۹۰ درصد خاک ایران در نوار زلزله قرار دارد/ ۳.۵ میلیون خانه نیازمند نوسازی

عنوان

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که ۳.۵ میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است، گفت: ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور در حدود ۲۰درصد از مساحت شهری ساکن هستند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، هوشنگ عشایری با اشاره به سالروز وقوع زلزله دردناک شهرستان بم و از دست رفتن تعدادی از هموطنان کشورمان بیان کرد: این حادثه زنگ خطر و هشداری برای توجه بیشتر مردم و مسئولین به موضوع ایمنی در حوزه شهری و زلزله بود تا از این پس در مسیر ساخت و ساز ها بیشتر به آن اهمیت دهند.

وی با بیان این که 90 درصد از خاک ایران در نوار زلزله واقع شده و 33 نوع از 43 بلای طبیعی ثبت شده در جهان در کشور ما به وقوع می پیوندد، افزود: امسال 120 زلزله بالای 4ریشتر در کشور حادث شده که تمامی آن ها و حتی حوادثی که احتمال وقوع آنها برای آینده پیش بینی می شود، بدون شک توجه خاص مدیران شهری به موضوع تاب آوری شهری و همچنین پایداری شهرها را می طلبد.

وی با تأکید بر این که متأسفانه بالغ بر 30 درصد جمعیت شهری کشور  حدود 20 درصد از مساحت شهری ساکن هستند، تصریح کرد: این بدان معناست که تراکم جمعیتی ساکنان محلات هدف بازآفرینی نسبت به سایر نقاط شهری کمی بالاتر بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

احتمال وقوع زلزله بالای 6 ریشتر در کرمانشاه/نگرانی از به کارگیری فولاد غیراستاندارد در ساختمان ها

وی افزود: طبق مطالعات انجام شده ساکنان محلات هدف که رقمی بالغ بر 20میلیون نفر را به خود اختصاص می دهند در 5 میلیون واحد مسکونی زندگی می کنند که براساس اطلاعات اولیه جمع آوری شده حدود 3.5 میلیون واحد آن دچار بدمسکنی بوده و نیازمند نوسازی و مقاوم سازی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی این مسئله را ضرورتی برای دولت جهت حرکت به سمت تدوین برنامه بازآفرینی شهری دانست و افزود: رئیس جمهوری در سی و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی اعلام کردند که ما صدای زلزله و مردم در زمان رویارویی با اینگونه مشکلات را شنیده و به همین دلیل تلاش داریم تا بخش قابل توجهی از مشکلات را در اجرای برنامه بازآفرینی شهری برطرف سازیم .

وی در ادامه ارتقای کیفیت زندگی، زیست پذیری شهرها و پایداری آن ها را اهداف اصلی برنامه بازآفرینی شهری دانست و گفت: در این مسیر به تمامی ابعاد کالبدی و غیرکالبدی موجود در حوزه برنامه ریزی شهری توجه شده که مسئله تاب آوری نمونه مهم و قابل توجهی از آن در بخش کالبدی محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در این راستا اضافه کرد: آنچه برای ما در حوزه تاب آوری شهری باید اتفاق بیفتد دو بحث توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی و دیگری نوسازی و ساخت واحدهای مسکونی است که باید به طور جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

عشایری با اشاره به ضرورت تولید سالانه یکصد هزار واحد مسکونی در کشور طبق برنامه بازآفرینی شهری بیان کرد: برای تحقق پذیری این موضوع 2 راهکار وجود دارد که تحقق برنامه اقدام مشترک برای توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی در محلات هدف و ورود توسعه گران (بخش خصوصی) به طور جدی در این محلات برای بخش مسکن از جمله آن به شمار می رود، راهکارهایی که خوشبختانه تاکنون تمامی ابزارهای اجرایی آن فراهم و به بخش های ذی ربط ابلاغ شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر نکات لازم برای اجرای برنامه اقدام مشترک در سطح کشور به استانداران ابلاغ و شعار اصلی ما مبنی بر نگاه برنامه ای از نوع پایین به بالا به آن ها اعلام شده است.

وی با تأکید براینکه ما به هیچ وجه قصد تصمیم گیری برای محلات را نداشته و این مناطق باید نیاز و مشکلات خود را توسط شهرداری به یک برنامه اجرایی تبدیل کنند، گفت: مدیریت این مجموعه از نگاه ستادی(ستاد بازآفرینی شهری در شهرستان ها) برعهده فرماندار شهرستان ها است که باید نوع اقدامات و چگونگی پیشبرد آن را برای رسیدن به هدف نهایی تشخیص دهند.

این مقام مسئول همچنین تصریح کرد: ما در این حوزه تمامی اختیارات خود را به شرط پیشبرد برنامه در قالب برنامه اقدام مشترک به استان واگذار کرده ایم، بدان معنا که تمامی دستگاه ها و حتی کوچکترین بخش های ذی ربط باید به نقش خود در این برنامه عمل کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بخش دوم برنامه بازآفرینی در حوزه تاب آوری تحت عنوان ساخت و نوسازی مسکن بیان کرد: بخش خصوصی و یا همان توسعه گران عمده ترین نقش را در محله بازی می کنند، به همین دلیل همواره تأکید داشتیم تا در حین عملیات اجرایی این بخش، امتیازات خوبی را برای این گروه اختصاص دهیم.

به گفته مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری طبق آئین نامه اجرایی مصوب برنامه مذکور هزینه ساخت و ساز برای توسعه گر در محلات هدف را به ازای هر متر 300 هزار تومان کمتر از سایر نقاط خواند و گفت این تفاوت مربوط به هزینه های غیرساختمانی است و ربطی با هزینه مصالح ندارد.

عشایری در ادامه سخنان خود کاهش هزینه های غیرساختمانی، ارائه تسهیلات ارزان قیمت و همچنین اختصاص اراضی دولتی برای شتابدهی هرچه بیشتر به اجرای برنامه را اقدامات دولت برای جذب سرمایه گذار و توسعه گر در این برنامه دانست و افزود: اختصاص اراضی دولتی و شهرداری ها در محلات هدف به برنامه بازآفرینی شهری به عنوان ابزاری جهت شتابدهی این برنامه مدنظر قرار گرفت که خوشبختانه درحال حاضر در برخی از شهرها انجام شده است.

این مقام مسئول در این خصوص تأکید کرد: نکته مهم آن است که تمامی مسیر گسل ها، نواحی باتلاقی، شبکه های فشار قوی و مناطق محتمل  وقوع رانش که در شهرهای هدف مورد مطالعه قرار گرفته اند در اجرای پروژه ها مورد توجه است و اقدامات لازم جهت جلوگیری از اجرای هرگونه پروژه در این نقاط ممنوع اعلام شده است.

وی همچنین خ یادآور شد: طبق برنامه بازآفرینی، شهرداران موظفند برنامه لازم برای جابه جایی ساکنان نواحی پرحادثه در کوتاه ترین زمان ممکن به مناطق امن تر را تبیین، تدوین و به ما ارسال کنند تا اقدامات لازم در این حوزه نیز انجام شود .

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حمایت همه جانبه دولت از مجریان برنامه بازآفرینی در سراسر کشور بیان کرد: درحال حاضر نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار این پروژه قرار گرفته که تمامی آن در بین استان ها توزیع شده است.

وی ادامه داد: از مبلغ اعلام شده 4 هزار و 500 میلیارد تومان برای موضوع مسکن و 1500 میلیارد تومان برای توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی اختصاص پیدا کرده است که مسئولان استانی باید در استان هزینه کرد این منابع را بر عهده داشته باشند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین