دکتر جلیلی در دیدار با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور:

مساجد فضای بازی کودکان داشته باشند/ برنامه‌ریزی برای تولید اسباب‌بازی یک ضرورت است

سعید جلیلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیداری با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی در جریان فعالیت ها و مطالبات این صنف از تولیدکنندگان قرار گرفت و به ایراد نکات اقتصادی و فرهنگی پیرامون آن پرداخت.

به گزارش نسیم آنلاین در ادامه سلسله نشست های «دولت سایه»، دکتر جلیلی با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور دیدار کرد.

 نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی با اشاره به دیدار های گذشته با اصناف مختلف در عرصه تولید، گفت: در جنگ اقتصادی باید دفاع و حمله ما از جنس اقتصاد باشد؛ اگر دشمن مانع صادرات ما میشود، باید بازارهای جدید صادراتی را هم فتح کنیم.

جلیلی با توجه به مطالبات تولیدکنندگان اسباب بازی کشور گفت: بازی برای کودکان یک ضرورت غیرقابل انکار و وسیله ای برای پرورش استعدادهای آنان است. ما در تعالیم دینی خود نیز داریم که کودک را تا هفت سالگی آزاد بگذارید و بر همین مبنا آزاد بودن کودک در یک محیط سالم و مستعد، زمینه های رشد و استعداد او را برای سال های بعد شکوفا میسازد. اگر این تاثیر عمیق از طریق اسباب بازی شکل بگیرد ماندگار خواهد بود. به این خاطر اسباب بازی یک کالای فرهنگی است که میتوان ابعاد اعتقادی، تاریخی و ملی را در آن مشاهده کرد. با این نگاه، آخرین وجه مدنظر در تولید یک اسباب بازی جنبه اقتصادی آن است. اگر کارشناسان این عرصه عنوان میکنند که اسباب بازی یک ضرورت است، پس برنامه ریزی برای آن نیز یک ضرورت محسوب میشود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری کشور در این صنعت اظهار داشت: کشوری که بالاترین ذخائر نفت و گاز دنیا را دارد پس به تبع آن در پتروشیمی و صنایع پایین دستی که مواد اولیه اسباب بازی را تامین میکند، مزیت نسبی به سایر کشور ها داریم.

دکتر جلیلی درخصوص جنبه نرم افزاری این صنعت نیز گفت: مزیت انقلاب اسلامی در نرم افزار آن است؛ به همین خاطر ابتکارات و نوآوری های فرهنگی میتواند مزیت نسبی شما باشد. با وجود نقطه قوت و ذخائر غنی فرهنگی، اگر مطالعات مناسب را از ابتدای فرایند تولید، ضمیمه این صنعت کنید، برای مثال در بازی های فکری، قصه و شخصیت سازی ها، میتوانید دست برتر را داشته باشید. تکمیل این چرخه و توجه شایسته تولیدکنندگان اسباب بازی به وجه فرهنگی آن میتواند در رشته های علوم انسانی نیز ایجاد اشتغال کند.

نماینده رهبرانقلاب در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: سازمان تبلیغات، صداوسیما و سایر دستگاه هایی که در امر فرهنگ متصدی هستند، در کنار دولت صاحب وظیفه هستند. امور مساجد نیز همینطور؛ چه اشکالی دارد در هر مسجدی یک فضا برای کودکان با اسباب بازی ها تدارک دیده شده باشد؟! چه اشکالی دارد بعضی مواقع به جای نذر طعام، نذر اسباب بازی باشد تا زمینه ساز خاطره‌ی خوش برای کودک در مسجد باشد؟!

دکتر جلیلی در ادامه افزود: البته باید توجه داشت که اگر اسباب بازی یک ضرورت برای کودکان هست، این منحصر به کودک شمال شهر تهران نیست؛ بلکه کودک روستایی در منطقه‌ی محروم هم باید بتواند از چنین امکانی برخوردار باشد. وقتی ضرورت این امر به درستی نمایان شود، تخصیص برخی هزینه ها به آن ممکن خواهد شد.

همچنین در این دیدار تولیدکنندگان مختلف صنف اسباب بازی و دارندگان نشان های تجاری برتر در این صنعت به بیان مطالبات خود پرداختند. از مهمترین این مطالبات میتوان به درخواست تشکیل اتحادیه اسباب بازی سازان اشاره کرد.

نخچی، دبیر انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی به نمایندگی از جمع حاضرین گفت: انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور بالغ بر صد عضو تولیدکننده دارد که سال گذشته تاسیس شد.

وی افزود: شناخت اسباب بازی به عنوان یک کالا با اصالت فرهنگی توسط دستگاه دولتی، تامین مواد اولیه از پتروشیمی ها بدون احتیاج به دلال بازی، تامین هزینه های سنگین برگزاری نمایشگاه های داخلی، حضور در نمایشگاه های خارجی جهت بازاریابی بین المللی، مشکلات در صادرات به کشور های همسایه، تامین نقدینگی تولید و تغییر فرمول محاسبه مالیات این دست از محصولات فرهنگی-صنعتی از جمله دغدغه های تولیدکنندگان در این صنف است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین