واکنش سازمان دامپزشکی به خبر انتشار بیماری در ماهیان کپور

عنوان

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی در واکنش به خبر و عکس منتشر شده در فضای مجازی با عنوان انتشار بیماری در ماهیان کپور اعلام کرد: بیماری مشترک بین انسان و آبزیان نداریم و مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در روزهای اخیر مطلبی در شبکه های مجازی مبنی بر مشاهده کرم نواری در ماهیان کپور و ادعای بیماری مشترک بین انسان و آبزیان منتشر شده و همچنان در حال بازنشر است.
«امرالله قاجاری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تشخیص یک بیماری نیازمند آزمایش و بررسی آزمایشگاهی است، اما براساس تصاویر منتشره در شبکه های مجازی، به نظر می رسد این مورد انگل «لیگولا اینتستینالیس» باشد که هیچ واگیری به انسان ندارد.
وی اظهارداشت: این انگل در مراکز تکثیر ماهی های سن بالا و ماهی های پشت سدها دیده می شود و مربوط به ماهیان پرورشی دارای سن پایین نیست.
قاجاری ادامه داد: حتی اگر این بیماری در ماهیان سن بالا دیده شود اتفاقی بوده و شیوع ندارد. همچنین مصرف آن در صورت دور ریختن امحاء و احشا و پختن و سرخ کردن ماهی، مشکلی برای انسان ندارد.
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت آبزیان خاطرنشان کرد: آنچه که به طور موردی از انگل «آنیزاکیس» گزارش می شود مربوط به کشورهایی همچون ژاپن است که ماهی را به صورت خام خواری مصرف می کنند؛ اگر ماهی پخته شود بحث بیماری واگیر منتفی است.
وی افزود: مردم در صورت مشاهده چنین مواردی برای رفع نگرانی خود می توانند به ناظران، شبکه های دامپزشکی استان ها و سامانه شبانه روزی 1512 اطلاع رسانی کنند تا با آزمایش، دغدغه ای برای مصرف نداشته باشند؛ همچنین در مراکز عرضه شهر تهران نیز شبکه های دامپزشکی و ناظران مستقرند.
به گزارش ایرنا، لیگولا اینتستینالیس (Ligula intestinalis) از جمله انگل های ماهی از جمله کولی و شاه کولی از خانواده کپور ماهیان محسوب می شود.
این بیماری از مهمترین بیماری های ماهیان آب شیرین است. بیش از 30 گونه ماهی در جهان میزبان واسط انگل لیگولا هستند.
در ایران گونه هایی از جنس شیزوتوراکس در دریاچه هامون، لئوسیسکوس در غرب کشور، سس، سیاه ماهی، کلمه و سیم در شمال کشور و به تازگی ماهی کپور نقره ای در هامون هیرمند با شیوع گسترده ثبت شده و ماهی علفخوار در رودخانه مهاباد نیز به عنوان میزبانان جدید برای انگل لیگولا گزارش شده اند.
اقتصام**9186 ** 2023

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین