بازی رسانه‌ای کی بود؟ کی بود؟ من نبودم!

جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی

روحانی و جهانگیری

با گذشت ۸ ماه از تصمیم دلار ۴۲۰۰ تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

«نود اقتصادی»: نزدیک به 9 ماه از یکی از بی‌سابقه‌ترین بحرانهای ارزی تاریخ اقتصاد ایران می‌گذرد. بحرانی که با بلندترین پرواز نرخ ارز و سقوط بی نظیر ارزش پول ملی همراه شد. این افزایش نرخ ارز تورم را افزایش داد، معیشت مردم را در وضعیت دشواری قرار داد و فعالان اقتصادی را سردرگم کرد. به اعتقاد اکثر اقتصاددانان و فعالان اقتصادی دلار 4200 تومانی که در فروردین ماه امسال توسط معاون اول رئیس جمهور اعلام شده و به دلار جهانگیری شهرت یافت، نقش مهمی در تعمیق این بحران داشت.

با گذشت 8 ماه از این تصمیم دولت حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور در دولت یازدهم که در دولت دوازدهم پست عجیب و پر حرف و حدیث معاون اقتصادی رئیس جمهور را بر عهده گرفته در مورد دلار 4200 تومانی سکوت کرده و صدایی از محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در خصوص این تصمیم در نمی‌آید.

خود اسحاق جهانگیری هم به عنوان اعلام کننده دلار 4200 تومانی در 21 فروردین ماه فعلا حرف مستقیمی در این زمینه نزده است. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی و مسعود نیلی مشاور اقتصادی و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی در فروردین ماه هم برای تبرئه شدن از  زیر بار تبعات این تصمیم اعلام کرده‌اند که با این تصمیم مخالف بوده‌اند. رئیس جمهور هم در سفر اخیر خود به استان زادگاهش سمنان، تاکید کرد که همه مشاورین و تیم اقتصادی دولت با تصمیم دلار 4200 تومانی موافق بودند. حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی حسن روحانی با دفاع از رئیس جمهور گفته که دلار 4200 تومانی تنها یک مخالف داشته و آن هم کسی نبوده به جز حسن روحانی.

به نظر می‌رسد جنگ زرگری که این روزها بین دولتمردان تدبیر و امید برای فرار از تصمیم نسنجیده دلار 4200 تومانی رخ داده هدفی جز گیچ کردن افکار عمومی و محکمه کارشناسی ندارد.

ای کاش کسی در دولت تدبیر و امید پیدا شود تا مسئولیت این تصمیم اقتصاد برانداز را بر عهده بگیرد و پاسخگوی کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی، کوچک شدن سفره مردم و مختل شدن کسب و کار فعالان اقتصادی را در 8 ماه گذشته باشد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین