محیط‌بان بوشهری، یک پلنگ را بدون بیهوشی زنده‌گیری و رهاسازی کرد

عنوان

محیط‌بان پاپری زارعی می‌گوید: با حداقل امکانات، قفس موجود را از داخل با پتو پوشاندم تا پلنگ آسیبی به خودش نرساند و خوشخبتانه حیوان بدون کوچکتری آسیبی رهاسازی شد، اما استفاده از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه انتقال، لازمه یک عملیات بدون خسارت است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، یک محیط بان بوشهری، پلنگی را که طی هفته های گذشته با بومیان شهرستان دشتستان دچار تعارض شده بود، بدون استفاده از داروی بیهوشی زنده گیری و در منطقه شکار ممنوع بوشکان رهاسازی کرد.

محمد پاپری زارعی، محیط بان دشتستان درباره عملیات کم سابقه و موفقیت آمیز زنده گیری و رهاسازی این پلنگ معارض به تسنیم می گوید: هفته گذشته بود که اهالی روستای شکرک، به رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان اطلاع دادند که طی دو هفته گذشته با حمله یک پلنگ به آغل هایشان مواجه شده اند. به دنبال این گزارش، نیروهای اداره عازم روستای شکرک شده و منطقه را تحت پایش و نظارت قرار دادند.

وی ادامه می دهد: نیروهای محیط زیست، با ایجاد صدا، پلنگ را از روستا دور کردند اما حیوان، در شب های بعد مجددا به روستا بازگشت و در نتیجه تلاش همکارانم در اداره برای زنده گیری حیوان و انتقالش به نقطه ای دیگر آغاز شد. اما در نخستین شب، موفقیتی در زنده گیری پلنگ حاصل نشد و در دومین شب، یعنی سه شنبه شب این مسئولیت به من سپرده شد.

این محیط بان که به تنهایی عملیات زنده گیری پلنگ را عهده دار شده می گوید: با استفاده از تجربیاتی که حین عکاسی از حیات وحش به دست آورده بودم تلاش کردم با کمترین تغییرات در محیط نسبت به زنده گیری حیوان اقدام کنم. ابتدا،  محل  تردد قبلی پلنگ در دامداری را بررسی  کردم و سپس قفسی که برای زنده گیری حیوان تعبیه شده بود را در مسیر اصلی تردد  قرار داده و آن را با برگ های درخت نخل استتار کردم.

وی ادامه می دهد: با آغشته کردن مسیر همیشگی تردد پلنگ، به دنبه و چربی گوسفند ، تلاش کردم توجه حیوان را جلب کنم. سرانجام پلنگ با دنبال کردن رد دنبه به قفس استتار شده که در آن یک بز بسته بودم وارد شد و من که در فاصله 20 متری قفس، پشت نور چراغ دامداری کمین کرده بودم تا پلنگ نتواند مرا ببیند، طناب متصل به درب قفس را کشیدم و درب قفس بسته شد. سپس با استفاده از  سیم، درب قفس را محکم کردم و موضوع را به منهدس پورسالم، رئیس اداره اطلاع دادم.

پاپری زارعی با ابراز خرسندی از اینکه این پلنگ نر جوان، ساعاتی پس از زنده گیری، بدون وارد شدن کوچکترین آسیبی در منطقه شکارممنوع بوشکان، رهاسازی شده می گوید: با حداقل امکانات تلاش کردم، قفس را از داخل با پتو بپوشانم تا حیوان پس از گرفتار شدن در قفس آسیبی به خودش و خصوصا دندان هایش وارد نکند که خوشبختانه، انتقال هم به سرعت صورت گرفت و پلنگ به سلامت رهاسازی شد اما به منظور جلوگیری قطعی از وارد شدن آسیب به حیوان به ویژه در مورد پلنگ های مهاجم، باید از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه های مخصوص انتقال پلنگ استفاده کرد.

وی در پایان، به حسن نیت عشایر و دامداران روستای شکرک اشاره کرده و می گوید: عشایر منطقه به خصوص آقای آیت پوررستمی که طی این دو هفته، دامداران را از آسیب رساندن به پلنگ منع کرد با وجود ورود مکرر پلنگ به آغل هایشان از آسیب رساندن به حیوان خودداری کرده و برای آنکه حیوان بدون وارد آمدن آسیبی از منطقه دور شود با محیط زیست همراهی کردند.

بیشتر بخوانید: علت مرگ پلنگ توران، کهولت سن بود یا استفاده ناشیانه از داروی بیهوشی؟

فرهاد قلی نژاد، سرپرست داره کل حفاظت محیط زیست در این باره می گوید: عملیات زنده گیری و سپس رهاسازی پلنگ در زیستگاهی دیگر از جمله معدود عملیات های مشابه در کشور است که خوشبختانه با موفقیت کامل انجام شد.

تصاویر زیبایی که محیط بان محمد زارعی پاپری از رهاسازی این پلنگ ثبت کرده را در ادامه مشاهده می کنید.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین