باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

سرطان سینه بیخ گوش آقایان!

عنوان

یک متخصص سرطان شناسی و رادیوتراپی آنکولوژی معتقد است سرطان سینه بیماری است که امکان بیماریابی و کشف آن در مراحل اولیه از مشخصه‌های اصلی آن به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سرطان سینه یکی از سرطان ها شایع در بین زنان است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان و بهبودی است. این سرطان از یک سلول کوچک آغاز و به مرور افزایش پیدا می کند، پس با تشخیص این سلول کوچک در مراحل اولیه، روند بیماری قابل درمان و از بین رفتن است.

سلول های سرطانی بسیار سریعتر از سلول های سالم در بدن رشد می کنند و با از بین بردن سلول های سالم، به مرور جایگزین آن ها می شوند. خانم ها به محض مشاهده حالت غیر طبیعی و یا احساس وجود توده در سینه خود باید به پزشک مراجعه کنند تا از روند بیماری جلوگیری به عمل آید.

حسین فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران و متخصص سرطان شناسی و رادیوتراپی آنکولوژی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص علت سرطان سینه، اظهار کرد: سرطان سینه به عنوان شایع ترین سرطان در خانم ها شناخته می شود و به طور متوسط از هر 12 خانم که در کشور یک نفر مبتلا به سرطان سینه خواهد شد. در حدود 7 هزار مورد جدید، سالیانه در کشور مبتلا به سرطان می شوند که حدود یک سوم از سرطان ها را سرطان سینه در خانم ها تشکیل می دهد.

این متخصص سرطان شناسی بیان کرد: سرطان سینه بیماری است که امکان بیماریابی و کشف آن در مراحل اولیه از مشخصه های اصلی آن به شمار می رود و شانس موفقیت درمان بالاتری دارند. در کلیه سرطان ها این به عنوان یک مسئله مورد قبول، جا افتاده است و می توان گفت سرطان ها در مراحل اولیه بهتر قابل درمان و پیشگیری بوده و با پرتودرمانی، شیمی درمانی و جراحی می توان آن را درمان کرد.


بیشتر بخوانید: روایت بانويى که سرطان سینه را ناباورانه شکست داده است


آیا سرطان درمان قطعی دارد؟

فودازی ادامه داد: سرطان درمان قطعی دارد اما سرطان هایی که در مراحل ابتدایی کشف و در مراحل بالینی باشند و هنوز با اجزای دیگر بدن  از جمله زیر بغل درگیری پیشرفته ای نداشته باشند، سریعتر قابل درمان است. نوعی از سرطان وجود دارد که در نقاط دور دست بدن از جمله استخوان ها، کبد و ریه قابل پیشرفت است که می توان با تشخیص سریع آن را درمان کرد.

وی افزود: سرطان در مراحل پیشرفته نیز قابل درمان است و با استفاده از تکنیک و روش های درمانی، داروهای جدید و پرتودرمانی می توان این امکان را فراهم کرد تا افرادی که مبتلا به سرطان هستند شانسی بیشتر و بهتر برای یک زندگی با کیفیت و  طول عمر بیشتر و مفیدتری داشته و کمتر نگران بیماری خود باشند.

روش تشخیص سرطان سینه چیست؟

این متخصص سرطان شناسی با اشاره به روش های تشخیص سرطان در مراحل اولیه، تشریح کرد: هر توده ای که در بافت سینه وجود دارد و فرد تشخیص دهد که این توده غیر طبیعی و به تازگی در بدنش پیدا شده است و ارتباطی با سیکل عادت های ماهیانه او ندارد، می تواند مهمترین علت سرطان سینه به شمار رود. نکته مهم در سرطان یابی توجه به این موضوع است که اگر سرطان در مراحل اولیه کشف شود، خودآگاهی فرد از همه چیز مهمتر خواهد بود.


بیشتر بخوانید: آیا سرطان سینه با نمونه برداری در بدن پخش می شود؟


چک کردن ماهانه سینه را فراموش نکنید

فودازی ادامه داد: اگر یک خانم جوان و میانسال با چک کردن هر ماهه سینه خود، وجود توده ای را تشخیص دهد باید سریعا به پزشک مراجعه کند و اگر نشانه ای جدید مانند تورفتگی نوک سینه، تراشه های غیر معمول در سینه یا لمس توده در سینه را مشاهده کرد  باید سریعا به پزشک مراجعه کند. توده هایی که در سینه پیدا می شوند نیاز به بررسی های تکمیلی و دقیقی مانند ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی دارند.

وی با تاکید بر اینکه توده های سرطانی معمولا همراه با درد نیست، بیان کرد: روش های از بین بردن موهای زائد زیر بغل تاثیری زیاد در ایجاد سرطان ندارد اما می تواند بیماری فرد مبتلا به سرطان را تشدید کند. توجه کنید که افزایش وزن در خانم ها به ویژه در دوران نوجوانی و جوانی و کم تحرکی و فعالیت فیزیکی پایین می تواند بعد ها در میان سالی شانس ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

این متخصص سرطان شناسی در پایان یادآور شد: سرطان سینه ممکن است در آقایان هم وجود داشته باشد اما درصد آن نسبت به خانم ها خیلی کمتر است شاید یک درصد در آقایان این بیماری وجود داشته باشد که باید سریعا تشخیص و درمان شود.

///// سرطان سینه

آیا سرطان سینه نیاز به جراحی دارد؟

رباب انبیایی متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص درمان سرطان سینه، اظهار کرد: سرطان سینه درمان گروهی دارد و یک تیم از پزشکان و متخصصین بر روی بیمار کارهای جراحی، رادیولوژی، پاتولوژی، آنکولوژی و زنان انجام می دهند، متخصصین زنان نابارور و فوق تخصص آنکولوژی زنان و حتی روانشناس و متخصص ژنتیک هم در درمان کانسر پستان دخیل هستند.

این متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست بیان کرد: بیماری باید در مرحله اول تشخیص داده شود و بعد به سراغ عمل جراحی خواهیم رفت؛ شیمی درمانی، رادیوتراپی، هورمون درمانی و یا درمان ایمونوتراپی و تارگت تراپی از روش های درمانی سرطان به شمار می رود، اما سوالی که پیش می آید برای برخی افراد مهارکننده تخمدان در چه گروه از بیماران مؤثر است؟، برای چه گروهی از بیماران ممکن است آن را استفاده کنیم؟، تا چه مدت درمان ادامه پیدا می کند؟، اگر مجبور به استفاده از مهارکننده تخمدان هستیم عوارض آن چیست.


بیشتر بخوانید: مهم ترین عوارض ناشی از رادیوتراپی در درمان سرطان سینه


استفاده از مهارکننده های فعالیت تخمدان در درمان سرطان سینه

انبیایی ادامه داد: بیماران مبتلا به سرطان سینه و بر حسب نوع تومور انواع مختلفی دارند؛ تومور ممکن است در بررسی اولیه منشأ مجاری شیری یا غده های شیری داشته باشد که شایع ترین آن سرطان منشأ مجاری شیری است که بر حسب تقسیم بندی ممکن است وابسته به هورمون باشند یا نباشند.

وی بیان کرد: در شیمی درمانی زمانی که می خواهیم وارد بحث رادیوتراپی و هورمون درمانی شویم باید بداینم چه چیزی برای بیماران استفاده می شود؛ در بیماران سرطانی استفاده از مهارکننده های فعالیت تخمدان برای درمان و کنترل بیماری و تومور اثری ندارد ولی ممکن است در بعضی موارد برای کنترل خونریزی استفاده شود.

آیا مهارکننده های فعالیت تخمدان در بیماران سرطانی پیشرفته کاربرد دارد؟

این متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست گفت: طبق بررسی های اخیر بیمارانی که دچار تومور هورمون گیرنده مثبتی هستند و بیماری آن ها پیشرفته است و از دسته بیماری های پر خطر به شمار می روند و شامل بیمارانی هستند که گیرنده لنفاوی مثبت دارند یا کسانی که سن خیلی پایینی دارند و می توان از مهارکننده فعالیت تخمدان در آن ها استفاده کرد.

انبیایی افزود: اگر بیماری محدود و در مراحل اولیه باشد استفاده از مهارکننده نفعی به بیمار نمی رساند و فقط عوارض ایجاد می کند بنابراین مهم است مرحله بیماری به موقع تشخیص داده شود؛ این درمان ها بسیار پر عارضه هستند و بیمار باید حتما تحت نظر پزشک متخصص باشد و بتواند عوارض را کنترل کند.


بیشتر بخوانید: کمر درد، زنگ خطر ابتلا به کشنده ترین سرطان در بانوان


آیا افرادی که مهارکننده تخمدان استفاده می کنند باردار می شوند؟

وی اضافه کرد: افرادی  که در انتهای سه سال درمان بیماری هستند می توانند باردار شوند و حتی بارداری می تواند در سلامت خانم اثر مثبتی داشته باشد و در برخی افراد دیده شده سلامت آن ها ارتقا پیدا کرده است.

این متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست در پایان یاد آور شد: خانم هایی که باردار نمی شوند و دوست دارند  فرزند داشته باشند باید قبل از شروع شیمی درمانی حفظ جنین و تخمک انجام شود، این تخمک و جنین برایشان فریز شود و در نهایت در خاتمه درمان بین سه تا پنج سال اگر تخمدان آن ها ناشی از  شیمی درمانی از کار افتاده باشد می توان از آن تخمک و جنین فریز شده استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین