الجزیره: سرنوشت مشاور سعودی و متهم قتل خاشقچی نامعلوم است

عنوان

تهران- ایرنا- شبکه خبری الجزیره گزارش داد: سعود القحطانی مشاور دیوان پادشاهی عربستان که بنا به اعلام دادستانی این کشور نقش زیادی در ماجرای قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد در کنسولگری سعودی در استانبول داشته است، دور از انظار بسر می برد و از سرنوشت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، این شبکه خبری به نقل از مقاله ای از روزنامه واشنگتن پست افزود: مقام های سعودی آنچه را بر سر القحطانی آمده است فاش نخواهند کرد و از زمانی که دولت گفت وی تحت بازجویی قرار دارد، واکنش آنها در برابر شایعات همواره سکوت بوده است.
با این حال شاهدان عینی می گویند وی اخیرا در شهر ساحلی جده و دفتر دیوان پادشاهی این کشور در ریاض دیده شده است. روایات دیگری نیز حاکی است که او در نقطه دور افتاده ای از عربستان بسر می برد.
در ادامه این مقاله آمده است: آمریکا و بسیاری از کشورها برخورد مقام های سعودی با القحطانی را به عنوان آزمونی برای پی بردن به صداقت عربستان در محاکمه عاملان قتل خاشقچی از جمله مقام های بلندپایه، از نزدیک زیر نظر دارند.
این گزارش می افزاید: دولت سعودی تاکنون به درخواست های مطرح شده برای اظهار نظر درباره آزادی، دستگیری و یا متهم بودن القحطانی پاسخی نداده و این در حالی است که یک مقام نزدیک به دیوان پادشاهی سعودی معتقد است که القحطانی در بازداشت خانگی بسر می برد.
دادستانی عربستان پنجشنبه گذشته اعلام کرد که 11متهم این پرونده برای نخستین بار در دادگاه حاضر شده اند اما درباره اسامی این افراد و اینکه آیا القحطانی نیز در میان آنهاست، توضیحی نداد.
ناظران معتقدند که سرنوشت القحطانی نکته کلیدی این ماجراست. آنها می گویند که مهم ترین پرسش این است که آیا عربستان گام های عملی را برای دور شدن از سیاست های سرکوبگرانه اتخاذ کرده است.
گروه های مدافع حقوق بشر نیز گفته اند که القحطانی در بازداشت های صورت گرفته علیه منتقدان و رقبای محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و شکنجه افراد زندانی و پیگرد منتقدان عربستان در خارج از کشور نقش اساسی داشته است.
«مجتهد» افشاگر معروف سعودی از نخستین کسانی بود که از نقش پررنگ القحطانی، احمد العسیری و عبدالعزیز مطرب در پرونده قتل خاشقچی در دوم اکتبر (10 مهرماه) گذشته پرده برداشت.
وی در آن زمان اعلام کرد که القحطانی کینه شدیدی نسبت به خاشقچی داشته و همزمان با قتل وی، با گذرنامه معمولی و با اسم شخص دیگری وارد ترکیه شده است.
عربستان برای نجات ولیعهد سعودی از بحران قتل خاشقچی، 18 تن را بازداشت کرد تا آنها را به عنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی کند.
با وجود تمامی شواهد و قرائن مبنی بر اثبات نقش بی بدیل بن سلمان، عربستان چند فرد را به اتهام دست داشتن در این پرونده بازداشت کرده است.
این اقدام نه تنها موجب اقناع افکار عمومی و نهادهای حقوق بشری نشد، بلکه دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در تازه ترین اظهار نظر، اقدام سعودی ها درخصوص محاکمه این افراد را ناکافی خواند و خواستار مجازات عادلانه شد.
شبد**1480**9122

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین