سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در گفتگو با نسیم

ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است/ تصویب فوریت طرح هیجانی بود

حسن نوروزی

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران گفت:«ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ سال خلاف شرع است و تصویب یک فرویت بررسی طرح اصلاح قانونی مدنی یک کار هیجانی بود».

حجت الاسلام حسن نوروزی درباره طرح اصلاح قانون مدنی درباره ازدواج دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال به خبرنگار نسیم آنلاین گفت: موضوع منع ازدواج دختران زیر16 سال در قانون مجازات اسلامی به عنوان یک امر ممنوع وجود داشت و الان هم شورای نگهبان به دلیل مخالف شرع بودن، به آن ایراد گرفته است. ما هم وقتی در دادگاه ها بودیم برای نظریه شورای نگهبان اهمیت قائل می شدیم و اگر کسی شکایت می کرد ما بر مبنای نظر شورای نگهبان  آن رد می کردیم.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی درباره فرآیند بررسی این طرح در کمیسیون اظهار داشت: در حال حاضر این طرح در کمیسیون در حال بررسی است و ما مخالف آن هستیم زیرا نمی توانیم با شرع مقدس اسلام مخالفت کنیم.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر یک سوم ازدواج های کشور زیر 20 سال انجام می شود خاطر نشان کرد: تغییر قانون باعث کاهش تعداد ازدواج ها می شود و ما هم مخالف هستیم. ولی به هرحال افرادی این طرح را ارائه کرده اند و انشاءالله نمی گذاریم تصویب بشود.

نوروزی با اشاره به بحث رجوع دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال به پزشکی قانونی برای کسب تاییدیه ازدواج گفت: بهترین تشخیص دهنده ازدواج های زیر 15 سال و زیر 20 سال ولی ایشان است. شرع مقدس اسلام فرموده است با اذن ولی ازدواج انجام می شود و اذن ولی به همین خاطر لازم است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در انتها افزود: کسانی که اسم این ازدواج ها را کودک همسری می گذارند، احجاف و افراط کرده اند. تصویب یک فوریت این تغییر در قانون مدنی یک کار هیجانی است. در واقع پخش این خبر که آقای مکارم موافق این تغییر است و شبه افکنی های دیگر باعث این تصویب یک فوریت بررسی طرح شد. اما ما در کمیسیون حقوقی و قضائی مخالف هستیم و ان شاء الله رد می شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین