در تیتر امشب مطرح شد؛

ضرورت تکمیل سامانه جامع تجارت/جریمه ۲۶ میلیون تومانی برای احتکار و گران فروشی پوشک!

نسیم آنلاین

سخنگوی سازمان تعزیرات گفت:تنها ۲۶ میلیون تومان جریمه برای ۵۶ پرونده گران فروشی و احتکار پوشک تعیین شد که به هیچ وجه بازدارنده نیست.

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص افزایش مجدد قیمت لبنیات با وجود مجوز افزایش 32 درصدی ماه گذشته، گفت:در گزارشاتی که ماداشتیم متاسفانه این افزایش قیمت در سطح عرضه اتفاق افتاده در حالیکه هیچ گونه مجوز افزایش قیمت مجدد بعد از افزایش 32 درصدی  وجود نداشته و این امر تخلف است.

وی ادامه داد:این تخلف از سوی یکی از شرکت های لبنی صورت گرفته که  چند ماه پیش هم 3 و نیم میلیارد تومان در همین خصوص جریمه شده است.

رایگانی تصریح کرد:در این ارتباط برای 2 شرکت معروف لبنی پرونده تشکیل شده است .مجوزی برای افزایش قیمت صادر نشده و قطعا به عنوان گران فروشی محسوب شده و حکم آن طی چند هفته آینده اعلام می شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات در خصوص تخلف عدم درج قیمت ها گفت:عدم درج قیمت در سطح عرضه کمتر اتفاق می افتد و در واقع این تخلف از سوی واحدهای تولیدی انجام می گیرد.

رایگانی در خصوص افزایش قیمت رب گوجه تصریح کرد:کارخانه متخلف در تیرماه گوجه را با قیمت 500 تومان از سر زمین خریده و  افزایش 80 تا 100درصدی قیمت رب داشته و در حال مخدوش کردن قیمت رب بوده است که با رسیدگی سازمان تعزیرات این کارخانه پلمپ شد.

رایگانی اظهار داشت:در خصوص پوشک 5 پرونده قاچاق تشکیل شد که در مجموع  10 میلیون تومان جریمه شدند و 56 پرونده در زمینه گران فروشی و احتکار تشکیل شد که برای آن 26 میلیون تومان حکم داده شده است این حکم برای تخلف چند میلیاردی که در این حوزه صورت گرفته به هیچ وجه بازدارنده نیست و باید قانون در مجلس اصلاح شود.

وی ادامه داد:این بحث در کمیسیون های اقتصادی در درست بررسی است تا لایحه آن تهیه و به مجلس ارائه شود.

وی تصریح کرد:در حوزه موبایل 26 پرونده به سازمان تعزیرات ارجاع  وشد از این میان 13 پرونده رسیدگی و حکم  آن داده شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات خبر داد: با مختومه شدن پرونده تخلف احتکار پوشک یک شرکت ، عرضه 2 میلیون بسته پوشک احتکار شده  در استان البرز از پس فردا شروع می شود.

وی ادامه داد:972 پرونده احتکار در این سازمان تشکیل شده که 770 پرونده مختومه شده و باید اجناس احتکار شده هرچه سریعتر به بازار عرضه شود.

بر اساس این گزارش عوض پور دبیر کل اتاق اصناف در خصوص تخلف عدم درج قیمت تصریح کرد:اخیرا نوساناتی در تامین و توزیع به وجود آمده واحدهای تولیدی افزایش قیمت به صورت مداوم داشته اند و این عدم درج قیمت ها بخشی به این دلیل بود.

وی ادامه داد:نوسانات ارز تنها 3 تا 5 درصد در کالاهای ضروری و اساسی تاثیر دارد و اگر تخلف در واحد صنفی باشد بازرسین ما رسیدگی می کنند.

عوض پور افزود:50 درصد از تخلفات منجر به تشکیل پرونده مربوط به عدم درج قیمت بوده و بخشی هم به گران فروشی و نبود صورت حساب بر می گردد.

دبیر کل اتاق اصناف در خصوص عرضه کالا با قیمت بالاتر از درج شده بر روی کالا در برخی فروشگاه ها گفت:فروشگاه های زنجیره ای صندوق های مکانیزه دارند و قابل نظارت و رسیدگی است و خود واحد تولیدی کالا را گران تر به فروشگاه عرضه می کند.

وی تاکید کرد:هزینه تولید در کشور ما بالاست و مدیریت هزینه کمتر انجام می شود.

عوض پور تصریح کرد: در شرایط کنونی باید افزایش عرضه را داشته باشیم و کالاهای احتکار شده پرونده هایی که رسیدگی می شود هرچه سریعتر به بازار عرضه شود.

وی اظهار داشت:در چندروز گذشته با کاهش التهاب بازار  شاهد کاهش قیمت ها از جمله گوشت و مرغ بوده ایم امیدوارم این ثبات ادامه داشته باشد.

باستانی عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه برنامه با بیان اینکه متولی نظارت بر بازار وزارت صمت و سازمان حمایت است گفت: در حوزه نظارت در بخش اجرا قرار بر این بود هر کالایی که در داخل و خارج تولید و توزیع می شود تا زمان رسیدن به دست مشتری در قالب یک سامانه  جامع آورده شود تا نظارت کامل بر این زنجیره صورت گیرد.

وی ادامه داد:اگر سامانه نظارت جامع وجود نداشته باشد مگر می شود بر این همه حجم کالای تولید داخل و واردات نظارت  وجود داشته باشد.سامانه جامع تجارت قرار بود به همه بخش ها گمرک انبار و غیره لینک شود اما اینکار هنوز تکمیل نشده است و این سامانه باید خیلی جامع تر باشد.

باستانی تصریح کرد:جرائم سازمان تعزیرات خیلی کم است و بازدارنده نیست. انتظار مجلس بر این است هرجایی قوانین متناسب با اجرا نیست لایحه ای در این خصوص تهیه شود اما باید سیستم نظارت تکمیل شود تا از بروز این تخلفات جلوگیری شود.

وی اظهار داشت:در شرایط کنونی کمبودی در کالاهای اساسی نداریم اما اگر همه در اثر جو روانی اقدام به خرید بیش از اندازه کنند مشکل پیش می آید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین