نوسازی مسکن روستایی به کمترین عدد تاریخ رسید!

مسکن روستایی

نتایج یک بررسی نشان داده است که روند نوسازی و بهسازی مسکن روستایی کشور از سال ۸۴ تا سال ۹۲ از روندی رو به رشد برخوردار بوده اما این روند از سال ۹۲ تا اکنون سیری به شدت پر نوسان و نزولی را پشت سر گذارده است.

«نود اقتصادی»- نتایج یک بررسی نشان داده است که روند نوسازی و بهسازی مسکن روستایی کشور از سال 84 تا سال 92 از روندی رو به رشد برخوردار بوده اما این روند از سال 92 تا اکنون سیری به شدت پر نوسان و نزولی را پشت سر گذارده است.

گزارش حاضر به عملکرد ویژه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی از سال 84 تا سال 96 پرداخته که شامل مراحلی چون سهمیه ابلاغی، تعداد عقد قرارداد، اجرای فوندانسیون، دیوار چینی و اتمام یا ختم نوسازی بوده و در ابتدا هم تاکید دارد که در سالهای 92 و 94 به دلیل تغییر و جابجایی دولت و همچنین تاخیر در ابلاغ برخی سیاست‌ها، سبب شده تا در دو سال مذکور، هیچ عددی برای سهمیه تخصیصی نوسازی مسکن روستایی در نظر گرفته نشود.

هرچند که در این دوسال یعنی، سال‌های 92 و 94  فعالیت‌های دیگری چون عقد قرارداد،اجرای فوندانسیون، دیوار چینی و حتی اختتام طرح مسکن روستایی وجود داشته اما گزارشی از آن هم به دست نرسیده است.

به عبارتی، از زمان شروع طرح ویژه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی ازسال 84 تا سال 96 در دو مرحله سهمیه تخصیصی دچار وقفه شده که هردو مرحله نیز در عمر دولت یازدهم بوده است.

نخستین نکته در گزارش نوسازی و بهسازی مسکن روستایی دربازه زمانی سال 84 تا 96، به پایان رسیدن کمترین عدد نوسازی و بهسازی مسکن روستایی (اختتام یافته) مربوط به سال 1396 با عدد یک هزارو 837 واحد بوده و بیشترین طرح اختتام یافته هم مربوط به سال 1389 با عدد 330 هزار و 702 واحد مسکن روستایی بوده است.

این عدد خود یک رکورد در فاصله سالهای 84 تا  96 یعنی شروع و اجرایی کردن بهسازی و نوسازی مسکن روستایی کشور محسوب می شودکه به سال 96  اختصاص  یافته است.

با این حساب،در دولت یازدهم ،طرح های اختتام یافته مسکن روستایی ازسال 93 تا سال 96  به ترتیب شامل اعدادی چون یک هزارو 837، 76 هزارو 483، یکصد و چهار هزارو 879 واحد مسکن روستایی بوده است.

این گزارش توضیح می دهدکه بیشترین سهمیه تخصیصی دربازه زمانی مذکورمربوط به سال 89 با رقم  400 هزار سهمیه تخصیصی بوده ،حال آنکه کمترین سهمیه تخصیصی هم مربوط به سه ساله 93، 95 و 96 بوده با این تفاوت که سال 94 هم به دلیل تعلل وتاخیر در ابلاغ از ناحیه دولت،هیچ سهمیه ای برای طرح ویژه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی ابلاغ نشده است.!

در حال حاضر جمع کل جذب منابع از سال 84 تا سال 96 دستکم 161938707 میلیون ریال بوده که بیشترین اعتبار جذب شده مربوط به سال 89 با رقم 33739477 میلیون ریال بوده  وکمترین آن نیزمربوط به سال96 با رقم 1337611 میلیون ریال بوده است.

با احتساب این ارقام ، به روشنی می توان نتیجه گرفت که روند بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در دولت یازدهم به شدت دچار کاهش بوده و تاحدود زیادی اجرای این طرح با تنزل همراه بوده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین