استمرار وزرات راه و شهر سازی چگونه به اقتصاد کشور صدمه زد؟

عنوان

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به به مسکن به عنوان مهمترین لکومتیویی که اقتصاد کشور را به حرکت در می‌آورد و ضرورت استفاده از مدیران توانمند و کارآمد در شرایط جنگ اقتصادی کنونی از ثبات و بی تحرکی در وزرات راه و شهرسازی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، مقام معظم رهبری در مسیر هدایت انقلاب اسلامی بارها نسبت به جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران هشدار داده اند و به همین سبب بوده است که از سال 1386 تا به امروز، با نامگذاری سال ها و هشدارهای جدی به مسئولین نظام و مردم، راه حل عبور از بحران های اقتصادی را ارائه کرده و می کنند. اما وضعیت فعلی اقتصاد کشور به گونه ای است که احساس می شود دولتمردان این جنگ اقتصادی را جدی محاسبه نکرده اند در این رابطه با دکتر علی اسلامجو ،اقتصاددان و استاد دانشگاه امام حسین (ع) گفت و گو کردیم؛

وی با اشاره به جنگ اقتصادی که از ابتدای دهه  90 به طور علنی و با تمام توان آغاز کرده است گفت: بعد از آزمایش کردن و به بن رسیدن دشمن از انواع و اقسام روشها برای به زانو درآوردن انقلاب اسلامی و بی نتیجه بودن آن دشمن در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامی به این نتیجه رسیده است که از حربه اقتصاد برای زمین گیر کردن اقتصاد کشور استفاده کند.

این کارشناس اقتصادی  در رابطه با اینکه اکنون جنگ در چه مرحله ای است گفت: شرایطی جنگی سختی ها و زحمت هایی را به همراه خود دارد اما هرگز دشمن موفق نشده و نخواهد شد که به هدف غایی خود یعنی فلج کردن اقتصاد ایران به جهت ظرفیتهایی که کشور ایران از آن بهره مند است برسد اما به جهت اینکه احساس کرده در مقاطعی با استفاده از این حربه نتایجی به زغم خود بگیرد همچنان بر این جنگ اصرار دارد.

علی اسلامجو با اشاره به مقالات و گزارشهایی که اقتصاددانان غربی در اواخر سال 2013 میلادی در آن به  بی اثر بودن تحریمهای اقتصادی علیه ملت ایران اعتراف کرده بودند گفت: با اتفاقاتی که در سال 1392 شمسی در عرصه سیاسی کشور رخ داد خودآگاه یا ناخودآگاه جهش تحلیل کارشناسان و اتاق فکر غربی ها عوض شد و آنها را به رسیدن اهدافشان از مسیر فشارهای اقتصادی امیدوار کرد.

وی علت چنین برداشتی را نیز نشئت گرفته از برخی شعارهای سیاسی مطرح در آن زمان دانست و افزود: به هر دلیلی جریانی در انتخابات رای آورد و این در کشور مرسوم است که بعد از اینکه 8 سال جریانی حاکم است شانس جریان مقابل برای پیروزی در انتخابات بالا باشد اما انتخاب یک رویکرد خاص و پیروزی با این رویکرد این خیال واهی را برای طرف مقابل داشت که تحریمهای آنها ملت را خسته کرده است.

این استاد دانشگاه امام حسین (ع) با هشدار نسبت به فراموشی ظرفیتهای عظیم کشور و ملت ایران گفت: تفاوت شرایط کشور در موقعی که به طور کلی تحریم باشد با شرایطی که تحریم نباشد تنها 20 درصد است بنابراین اگر در کشور نابه سامانی وجود دارد به جهت بی توجهی به ظرفیتهای عظیم داخلی است کما اینکه در این چند ساله این اتفاق صورت گرفت و به جهت اینکه تمامی شرایط اقتصادی کشور به این 20 درصد گره زده شده بود شکست در این زمینه یعنی تقریبا تمامی ظرفیتهای مد نظر دولت شکست بخورد و در نتیجه نابه سامانی در چنین شرایطی طبیعی خواهد بود.

* مهمترین سلاح کشور در جنگ اقتصادی دشمن مدیران کارآمد و جهادی

علی اسلامجو با اشاره به جایگاه کارآمدی مدیران دولتی در استفاده از ظرفیتهای اقتصادی کشور گفت: مهمترین سلاح کشور در جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران مدیرانی کارآمد که جهادی کار می کنند.

*عامل نوسانات نرخ ارز نارکارآمدی و نه تحریم

این کارشناس اقتصادی  با تصریح به جایگاه کارآمدی در شرایط حساس کنونی گفت: نوسانات نرخ ارز باعث نوسانات شدید در سایر بازارها می شود حال  اگر به مباحث نوسانات نرخ ارز توجه داشته باشیم علی رغم وضع شدیدترین تحریمها در اوایل دهه 90 اما شاهد این حجم از نوسانات نرخ ارز نبودیم بنابراین این یک نمونه است از نقشی که مدیریت صحیح می تواند در شرایط اقتصادی کشور داشته باشد که اگر چه متغیر تحریم مشترک بود اما متغیر نوسانات در این دوره به شدت بیشتر و بیشتر بود.

* صدمه به پیکره اقتصاد کشور با استمرار مدیریت عالی در وزارت  راه و شهرسازی 

وی با اشاره به مسکن به عنوان مهمترین لکومتیویی که اقتصاد کشور را به حرکت در می آورد گفت: در طول این دو دولت یازدهم و دوازدهم متأسفانه هیچ برنامه ای برای رونق در این حوزه ازسوی وزارت مرتبط نبودیم و متأسفانه دولت با اصرار به استمرار این مدیریت بزرگترین صدمه را به اقتصاد کشور و خود زد و طرحهایی همچون مسکن اجتماعی و احیای بافتهای فروسوده فقط شعارهای زیبایی برای زیر سوال بردن طرح مسکن مهر بود و هیچگاه به خود رنگ واقعیت نگرفت.

علی اسلامجو  با اشاره به اینکه برای راه اندازی هر طرحی باید توانایی عموم مردم را در نظر گرفت گفت: طرح اعطای تسهیلات نیز طرح آنچنان موفقی نبود چرا که اقساط و شرایط آن به گونه ای نبود که عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

این استاد دانشگاه با یادآوری نقش اثر گذار مدیریت اقتصادی در توسعه کشور که به شرایط تحریمی ارتباطی ندارد گفت: آیا وقتی دولتی هزینه های جاری اش چندین برابر دولت ماقبل خود افزایش داشته باشد و در مقابل آن سهم بودجه عمرانی کشور را کاهش می دهد  در حالیکه تمامی پروژه های عمرانی اش تکمیل پروژه های نا تمام دولت سابق است و خود کلنگ هیچ پروژه ای را به زمین نزده است تحریم بودن یا نبودن تفاوتی در کشور ایجاد می کند.

وی در ریشه یابی عواملی که باعث نابه سامانی در بازار می شود گفت: برخی از صفات بد است که اگر در مدیران ارشد دولتی رسوخ کند نتیجه طبیعی آن نابه سامانی در بازار خواهد بود بنابراین دولت برای انتخاب مدیران خود باید بسیار دقت کند که مدیرانی بی تفاوت، تنبل و مدیری که  اقتصاد مقاومتی را قبول ندارد و به دنبال فساد و خیانت به سود منافع شخصی و حزبی است  انتخاب نکند.

علی اسلامجو  با تصریح به اینکه شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که بایستی در انتخاب مدیران اقتصادی کشور به تنها چیزی که فکر کنیم کارآمدی و دلسوزی مدیر برای نظام و ملت باشد گفت: اکنون اگر  مدیری به جهت غیر فنی انتخاب شود یا نشود خیانت در حق ملت و نظام است.

این کارشناس اقتصادی  با اشاره به اینکه یکی از مولفه های مدیر کارآمد تجربه پذیری است گفت: مثلا در زمینه تثبیت نرخ ارز کشور در گذشته نیز به این سمت رفته بود  اما بدون در نظر گرفتن این تجربه گذشته و آشنایی با محاسن و معایب آن مجدد اجرا شد و مجددا به همان رویه سابق اجرا شد و شکست خورد.

* ابلهانه بودن دنبال گشتن رشد و توسعه از سوی کشورهایی با سابق استمعماری و استثماری

وی با اشاره به ضرورت اتکای مدیران به توان داخلی گفت: تا زمانی که مدیران به این خودباوی دست پیدا نکنند که می شود  برای رشد و توسعه به توانایی هایی داخل کشور تکیه کرد مسائل اقتصادی کشور حل نخواهد شد؛ تصور این مطلب که کشوری یا کشورهایی راه توسعه را رفته و در سوابق خود سابقه استعمار و استثمار سایر ملتها را نیز دارند مسیر توسعه را برای سایر کشورها خواهند گشود  ابلهانه است.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین