در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

بهبود یادگیری دانش آموزان با معادل سازی واژگان بیگانه در کتاب درسی/ پذیرش در مدارس استعداد‌های درخشان نیازمند اصلاح است

عنوان

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: معادل سازی فارسی واژگان بیگانه در کتاب های درسی کمک کننده به دانش آموزان است و از این موضع عقب نشینی نمی کنیم.

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در گفت وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره معادل سازی واژگان بیگانه و استفاده از معادل فارسی آن در کتاب های درسی به ویژه درس زیست شناسی اظهار کرد: جو سازی برخی افراد باعث شده تا نسبت به واژگان معادل جبهه گیری کنند در حالیکه اصلا چنین موضوعی وجود ندارد و حدود سه تا چهار واژه باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: دانش آموزان با واژه های فارسی مشکلی ندارند و قطعا به خاطر سپردن و آموختن واژگان فارسی از واژگان غربی و لاتین آسان تر خواهد بود در حالیکه برخی افراد این موضوع را رد می کنند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی تصریح کرد: واژه های فارسی از واژه های یونانی که تیرگی معنایی برای مخاطب ایرانی دارد بهتر است و باید کاربرد آن بیشتر شود، اما برخی افراد به این موضوع علاقه ای نداشته و فضایی کاذب را ایجاد می کنند.

علم باید با زبان کشور رواج پیدا کند

حدادعادل با بیان اینکه علم باید با زبان کشور رواج پیدا کند، گفت: واژه های بکار گرفته شده برای معادل سازی در کتاب های درسی از طریق اساتید این دروس و مسئولان فرهنگستان پیشنهاد شده است بنابراین سعی شده تا مناسب ترین جایگزین ها را در زبان فارسی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: با وجود تمامی تمهیدات در نظر گرفته شده برای استفاده از معادل های فارسی برخی ماجراجویی ها و جوسازی ها قصد جلوگیری از این کار را دارند که فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی به هیچ وجه از موضع خود عقب نشینی نخواهد کرد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه لغات بیگانه در همه رشته ها وجود دارد، گفت: سعی کردیم در تمامی حوزه ها به معادل سازی واژگان بیگانه بپردازیم و این موضوع را با کارشناسان تخصصی در میان گذاشتیم تا بهترین گزینه ها را انتخاب کنیم.

تجدید ساختار در مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان

حدادعادل در پاسخ به پرسشی مبنی بر ساماندهی مدارس سمپاد گفت: اساسنامه به تصویب رسیده است و به زودی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان تجدید ساختار می شود  تصور بر این است از این به بعد سمپاد با قوت و جهت گیری تازه ای کار خود را پیش می برد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نحوه گزینش در مدارس سمپاد  بیان کرد: در ساختار جدید  و زیر نظر هیئت امنا، آیین نامه جدید طراحی شود و بر این اساس موشکافانه کارهایی از قبیل پذیرش در مدارس بررسی شود؛ البته هنوز اعضای هیئت امنا مشخص نشده است.

وی تصریح کرد: تغییر در ساختار مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان به بهبود اوضاع افراد مشمول این مرکز و کسب نتایج بهتر المپیادها و تولید علم کمک خواهد کرد.

حدادعادل درباره تغییر در پذیرش دانش آموز تیزهوش در مدارس متوسطه اول با تاکید بر اینکه کاهش استرس از دوره ابتدایی با حذف این آزمون ها بسیار ارزشمند است، گفت: اما روش های پذیرش امسال ایراداتی داشت که باید  بازنگری و اصلاح شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین