مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است

عنوان

معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: سازمان وظیفه عمومی باید گواهی‌ها و مستندات معتبر بیماران مبتلا سلیاک را برای ارائه معافیت پزشکی معتبر بداند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، برنامه نیم نگاه با موضوع بررسی مشکلات اجتماعی بیماران سلیاک، با حضور دکتر رضا ملک زاده (معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی) از شبکه رادیویی سلامت روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر رضا ملک زاده با اشاره به مشکلات بیماران سلیاکی در حوزه معافیت از خدمت سربازی، گفت: شایسته است که سازمان وظیفه عمومی در صورت تایید بیماری سلیاک در مراکز معتبر پزشکی از مداخله در رژیم فاقد گلوتن بیماران پرهیز کند.

وی با اشاره به اینکه بیماری سلیاک با مصرف گندم و جو دو مرتبه عود می کند، اظهار داشت: تشخیص بیماری سلیاک در وظیفه عمومی از طریق بیمار کردن افراد کار مناسبی نیست.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه تمامی آزمایشات تایید کننده سلیاک در مراکز معتبر پزشکی کشور انجام می شوند، عنوان کرد: بیمار سلیاکی در وضعیت خدمت سربازی امکان رعایت رژیم فاقد گلوتن را ندارد، بر همین اساس باید از جانب سازمان وظیفه عمومی معاف دائم شناخته شود.

وی با اشاره به این که مصرف گلوتن برای بیماران سلیاکی یک پرهیز جدی است، اظهار داشت: انجمن سلیاک ایران آمادگی دارد تا برای همکاری در خصوص ارائه معافیت های پزشکی مدارک بیماران سلیاکی را در اختیار سازمان وظیفه عمومی قرار دهد.

رضا ملک زاده در ادامه اضافه کرد: بیمار مبتلا به سلیاک پس از مصرف گلوتن درگیر بیماری های مختلفی می شود که در دوران رژیم از وجود آن ها مصون بوده است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر آمار تمامی بیماران سلیاکی در انجمن حمایت از بیماران سلیاکی موجود است، خاطر نشان کرد: سازمان نظام وظیفه می تواند بر اساس آمار ارائه شده از سمت انجمن حمایت از بیماران سلیاکی مشمولان مبتلا به این بیماری را از خدمت سربازی معاف کند؛ در صورتی که انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تعهد خود را در قبال این اطلاعات و بیماران قبول می کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر حدود 70 هزار بیمار سلیاکی در کشور زندگی می کنند، اذعان داشت: انجمن حمایت از بیماران سلیاکی تا به امروز 7 هزار ن بیمار مبتلا به سلیاک را مورد شناسایی دقیق قرار داده است.

رییس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سلیاکی با اشاره به این که در بسیاری از مواقع پزشکان وظیفه عمومی تاییده های وزارت بهداشت و انجمن سلیاک را مقبول نمی دانند، عنوان کرد: سازمان وظیفه عمومی باید گواهی ها و مستندات معتبر بیماران مبتلا سلیاک را معتبر بداند.

وی افزود: متاسفانه برخی از بیماران برای برخورداری از معافیت پزشکی، خود را با بیماری ها و عوارض متعدد آن درگیر می کنند.

رضا ملک زاده در ادامه اضافه کرد: بدون شک یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک تا آخر عمر خود با این بیماری درگیر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم افزایش دسترسی بیماران سلیاکی به محصولات بدون گلوتن در سراسر کشور، اظهار داشت: در سال های گذشته انجمن حمایت از بیماران سلیاکی و وزارت بهداشت در تلاش بوده اند تا با همکاری صنعت تولیدی های متعددی را به سمت تولید و ارائه محصولات فاقد گلوتن سوق دهند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: امید است که در سال های آینده با توجه به تلاش های انجام شده تنوع محصولات بدون گلوتن در داخل کشور افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر بسیاری از داروها حاوی گلوتن هستند، اظهار داشت: در برخی از موارد محصولات تولید شده به نام بدون گلوتن نیز دارای مقادیری گلوتن هستند که باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

رضا ملک زاده با اشاره به وضعیت بیمه ای بیماران سلیاکی، تصریح کرد: آزمایش های مختص به سلیاک باید تحت پوشش بیمه ها قرار بگیرد، اما در بسیاری از مواقع این موضوع مورد کم لطفی سازمان های بیمه گر قرار می گیرد.

وی در خصوص افزایش قیمت بن خرید محصولات فاقد گلوتن، عنوان کرد: بیماران سلیاکی به صورت ماهانه 30 هزار تومان بن خرید محصولات بدون گلوتن دریافت می کنند، اما وزارت بهداشت در تلاش است تا این مبلغ را در حد دو برابر افزایش دهد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین