دارابی: صداوسیما با سریال های انقلابی به استقبال چهل سالگی می رود

عنوان

رئیس ستاد چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در صداوسیما، گفت: ۱۸ فیلم و ۳۱ سریال با موضوع انقلاب اسلامی و سرداران دفاع مقدس درنظر گرفته شدند که یا تولید شده و یا در حال تولید است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، صداوسیما در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی علی دارابی درباره تدارک ویژه رسانه ملی برای مروری بر دستاوردهای انقلاب و چشم انداز آینده در ساختمان اداری سازمان صداوسیما نشست خبری برگزار کرد. او در ابتدای این نشست گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه 1357 نقطه عطفی در تاریخ ایران به شمار می رود چرا که پایه های 2500 سال سلطنت را فرو ریخت و زمینه ساز تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران شد، حکومتی که مشروعیت خود را از اسلام و مقبولیت خود را از رأی مردم به دست آورده است.

وی تاکید کرد: روایت صادقانه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی وظیفه ای سترگ بر دوش همه اهالی فرهنگ و رسانه است و در این بین صدا و سیما به عنوان رسانه ملی، مسئولیتی سنگین تر دارد، این امر سبب شد ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در معاونت امور استان ها و همه مراکز استانی صدا و سیما شکل بگیرد و اقدامات گسترده ای را از نیمه دوم 1395 تدارک ببیند.

معاون رئیس سازمان صداوسیما با بازشماری مهمترین اقدامات صورت گرفته، تاکید کرد: تشکیل ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در معاونت امور استان ها و کلیه مراکز از نیمه دوم سال 1395، برگزاری نشست های تخصصی و هم اندیشی برنامه های چهل سالگی انقلاب در مراکز استان ها با حضور بیش از هزار نفر از مدیران، مجریان ، تهیه کنندگان و برنامه سازان در مراکز فارس، یزد، مازندران، کرمانشاه و لرستان، ایجاد بخش ویژه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استان ها از جمله اقدامات ستادی صداوسیما به شمار می رود.

وی با اشاره به شعار جشنواره که شبکه های استانی، چهل سال پایداری، افتخار و پیشرفت اضافه کرد: معطوف کردن برگزاری بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استان ها با شعار «شبکه های استانی، چهل سال پایداری ، افتخار و پیشرفت»  تجلیل از پیشکسوتان و مشاهیر دوران انقلاب اسلامی: آقایان محسن رضایی، حجت الاسلام محمود دعایی، عزت الله مطهری (عزت شاهی) و حسین شریعتمداری جزو مهمترین اقدامات ستاد چهل سالگی انقلاب رسانه ملی است.

دارابی اظهار کرد: اقدامات صدا و سیمای مراکز استان ها به  تولید برنامه گفتگو محور 200 قسمتی کارنامه با هدف ایجاد همدلی، همگرایی، وحدت ملی خادمان ایران (در این برنامه تمامی استانداران و مدیران نهادها و دستگاه های اجرایی استان از اول انقلاب تا کنون حاضر می شوند و کارنامه خدمات جمهوری اسلامی ایران را در ادوار مختلف تبیین و گزارش می نمایند)، تولید مجموعه33 قسمتی مستند دستاوردها و کارنامه نظام با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی و توسعه، عمران و آبادانی کشور به خصوص برای نسل جوان به تفکیک هر استان به مدت 5هزار و 940 دقیقه، تولید و پخش 33 مستند نیمه بلند و 2 مستند بلند با موضوع راهپیمایی بزرگ اربعین به مثابه بزرگترین زنجیره انسانی کره زمین به مدت هزار دقیقه که در سال 1396 رونمایی و از شبکه های استانی، ملی و بین المللی پخش شد. 

رئیس ستاد چهل سالگی انقلاب در صداوسیما اشاره کرد: تهیه، تولید و پخش مجموعه مستند 130 قسمتی شهدای مدافع حرم با هدف الگو سازی و معرفی قهرمانان واقعی کشور در عرصه امنیت و استقلال به مدت 5 هزار و 885 دقیقه، تهیه، تولید و پخش مستند برنامه گفتگو محور برای معرفی بیشتر و تجلیل از مبارزان و پیشگامان انقلاب اسلامی در استان ها (برای این اقدام مهم بانک اطلاعاتی بیش از 1200 نفر از مبارزان دوران انقلاب اسلامی در سراسر کشور تهیه گردیده است.) همچنین طراحی، برنامه ریزی و تولید 18 فیلم تلویزیونی و 31 سریال با موضوع انقلاب و سرداران دفاع مقدس (در حال حاضر 4 سریال بانوی سردار، گنج راه شیری، جلال و روزهای بی قراری2 در حال تدوین و صداگذاری است.

وی درباره سرنوشت سریال هایی همچون 5 سریال سنجرخان، مادر، روایت ناتمام، تقدیر و آینا در مرحله پیش تولید؛ 6 سریال خاطرات حمید، گوهر شاد بیگم، سرزمین مادری، رضای مرضیه (19 دی قم)، شهید زین الدین و من و سردار در مرحله پایان نگارش است.

دارابی درباره سریال های آیت الله صدوقی و شهید همدانی و 14 سریال دیگر که در حال نگارش است، گفت: 16 سریال دیگر از جمله شهید آیت الله صدوقی، حبیب سپاه (سردار شهید همدانی)، بی باک (خانم دباغ)، شهید آیت الله دکتر بهشتی، ابوذر زمان(زنده یاد آیت الله طالقانی)، شهید دکتر مجید شهریاری (دانشمند هسته ای کشور) در حال نگارش و اصلاح طرح است.)

وی درباره اقدامات موسیقیایی و پویانمایی برای چهل سالگی انقلاب، خاطرنشان کرد: تولید 60 قطعه اثر موسیقیایی با موضوع انقلاب اسلامی و دستاوردها به مدت 200 دقیقه، طراحی، برنامه ریزی و تولید آثار پویانمایی (انیمیشن) به مدت 572 دقیقه و مجموعه های موشن گرافیک به مدت 584 دقیقه، توجه به زیرنویس به مثابه یک رسانه مستقل در ارائه و انعکاس خدمات و کارنامه انقلاب به عنوان یک ظرفیت رسانه ای، تهیه بیش از 100 عنوان پادکست و پست های جذاب برای شبکه های اجتماعی در فضای مجازی، تولید 50 کلیپ 5 دقیقه ای با موضوع دستاوردهای انقلاب برای انتشار در فضای مجازی، طراحی صفحه ویژه چهل سالگی انقلاب اسلامی در تارنمای مراکز استانی، طراحی، برنامه ریزی و تولید مجموعه مستند «چهل سردار» با موضوع معرفی شخصیت های برجسته در حوزه دفاع مقدس و مقاومت به مدت 2 هزار و 70 دقیقه، طراحی، برنامه ریزی و تولید مجموعه مستند «چهل حکیم» با موضوع معرفی چهره های خدوم و برجسته پزشکی پس از انقلاب به مدت هزار و 600 دقیقه  (فهرست تصویرگذاری شود) جزو دیگر اقدامات ستاد چهل سالگی انقلاب در صداوسیما به شمار می رود.

دارابی با اشاره به توجه ستاد چهل سالگی انقلاب به دفاع مقدس و اقتصاد مقاومتی افزود: طراحی، برنامه ریزی و تولید مجموعه «چهل کوثر» در معرفی مادران و همسران صبور و مقاوم عرصه انقلاب و دفاع مقدس و چهره های نام آور در عرصه های علم و فناوری به مدت 195 دقیقه، طراحی و تولید برنامه «چهل کارآفرین» با هدف معرفی کارآفرینان برجسته و شاخص در اقتصاد مقاومتی که باعث رونق کسب و کار و توسعه، عمران و آبادانی کشور شده اند.

وی درباره اقدامات رادیویی رسانه ملی برای چهل سالگی انقلاب، گفت: افزون بر این موارد شبکه های رادیویی در استان ها برای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برنامه های ویژه ای تولید و پخش کرده اند که از مهمترین آن ها می توان به طراحی، تولید و پخش 1580 برنامه با ساختار مسابقه در 33 مرکز به مدت 31680 دقیقه، تولید و پخش 72 نمایش به مدت 2160 دقیقه با موضوع نقش شخصیت ها و حوادث تاثیرگذار انقلاب در استان ها، تولید و پخش 120 برنامه مستند با موضوع بررسی زندگی شخصیت های انقلابی، پیشرفت های استانی در حوزه های مختلف و معرفی روستاهای نمونه به مدت 3هزار دقیقه، تولید 93 مینی فیچر به مدت 500 دقیقه با موضوع رویدادها و خاطرات انقلاب، تولید و پخش 1584 برنامه گفتگو محور با هدف بیان دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی به مدت 79200 دقیقه در گفتگو با مسئولان استانی، طراحی و پخش 3168 برنامه شاخص به مدت 190هزار دقیقه ویژه چهل سالگی انقلاب در برنامه های پرمخاطب، تولید و پخش 198 آنونس از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در استان ها، رادیو نمای مراکز نیز همپای صدای استان ها در چهل سالگی انقلاب با بارگذاری عکس ها و خاطرات، معرفی شخصیت های انقلابی، شهدای انقلاب، بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری می درخشند.

دارابی در خاتمه بیان کرد: تولید و پخش ویژه برنامه های جذاب و شنیدنی همراه با بازخوانی تاریخ شفاهی، بخش های خبری مراکز صدا و سیما نیز در شش ماهه اول سال 1397 با تولید بیش از 4850 دقیقه برنامه تلاش مضاعفی برای انعکاس فعالیت های چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در سراسر کشور داشتند.

تولید و پخش گفتگوی های ویژه خبری در قالب میزگرد و تریبون های آزاد خبری با محوریت دستاوردهای انقلاب و نظام، اقدامات انجام شده تنها گوشه ای از فعالیت های مراکز استانی صدا و سیماست و حجم بسیاری از برنامه ها با در نظر گرفتن اقتضائات هر استان به صورت مجزا در هر حال تولید و اجرا است. امید است فعالیت های انجام شده به موازات سایر اقدامات معاونت های سازمان صدا و سیما گامی موثر در نمایش برکات انقلابی باشد که پیشرفت، آبادانی، عزت و امید به آینده را به ایرانیان هدیه داد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین