پس از شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛

بسته زنجیره ارزش صنایع در نشست بعدی شورای گفتگو نهایی می‌شود

عنوان

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: جمع بندی بسته پیشنهادی زنجیره ارزش صنایع کشور به جلسه آینده موکول شد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از صدا و سیما ، پدرام سلطانی­ پس از نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی درباره تعیین تکلیف بسته زنجیره ارزش صنایع تصریح کرد: نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت از آنجا که امکان نتیجه گیری 2 ساعته از مطالعه و بررسی 2 ساله اتاق درباره بسته پیشنهادی رقابت پذیری زنجیره ارزش صنایع کشور امروز امکان پذیر نبود جمع بندی و تصمیم نهایی در این باره به جلسه آینده موکول شد.

وی گفت: برغم برخورداری کشور از ذخایر عظیم نفت، گاز و معدن و سودآوری صنایع بزرگ مرتبط با آنها اما این مزیت به صنایع مکمل پائین دستی تسری نیافته است.

نائب رئیس اتاق ایران ادامه داد: در عین حال در حالیکه همین صنایع پائین دست بخشی از مشکل بیکاری را رفع می کند که ما به این بخش نیز بی توجهی کردیم.

سلطانی توضیح داد: اگر هر یک واحد تولیدی صنایع بزرگ چون پتروشیمی، آلومینیوم، مس و پالایش به ازای هر یک میلیون تن، 500 نفر را مشغول به کار می کنند اگر همین یک میلیون تن به صنایع پائین دست منتقل شود اشتغال زایی تا 200 هزار نفر افزایش می یابد و صادرات محصولات آن تا 3 برابر ارزش صادرات مواد میانی ارزآوری خواهد داشت.

وی تاکید کرد: برهمین اساس همان گونه که با اعمال سیاست های صحیح مالیاتی صنایع بزرگ توسعه یافتند باید صنایع میان و پائین دستی هم از چنین امکانی برخودار شوند ضمن آنکه سودآوری صنایع بالادستی از محل عرضه محصولاتشان به صنایع بومی باید به گونه ای افزایش یابد تا رویکرد صادرات محصولات میان دستی به سمت عرضه به واحدهای مکمل تولید داخل سوق یابد تا از رهگذر آن رونق و کارآفرینی ایجاد شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: بر همین اساس و برای جمع بندی نهایی قرار است با حضور کارشناسان ذیربط مذاکرات و تبادل نظرهای مختلفی درباره این بسته پیشنهادی صورت گیرد تا در جلسه بعدی شورا درباره آن جمع بندی و تصمیم گیری نهایی شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین