تذکر جدی یک نماینده مجلس درباره اظهارات ظریف پیرامون پولشویی

تذکر جدی یک نماینده مجلس درباره اظهارات ظریف پیرامون پولشویی

عنوان

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نسبت به اظهارات ظریف درباره پولشویی تذکر داد.

محمد دهقان، عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 27 آبان) پارلمان، در نطق میان‌دستور خود در سخنانی،گفت: از آقای ظریف انتظار داریم، اگر مدارکی درباره پولشویی وجود داشت، آن را به همکاران خود در دولت نیز بدهد.

وی افزود: اگر منطق شما درست باشد، باید مشکلات را در دولت جست‌وجو کنید، شما بررسی کنید. در این چند وقت که مذاکرات مربوط به FATF داغ بوده است.کدام مقامات، مسئولیت مبارزه با پولشویی و هر مسئولیت مقابله با FATF  را به عهده داشتند؟

دهقان افزود: در حالی که بیش از 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در اثر بی‌تدبیری یا خیانت به برخی افراد و رانت‌خواران داده شد و در حالیکه چند صد میلیون دلار ارز مسافرتی به سفرهای خارجی معمولی و تفریحی توسط دولت اختصاص یافت، متأسفانه دولت رفتاری حقارت‌آمیز با زائران اربعین به نمایش گذاشت.

عضو شورای مرکز فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اضافه کرد: دولت از هر زائر اربعین که اکثراً انسان‌های ضعیف و پابرهنه‌ای هستند، حدود یک میلیون تومان در داخل کشور دریافت کرد و آنها را برای دریافت دینار به مرزهای بیابانی و شهرهای پر ازدحام عراق فرستاد، تا اگر کسی بتواند از صف‌های طولانی عبور کند. دینار عراقی را حداکثر با 20 درصد کمتر از قیمت آزاد دریافت کند.

 

دهقان تصریح کرد: اکثریت زائران اربعین در این شرایط هیچ تقاضایی برای دریافت دینار نداشتند، اما هزاران نفر از زائران که مختصر پول خود را در ایران تحویل بانک ملی دادند، در عراق نمی‌توانستند، دینار دریافت کنند و نه اینکه پولی برای برگشت در اختیار داشتند.

وی با اشاره به اظهارات ظریف درباره پولشویی گسترده،گفت: آقای ظریف هفته گذشته در رفتاری عجیب عملاً جمهوری اسلامی ایران را متهم به چشم بستن بر پولشویی گسترده در کشور و نیز مخالفان کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را متهم به ارتباط با پولشویان کرد، اتفاقاً رئیس‌جمهور هم در هفته گذشته مطالبی را عنوان کرد که دقت در این مطالب برای آقای ظریف لازم است.

نماینده مردم چناران در مجلس افزود: رئیس‌جمهور عنوان کرد که ما علامت بسیار روشن و قاطعی به آمریکا دادیم که نفت‌مان را می‌فروشیم و روابط مالی‌مان را با دنیا حفظ می‌کنیم، آنها هر کاری بکنند، آنقدر راه برای فروش نفت داریم که تحریم آنها بی‌اثر شود. معنی این صحبت آقای رئیس‌جمهور این است که جز راه‌های رسمی برای فروش نفت و واردات ارز ناشی از آن راه‌های غیر رسمی نیز وجود دارد که ما در صورت لزوم از آن راه‌ها نیز استفاده می‌کنیم.

دهقان با ابراز تأسف از اینکه گروه FATF که کاملاً با هدایت آمریکا و برخی لابی‌های صهیونیستی فعالیت می‌کند، تلاش دارد با متهم کردن ایران به پولشویی مانع فروش نفت و وارد کردن ارز ناشی از آن به کشور شود، اظهار داشت: ما نه تنها این اقدامات را که برای دور زدن تحریم‌ها توسط افراد نزدیک به وزارت نفت و بانک مرکزی در دولت‌های مختلف در جنگ اقتصادی با آمریکا انجام می‌شود را پولشویی نمی‌دانیم، بلکه این کار را اقتدار جمهوری اسلامی ایران در این جنگ تلقی می‌کنیم.

وی ادامه داد: اکنون آقای ظریف باید معلوم کند منظور وی از پولشویی گسترده در ایران چیست، اگر آن گونه که از صحبت‌های وی برداشت می‌شود، پولشویی مورد نظرش همان پولشویی مورد نظر FATF است که این اشتباه فاحشی است که یک مقام رسمی در سطح وزارت امور خارجه اینگونه کشور خودش را متهم به پولشویی و فساد کند. آقای ظریف، شما وزیر امورخارجه ایران هستید نه ترجمه‌کننده خواسته‌های گروه FATF در داخل کشور.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس خطاب به ظریف، گفت: شما با مطالب نسنجیده و ناپخته آبروی جمهوری اسلامی را بردید. اگر امیدی هم برای خارج شدن ایران از لیست سیاه FATF وجود داشت، با این اتهام زشت و ناروا آن امید را هم از بین بردید؛ اکنون ما چطور باور کنیم که سینه چاک کردن شما برای وادار کردن کشور به قبول این کنوانسیون استعماری برای خارج شدن کشور از لیست سیاه بوده است، شما که با این اتهام به رفتار ظالمانه و نادرست FATF مشروعیت دادید. فکر نمی‌کنم که حتی وزیر امور خارجه آمریکا و سایر دشمنان ما اینگونه کشور را متهم به پولشویی کرده باشند.

دهقان اضافه کرد: فرض دیگر این است که صحبت‌های آقای ظریف درست باشد، مسئول مبارزه با پولشویی در کشور کیست؟ آقای ظریف حتماً می‌داند این ما بودیم که در سال 1386 قانون مبارزه با پولشویی را برای اولین بار تصویب کردیم، این ما بودیم که لایحه ضعیف اخیر دولت را در کمیسیون قضایی و حقوقی تقویت و احکام جدیدی را برای مبارزه با پولشویی تصویب کردیم و اگر مطلب آقای ظریف درست باشد، مطابق قانون 12 ماده‌ای مبارزه با پولشویی و آیین‌نامه آن مسئول مبارزه با پولشویی خودِ دولت است. 

وی تصریح کرد: براساس ماده 4 قانون مبارزه با پولشویی، وزرای اقتصاد، اطلاعات، کشور و صنعت و رئیس بانک مرکزی مسئول مبارزه با پولشویی هستند، این شورا هم وظیفه پیشگیری و هم وظیفه مقابله با پولشویی را به عهده دارد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: مرکز واحد اطلاعات مالی و مرکز مبارزه با پولشویی با اختیارات وسیعی در خود دولت قرار دارد، از آقای ظریف انتظار روشنی وجود دارد که اگر سندی وجود داشت آن را به همکاران خود در دولت بدهد و یا حداقل یک نامه به قوه‌قضائیه بفرستد.

دهقان خاطرنشان کرد: حدود 9 نفر از مسئولین سابق بانک مرکزی و تعدادی از مسئولین وزارت صنعت در حال حاضر در زندان هستند، ما از اینکه با این افراد به صورت قانونی برخورد شود، حمایت می‌کنیم، اما توقع‌مان این است کسانی که 18 میلیارد دلار ارز کشور را ضایع کردند و کسانی که ده‌ها تن سکه را در این مدت ضایع کردند. ملت ایران را از لحاظ مالی ضعیف کردند و در مدت حدود 8 ماه ثروت ملت ایران را به یک سوم کاهش دادند توسط قوه‌قضائیه تحت تعقیب کیفری قرار گیرد. 

وی تأکید کرد: در این چند سال که مذاکرات مربوط به FATF داغ بوده است، کدام یک از مقامات ارشد همزمان مسئولیت مبارزه با پولشویی و هم مسئولیت مذاکرات FATF را بر عهده داشتند؟ متأسفانه براساس اسناد به دست آمده برخی از این مقامات بیش از اینکه به فکر منافع کشور و ملت در مذاکره با FATF و مبارزه با پولشویی باشند به فکر اخذ ویزای اقامت در کانادا، آمریکا و استخدام در سازمان ملل بودند. این آقایان با سربرگ مرکز پولشویی به دنبال سفرهای خانوادگی در تورهای تفریحی بودند.

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس گفت: مسئولیت مبارزه با پولشویی را به کسی سپردید که تعلق کمتری به کشور خود نشان داده است و به دنبال اقامت در خارج بوده است.

دهقان با بیان اینکه مردم از اینکه قوه‌قضائیه با فساد برخورد می‌کند، خوشحال هستند، اظهار داشت: این سؤال وجود دارد که مطابق ماده 598 قانون مجازات اسلامی،هرکس با اهمال و بی‌تدبیری خودموجبات تضییع اموال عمومی را فراهم کند، باید تحت تعقیب کیفری قرار گیرد. حداقل مجازات این افراد، شلاق است و باید خسارتی را که به کشور وارد کرده، جبران کند. 

وی ادامه داد: قوه‌قضائیه هم باید با دانه درشت‌های فساد و منسوبان به برخی از مقامات ارشد دولت که مدت‌هاست اتهام آنها اعلام شده است، برخورد قانونی صورت دهد و ملاحظه‌کاری نکند و هم با کسانی که به دروغ و برای خودشیرینی خارجی‌ها، جمهوری اسلامی ایران را متهم به فساد و پولشویی می‌کنند، برخورد کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: برداشت بنده این است که پس از به نتیجه نرسیدن برجام اروپایی و اکنون که معلوم شده است شما با خوش‌خیالی یا با هر دلیل دیگری 5 سال کشور و ملت را سر کار گذاشتید، اکنون برای فرار از پاسخگویی بابت خساراتی که به کشور وارد کردید، دست به فرافکنی و جوسازی می‌زنید؛ جا دارد قوه‌قضائیه بررسی کند که اگر خلاف قانونی صورت گرفته است با آنها برخورد کند. 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین