فرار از پاسخگویی

۶ نکته درباره استعفای قاضی‌زاده هاشمی

حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت در جلسه هیأت دولت

طی ۶ سال گذشته، وزارت بهداشت همواره از تن دادن به شفافیت در عملکرد خود، خودداری کرده است، اما به نظر می‌رسد؛ برای رفع مشکلات این وزارت‌خانه، راهی جز قرار گرفتن وزیر بهداشت در جایگاه پاسخگویی وجود ندارد. استعفای وزیر بهداشت و اعطای سکان این وزارت‌خانه به فردی دیگر، جز افزایش مشکلات نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

نسیم آنلاین؛ ثنا احمدی*: 

۱-هفته گذشته تقریبا هم‌زمان با تقدیم لایحه بودجه سال 1398، وزیر بهداشت استعفای خود را در اعتراض به تخصیص بودجه‌ی ناکافی به وزارت بهداشت و عدم پرداخت معوقات بازنشستگان این وزارت‌خانه، به دفتر رئیس جمهور تحویل داد و طی پیوستی در استعفاءنامه‌ی خود، ضرب الاجلی تقریبا 4 روزه برای تغییر شرایط مالی به نفع وزارت بهداشت و یا انتخاب سرپرست جدید وزارت بهداشت تعیین کرد.
 روز گذشته رئیس دفتر رئیس‌جمهور از ادامه تلاش‌ها برای حفظ وزیر بهداشت در جایگاه خود خبر داد با این‌حال سخنان تند نوبخت و قاضی‌زاده هاشمی گویای راه سخت برای ادامه تعامل است.

۲- با اعلام جزئیات بودجه 98 دولت، مشخص شد بودجه وزارت بهداشت نسبت به سال 1397، با تقریبا 13% رشد در رده سوم تخصیص بودجه در بین وزارتخانه ها ایستاده است. نکته قابل توجه اختصاص جداگانه‌ مبلغ تقریبی 5هزار میلیارد تومان به «طرح تحول سلامت» می‌باشد. طرحی که در 6 مین سال تولدش، به بیماری صعب العلاجی مبتلا شده و در آستانه  شکست مطلق قرار گرفته است. 

۳- در 6 سال گذشته، علی رغم اختصاص بی رویه ی بودجه ی کشور و درآمدهای حاصل از فروش محصولات نفتی به وزارت بهداشت، و افزایش سالیانه ی بودجه و اعتبارات این وزارتخانه (به طوری که مجموع کل اعتبارات وزارت بهداشت در سال 98 نسبت به سال 92 به 3.5 برابر رسیده است) هر روز شاهد مشکلات جدی این وزارت‌خانه و مسائل مرتبط با آن هستیم.

طرح تحول سلامت که در ابتدای حرکت خود، بعنوان ناجی مردم معرفی شده بود؛ خیلی زود به علت سوء مدیریت ها و سوء مصرف منابع، تبدیل به دردسر جدی برای شرکت های بیمه، شرکت های داروسازی، کادر درمان و بیمارستان ها شد.  این دردسرهای مدیریتی و مالی، در سال گذشته به بیماران نیز سرایت کرد. به طوری که در نیمه ی اول سال 1397، علی رغم اعلام وزارت بهداشت مبنی بر توانایی تامین داروهای مورد نیاز مردم تا چندسال آینده؛ کشور، با کمبود شدید داروهای بعضاً حیاتی مواجه شد. که بخش عمده‌ی این کمبودهای دارویی، به علت احتکارهای پیوسته‌ شرکت‌های داروسازی و حتی داروخانه‌های کوچک و عدم مدیریت درست دولت در مقابله با این احتکارها بوده است.
 

۴- در سال اول اجرای طرح تحول سلامت، تعداد نسبتاً زیادی از بیماران با تحت پوشش قرار گرفتن در این طرح، مداوا شدند. و در این میان بدون درنظر گرفتن منابع، و بدون آینده نگری، طی یک حرکت پوپولیستی، وزارت بهداشت شرکت های بیمه ای را به پرداخت‌های نجومی به منظور خدمات بعضاً غیرضروری برای بیماران، وادار کرد. این ولخرجی ها، ورشکستگی بزرگترین شرکت های بیمه ای، در سال ششم اجرای این طرح را به دنبال داشت. به طوری که پیش بینی می شود در صورت عدم تصحیح این روال و تزریق منابع مالی مناسب به بیمه ها، حتی بزرگترین سازمان بیمه ای کشور(سازمان تامین اجتماعی) نیز با ورشکستگی روبرو شود. و نتیجه ی این ورشکستگی تاثیر مخرب مستقیم به قشر آسیب پذیر جامعه می باشد. به طوری که شاید از پس ابتدایی‌ترین نیازهای درمانی خود به علت مشکلات مالی، بر نیایند.

۵- در این‌ سال ها وزارت بهداشت، به علت سوءمدیریت مجریان و مدیران این طرح، بخشی از منابع خود را از طریق برداشت از صندوق توسعه‌ملی (مرجعی برای تبدیل عواید حاصل از فروش نفت و گاز به ثروت‌های ماندگار برای آِینده) تامین ‌کرده است. اما با اعمال تحریم های جدید نفتی، و پیش‌بینی کارشناسان مبنی بر کاهش درآمدهای نفتی (که از مهم ترین منابع تامین مالی وزارت بهداشت در این مدت بوده است) در سال آتی، بنظر می رسد قاضی زاده ی هاشمی، اعتبار 75هزار میلیاردی وزارت‌خانه خود را برای رفع موانع بر سر راه اجرای طرح تحول سلامت، کافی نمی‌بیند و قصد دارد با استعفای خود، از پذیرفتن مسئولیت تبعات هزینه‌ی بی‌رویه‌ی این وزارت‌خانه در 6‌سال‌ گذشته، سرباز زند.
از طرفی با توجه به اظهارات علی‌نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، مبنی بر کلید خوردن طرح استیضاح وزیر بهداشت در مجلس، بنظر می‌رسد  استعفای قاضی‌زاده‌هاشمی به منظور فرار از استیضاح مجلس بوده است.

۶- طی 6 سال گذشته، وزارت بهداشت همواره از تن دادن به شفافیت در عملکرد خود، خودداری کرده است، اما به نظر می‌رسد؛ برای رفع مشکلات این وزارت‌خانه، راهی جز قرار گرفتن وزیر بهداشت در جایگاه پاسخگویی وجود ندارد. استعفای وزیر بهداشت و اعطای سکان این وزارت‌خانه به فردی دیگر، جز افزایش مشکلات نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت.

دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین