دکتر حسین درودیان،‌ اقتصاددان و مدرس اقتصاد دانشگاه تهران:

روحانی سه برابر مسکن مهر به پایه پولی اضافه کرد

حسین درودیان

درودیان گفت: پایه پولی ۹۶ هزار میلیارد تومانی سال ۹۲ امروز به عدد ۲۴۰ هزار میلیارد تومان رسید،‌ بدون اینکه حتی یک ساختمان مسکن مهر ساخته شود!

نود اقتصادی:‌ دکتر حسین درودیان،‌ اقتصاددان و مدرس اقتصاد در دانشگاه تهران با انتقاد از افزایش پایه پولی در سالهای اخیر اظهار کرد: پایه پولی ما در سال 92، 96 هزار میلیارد تومان بود، که چیزی نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان آن ناشی از مسکن مهر بود. آخرین آماری که در شهریور سال 97 اعلام شده این رقم به حدود 240 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: این در حالی است که مسئولان دولت 5 سال پیش از مسکن مهر انتقاد می‌کردند و می‌گفتند که جلوی افزایش پایه پولی به واسطه ساخت مسکن مهر را می‌گیرند. این یعنی تقریبا نزدیک 140 هزار میلیارد تومان ( پول سه بار ساخت مسکن مهر) را به پایه پولی اضافه کردند، در حالی که یک ساختمان هم نساختند. این نتیجه سیاست گذاری ناکام اقتصادی است. این سیاست نظام بانکی ایران را ورشکسته کرد زیرا کسری وجوه نقدی بانکها خودش را تبدیل به شکاف درآمد و هزینه بانکها می‌کند.

درودیان خاطرنشان کرد: امروز نهادهای رسمی خبر از دستکم 500 هزار میلیارد تومان شکاف در درآمد و هزینه بانکها می‌دهند، که حداقل 10 برابر سرمایه بانکهاست. فقط صندوق بین المللی پول در خوش بینانه‌ترین حالت در یک مطالعه محرمانه  دو سال قبل حدود 230 هزار میلیارد تومان زیان برای نظام بانکی ایران پیش بینی کرده که این 4 برابر سرمایه نظام بانکی ایران است.  

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین