کابینه جدید اردن؛ از کارشناس بانک جهانی تا پزشک زیبایی

عنوان

تهران-ایرنا- بحران اقتصادی، شاه اردن را ناگزیر از تغییرات گسترده در کابینه کرد؛ کابینه ای که گفته می شود «تکنوکرات» است و می رود تا اصلاحات مد نظر صندوق بین المللی پول را به امید عبور از بحران شدید اقتصادی، اجرایی کند.

«عمر الرزاز»، نخست وزیر اردن، امروز، پنجشنبه از اصلاح کابینه خبر داد. وزرای جدید در برابر عبدالله دوم پادشاه اردن در قصر «الحسینیه» سوگند یاد کردند.
الرزاز دیروز چهارشنبه بلافاصله پس از بازگشت شاه اردن از سفر آمریکا از همه وزرای خود خواست تا استعفا دهند و چنین شد؛ مقدمه ای برای اصلاحات امروز.
سه ماه پیش، عبدالله شاه اردن، الرزاز را مکلف به تشکیل دولت بعد از برکناری «هانی الملقی» در پی اعتراضات مردمی به وضعیت معیشتی کرد؛ اعتراضاتی که جرقه آن را قانون جدید مالیات بر درآمد زد تا آتش این مصوبه پارلمان، زبانه بکشد و دامن دولت الملقی را بگیرد. دولت الرزاز این قانون را دوباره با تعدیل آن به پارلمان فرستاد، اما این، پایان کار نبود.
وضعیت اقتصادی اردن که متکی به کمک های خارجی است باز هم قربانیان جدیدی گرفت. 12 عضو کابینه، دیگر در دولت جدید، دست کم وزیر نیستند.
کابینه جدید اردن دیگر 28 وزیر ندارد و این بار با ادغام 6 وزارتخانه، تعداد وزرا به 22 رسیده است. وزارت «تحول در بخش عمومی» هم حذف شد و جای آن را وزارتخانه ای جدید به نام «توسعه عملکرد سازمانی» گرفت. وزارت «محیط زیست» در وزارت «کشاورزی» ادغام شد، وزارت «جوانان» در وزارت «فرهنگ» و وزارت «آموزش و پرورش» در وزارت «آموزش عالی و تحقیقات علمی.»
9 وزیر جدید بر کرسی وزارتخانه های اردن تکیه زدند که دو تن از آنها، زن هستند و در میان مردان دولت الرزاز، یک وزیر هم دیده می شود که تخصصش جراحی زیبایی است و پیش از این رئیس بخش تخصصی جراحی زیبایی و خدمات طبی دربار شاه اردن بوده است.
به این ترتیب، وزرای جدید را این افراد تشکیل می دهند:
- «رائد مظفر أبو السعود» وزیر «آب و آبیاری» (چهره جدید در کابینه)
- «بسام سمیر التلهونی» وزیر «دادگستری» (چهره جدید در کابینه)
- «مجد محمد شویکه» وزیر «توسعه عملکرد سازمانی» (زن)
- «عزمی محمود محافظة» وزیر «آموزش، پرورش، آموزش عالی و تحقیقات علمی»
- «فلاح عبدالله العموش» وزیر «کار و مسکن» (چهره جدید در کابینه)
- «بسمة موسی إسحاقات» وزیر «توسعه اجتماعی» (زن و چهره جدید در کابینه)
- «غازی منور الزبن» وزیر «بهداشت» (چهره جدید در کابینه، جراح زیبایی و رئیس بخش تخصصی جراحی زیبایی و خدمات طبی دربار شاه اردن)
- «إبراهیم صبحی الشحاحده» وزیر «کشاورزی و محیط زیست»
- «محمد سلیمان أبو رمان» وزیر «فرهنگ و جوانان» (چهره جدید در کابینه)
الرزاز نخست وزیر اردن و کارشناس سابق بانک جهانی است. مسئولان اردنی می گویند که «او دولت تکنوکرات را تقویت خواهد کرد؛ دولتی که مکلف به تسریع اصلاحات مورد حمایت صندوق بین المللی پول خواهد بود و برای شکوفایی توسعه اردن این سیاست ها ضروری است.»
دولت پیشین اردن نیز همین راه را رفت؛ راه اصلاحات ریاضتی صندوق بین المللی پول. اما حتی افزایش مالیات بر درآمد در راستای نسخه تجویزی ریاضتی صندوق بین المللی پول، به عنوان گامی آغازین هم با واکنش معترضان روبرو شد. حالا الرزاز آستین ها را بالا زده تا با ترکیبی جدید به میدان اجرای سیاست های تجویزی بیاید و همان سیاست های ریاضتی را عملی کند؟ آیا کابینه جدید الرزاز راه به جایی می برد؟
گزارش از جواد ارشادی
خاورم**9241**1908

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین