پاسخ تهیه کننده برنامه «ثریا» به انتقادات علی مطهری

می‌‌خواهند گفتگو درباره برجام را مانند نقد هولوکاست در اروپا ممنوع کنند

عنوان

جالب است که یک نماینده مجلس به جای دعوت از دولتمردان برای حضور در گفتگوهای دو طرفه به صدا و سیما فشار می آورد که حتی اجازه ندهد منتقدان در یک برنامه حاضر شوند و حرف بزنند. این را بدانید، تقریبا همه منتقدان برجام وقتی دعوت می شوند اصرار دارند که از مسوولان هم کسی حاضر بشود، هر چند در یک سال اخیر پیدا کردن کسانی که از برجام دفاع کنند بسیار سخت شده است

«ثریا» برنامه ای گفتگومحور است که روزهای چهارشنبه ساعت 23 روی آنتن شبکه یک سیما می رود و هر بار به یک موضوعی می پردازد. چالش و انتقاد گونه های اصلی برنامه سازی است که در «ثریا» رعایت می شود اما همان طور که در گذشته برخی از مسئولین و مدیران تاب انتقادات درست و منطقی این برنامه تلویزیونی را نیاوردند کما اینکه برنامه هایی مثل «روایت مردم» هم که گزارش میدانی حقیقی از مشکلات مردم ایران است را نیز تحمل کردند و انتقادهای تندی علیه صداوسیما داشتند. این بار علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نسبت به برنامه هفته گذشته برنامه «ثریا» که با حضور حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان استاد حوزه و دانشگاه و سیدمصطفی خوش چشم تحلیلگر و کارشناس سیاست خارجه در مورد الزامات و چالش های مبارزه با استکبار انتقاد تندی داشت.

محسن مقصودی علی رغم واکنشی که در صفحه مجازی خودش نسبت به این انتقاد نشان داد به خبرنگار فرهنگی تسنیم، گفت: نمی دانم چطور این انتقادها مطرح می شوند در حالی که بارها از ایشان و اعضای گروه مذاکره کننده دعوت کرده ایم به برنامه «ثریا» بیایند اما به ما گفته اند در یک صورت می آییم که منتقدی دعوت نشود، ما هم نپذیرفتیم. چون ماهیت برنامه ما گفتگوهای کاربردی چالشی و دو طرفه است نه اینکه یک مقام مسئولی یک طرفه درباره اتفاقات اظهارنظر کند. مصداق بارز آن سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده بود که نپذیرفتند در صورت حضور منتقد به «ثریا» بیایند.

وی درباره انتقاد علی مطهری از برنامه «ثریا»، افزود: اتفاقاً به جای انتقاد از علی مطهری این درخواست را داریم که او و سایر نمایندگان از «ثریا» دفاع کنند که درباره مهمترین موضوع سیاست خارجه ایران که حداقل در چهل ساله اخیر چنین اتفاقی نیفتاده ده ها برنامه گفتگومحور شکل بگیرد. تازه باید وارد میدان شوند و به دو طرفه بودن و کاربردی تر شدن این گفتگوها کمک کنند. ما حرف مان این است که وقتی از اعضای گروه مذاکره کننده و برخی از نمایندگان دعوت کرده ایم و به دلایلی نیامده اند دیگر این انتقادها محل سوال است. اتفاقاً منتقدین هم از ما سوال می کنند که اعضای تیم مذاکره کننده چرا در مقابل منتقدین قرار نمی گیرند و پاسخگو نیستند. از طرفی هم ما باید انتقاد کنیم که شعار آزادی بیان پس به چه کار می آید؟ چرا که عده ای از کارشناسان ما اعتقاد دارند نگاه برخی با انتقادهایشان به سمتی حرکت می کند برجام در ایران تبدیل به هولوکاست اروپایی ها شود.   

مشروح واکنش محسن مقصودی مجری و تهیه کننده برنامه «ثریا» در صفحه شخصی اش نسبت به انتقاد علی مطهری از برنامه «ثریا» به قرار زیر است:

مرقومه آقای علی مطهری را در خصوص نقد برنامه «ثریا» در رسانه ها خواندم و بسیار تعجب کردم. از یک نماینده دولت زدن چنین حرف هایی بعید نیست ولی از فردی که در کرسی نمایندگی مردم است انتظار دیگری می رود:

اول: همانطور که احتمالاً ایشان به عنوان نایب رییس مجلس مطلعند، توافقنامه برجام به اذعان موافقان و منتقدانش مهمترین قرارداد بین المللی جمهوری اسلامی بوده و اثرات مثبت و یا منفی آن بیش از دو دهه سرنوشت کشور را متأثر کرده و خواهد کرد. حال این مطالبه مردم که چرا برای بحث و بررسی توافقی به این مهمی، اعضای تیم مذاکره کننده برجام در پنج سال گذشته حتی در یک برنامه تلویزیونی دو طرفه (با حضور منتقدان) حضور نیافته اند، مطالبه به حقی است و به نظر می رسد این مساله که "چرا در این پنج سال عزیزان مذاکره کننده در برنامه های متعدد تلویزیونی به صورت متکلم وحده حاضر می شوند" باید سوال و مطالبه ایشان به عنوان نماینده مردم هم باشد! چرا نباید مثل بسیاری از رسانه های دنیا مسئولان ما به صورت مستقیم و زنده به سوالات مردم و منتقدان در رسانه ملی پاسخ بدهند!

حتماً به یاد دارید که جناب آقای دکتر ظریف در میانه مذاکرات در برنامه نگاه یک حاضر شدند و با انتقاد از منتقدینی که حق حضور در تلویزیون را هم نداشتند گفتند، اکنون در وسط مذاکرات وقت نقد و سوال نیست، بگذارید مذاکرات تمام شود به منتقدان پاسخ می دهیم. بیش از سه سال از آن گفتگو می گذرد و مردم هنوز منتظرند که وقت گفتگوی دو طرفه فرا برسد!

دوم: ثریا بارها (بیش از چهار بار) از موافقان برجام بویژه اعضای تیم مذاکره کننده در وزارت خارجه و همچنین مسئولان وقت بانک مرکزی جهت حضور در برنامه دو طرفه دعوت کرده است که عزیزان نپذیرفته اند. آخرین بار در دو سالگی برجام برنامه ثریا مناظره ای دو طرفه با حضور یکی از منقدان جوان برجام و مدیر مسئول روزنامه شرق برگزار کرد، که متاسفانه به دلیل خالی بودن دست مدافعان برجام در مناظره و بازتاب های گسترده آن، وزارت خارجه در اقدامی عجیب و تاریخی اقدام به صدور بیانیه علیه برنامه ثریا نمود. پس از آن بیانیه، ثریا مجدداً دو بار از آقای عراقچی و سایر اعضای تیم مذاکره کننده جهت حضور در برنامه ای دو طرفه دعوت کرد که نهایتاً جناب آقای عراقچی اعلام کردند که فقط در صورتی در برنامه حضور می یابند که برنامه یک طرفه و تنها با حضور ایشان باشد! التفات فرمودید چه کسانی دنبال برنامه یک طرفه هستند!

سوم: آقای مطهری سعی کرده اند جزئیات برجام را تصمیم رهبری انقلاب معرفی کنند تا جلوی انتقاد از آن را بگیرند. ظاهراً ایشان نه بیانات رهبری در خصوص برجام را در این سال ها گوش داده اند (از جمله اعلام بدبینی به نتایج مذاکره با آمریکا از ابتدای مسیر برجام و یا عدم دخالت در جرئیات مذاکرات را) و نه شروط نه گانه رهبری برای اجرای برجام را و نه صحبت های مکرر ایشان در گلایه از نقض این شروط و خسارت محض دانستن برجام را.

چهارم: پیش از این نیز عرض کرده ام، برخی به دنبال این هستند که بحث و نقد در خصوص برجام را مانند "نقد کردن هولوکاست در اروپا" ممنوع کنند تا هیچ کس جرات نقد و بررسی برجام را نداشته باشد! حال جالب است که یک نماینده مجلس به جای دعوت از دولتمردان برای حضور در گفتگوهای دو طرفه به صدا و سیما فشار می آورد که حتی اجازه ندهد منتقدان در یک برنامه حاضر شوند و حرف بزنند. این را بدانید، تقریبا همه منتقدان برجام وقتی دعوت می شوند اصرار دارند که از مسوولان هم کسی حاضر بشود، هر چند در یک سال اخیر پیدا کردن کسانی که از برجام دفاع کنند بسیار سخت شده است، اما در پی پیگیری های متعدد ثریا، یا به دلیل عدم حضور موافقان و یا بعضاً به دلیل برخی مصلحت هایی که ما از آن ناآگاهیم (شاید به خاطر پرهیز از برخی تنش ها و فضاسازی های رسانه ای عجیب و بیانه هایی که دوستان دولت و یا برخی نمایندگان بعد از مناظره ها و برنامه های جریان ساز می دهند) سبب شده است که پس از عدم حضور مسئولان و اعضای تیم مذاکرات، در لایه های بعدی کارشناسی هم علیرغم درخواستهای مکرر ما، نتوان مناظره ای برگزار کرد.

 با این حال ما هم از حضور ایشان در برنامه «ثریا» و گفتگوی دو طرفه با منتقدان استقبال می کنیم و هم امیدواریم واسطه شوند تا آقایان ظریف و عراقچی و سایر اعضای مذاکره کننده برای گفتگوی دو طرفه در ثریا حاضر شوند تا شرایط این گفتگوها نیز در رسانه ملی بیش از پیش فراهم شود و از تجربه و درس های برجام برای رشد و آگاهی مردم و تقویت منافع ملی در آینده استفاده شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین