تکمیل دو سد سیلاب گیر در بالادست طرح فازهای ۱۳و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی

عنوان

سرپرست طرحهای پشتيبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بارش‌های سیلابی در پارس جنوبی، از تکمیل دو سد سیلاب‌گیر در بالادست پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی (سایت اختر) خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس ، سید محی الدین جعفری سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس در تشریح اهداف ساخت سدهای تاخیری در منطقه پارس جنوبی به بارندگی های سیلابی این منطقه در فصول پاییز و زمستان اشاره کرد و گفت: احداث این سدها موجب کنترل و هدایت سیلاب ها و جلوگیری از ایجاد خسارت در فازهای درحال ساخت و بهره برداری پارس جنوبی می شود.

 

جعفری با بیان اینکه ساخت سدهای تاخیری سایت اختر شامل 5 سایت در شمال طرح توسعه فازهای 13 و 24-22 از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت نفت و گاز پارس واگذار شده، اظهار کرد: باتوجه به اهمیت جلوگیری از ایجاد خسارت در این فازها ، سدهای شماره یک و دو از سدهای مذکور در مرحله ساخت قرار گرفت و با توجه به تجریبات قبلی ساخت سامانه کنترل سیلاب پارس یک توسط طرح های پشتیبانی نفت و گاز ، اجرای پروژه مذکور به مجری طرح های پشتیبانی نفت و گاز واگذار شد.

 

به گفته سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس پس از برگزاری مناقصه در پاییز 1393و انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی دو سد موسوم به D2 و D1 آغازو طبق برنامه زمانی مدون، به منظور انجام فعالیت های پروژه جهت پیشگیری از ورود سیلاب، به احداث کافردم های 1 و 2 (سدهای مقیاس کوچک و موقت که بخشی از بدنه سد اصلی هستند) منجر شد.

 

وی با اشاره به اینکه با احداث این کافردم ها، با وقوع سیلاب در پاییز و زمستان 1394، هیچ آسیبی به طرح توسعه فاز 13 وارد نشد، افزود: در ادامه فعالیت های اجرایی مربوطه و طی سال های 95 و 96، ساخت بدنه اصلی سدها به پایان رسید و همزمان سامانه دفع سیلاب (شامل کانال های پایین دست این سدها) نیز تکمیل شد.

 

سرپرست طرحهای پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس افزود: با توجه به احداث این سدها قبل از تکمیل، در بهمن و اسفند ماه سال 1395 حجم عظیم سیلاب ناشی از بارش های 110 میلیمتری کنترل و مانع بروز خسارت به طرح فازهای 13 و 24-22 شد.

 

به گفته جعفری مسئولیت عملیات ساخت سه سد دیگر از شمار سدهای تاخیری سایت اختر، تکمیل سامانه کنترل سیلاب و نیز سد بالادست طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی واقع در سایت تمبك، سال 96به سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واگذار شده است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین