و لذا اهمیت بیشتری دارند.»

محمدحسین ملائک در پاسخ به سوال دیگر «فرهیختگان» درخصوص کم و کیف رابطه ایران با کشورهای اروپایی خاطرنشان کرد: «رابطه ایران با اروپا از این جهت استراتژیک نیست، چون مجموعه این کشورها به‌طور اصولی با نظام سیاسی حاکم بر ایران خیلی راحت نبوده و نیستند و اگر به‌دنبال تغییر رژیم در ایران نباشند، به جد به‌دنبال تغییر رفتار یا دخالت سیاسی در امور داخلی ایران هستند، چنانکه کشورهایی که در بخش اول از آنها صحبت و توضیحاتی درخصوص آنها ارائه شد، به‌دنبال این‌گونه اهداف در ایران نیستند.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی همچنین با اشاره به ماجرای برجام و ادامه مذاکره ایران با اروپایی‌ها برای حفظ چارچوب توافق هسته‌ای و تامین منافع ایران در ایام خروج آمریکا از این توافق بیان داشت: «ما در مورد ویژه‌ای مثل برجام البته بیشتر با اروپا تعامل سیاسی داشته و خواهیم داشت و لذا از این منظر نیاز است برای تامین منافع ملی سفرای اروپایی فعال‌تری از آنچه که فعلا داریم داشته باشیم تا از رقابت یا اختلاف موجود میان این کشورها با آمریکا استفاده کنیم.»

ملائک علاوه‌بر این در پایان گفت‌وگوی خود با ابراز ناخرسندی از عدم معرفی سفرای ایران در کشورهای مهمی چون چین و هند که روابط گسترده‌ای با ایران دارند، تاکید کرد: «مدیریت رابطه ایران و چین متاسفانه امروز در اختیار پکن است. آنها هم در ایران سفیر دارند و فعالیت‌های خود را پرقدرت ادامه می‌دهند. در مورد سایر کشورها از جمله هند نیز که امروز ایران در این کشور فاقد سفیر یا نمایند مناسب است، باید آن را نتیجه کاهلی وزارت خارجه دانست که موضوع را کم‌اهمیت تلقی کرده و نسبت به آن اقدام فوری و لازم صورت نداده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین