روح‌افزا در جلسه شورای هماهنگی جمعیت جانبازان:

«۲۰۳۰» با وجود مخالفت‌ها در حال اجرا است/ آمریکا خود را متعهد به اجرای آن نکرده است

عنوان

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با انتقاد از اینکه سند ۲۰۳۰ به رغم تمام مخالفت‌ها همچنان در حال اجرا است، گفت: دولت به سرعت و ظرف مدت چند ماه دستورالعمل ۳۰۰ صفحه‌ای اجرای این سند را تدوین کرد، در حالی که اجرای سند تحول ۵ سال است که بر زمین مانده است.

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس روابط عمومی جمعیت جانبازان، فرشته روح‌افزار که به عنوان میهمان در جلسه هفتگی شورای هماهنگی و برنامه ریزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی حضور داشت، با ارائه توضیحاتی درباره محتوای سند توسعه پایدار 2030 یونسکو و الزاماتی که کشورهای ملحق شده به اجراکنندگان این سند از جمله ایران پذیرفته‌اند، گفت: این سند در واقع یک بیانیه موسوم به توسعه پایدار با چشم‌انداز سال 2030 است که در اجلاس اینچئون توسط عده‌ای از روسای جمهور کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران امضا شد. 

وی با بیان اینکه هدف کلی سند مذکور آن‌گونه که از عنوان روی جلد آن بر می‌آید، «توسعه پایدار» عنوان شده است، گفت: هدف از دنبال کردن اسنادی که پیش از این در دوره 15 ساله قبلی یعنی بین سال‌های 2000 تا 2015 توسط سازمان ملل تدوین و پیگیری شد، بحث توسعه بود در حالی که در سال‌های 2015 تا 2030 هدف اصلی «توسعه پایدار» عنوان شد و سند 2030 به دنبال «تغییر جهان» است.

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با اشاره به گزارشی که درباره اجرای اسناد توسعه‌ای در ایران از سوی سازمان ملل ارائه شد، گفت: در این گزارش آمد که برخی از اهداف تعیین شده در ایران محقق شده و از آن جمله به بحث کنترل جمعیت و نیز حقوق زنان و خانواده با رویکردهای فمنیستی اشاره شد. در ادامه این مسیر سند دیگری موسوم به 2030 تدوین شده که همچنان از ایران و البته بسیاری دیگر از کشورها که به آن پیوسته‌اند می‌خواهد در بخش‌های مختلف با مدیریت غرب پیش بروند تا توسعه پایدار محقق شود.

به گفته روح‌افزا، سند 2030 متشکل از 17 برنامه عمل است که اغلب عناوین خوب و اغواکننده‌ای دارد، در حالی که در بطن آن اهدافی دنبال می‌شود که مصالح کشورهای اجراکننده سند را تامین نمی‌کند.

وی با بیان اینکه بند اول یا برنامه عمل اول این سند بحث فقرزدایی در کشورها را مطرح کرده است، افزود: این بند در واقع به دنبال کنترل جمعیت کشورهای در حال توسعه است و اهداف فقرزدایی را بر پایه نظریه مالتوس، پژوهشگر انگلیسی که معتقد است کاهش جمعیت علاج فقر است و افزایش جمعیت الزاما زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه نیست، دنبال می‌کند.

مدیر رصد شورای فرهنگی در ادامه به برنامه عمل شماره چهار سند مذکور اشاره کرد و گفت: این برنامه ناظر بر اهداف آموزشی است که اولین بار محتوای آن توسط شورای فرهنگی، اجتماعی زنان و شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و ارائه شد. همچنین بند 5 این سند به بحث برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان اشاره دارد و بندهای دیگری هم دارد که برخی از آنها اهداف زیست‌محیطی را دنبال می‌کند. پیوستن به معاهده آب و هوایی پاریس نیز در راستای تحقق یکی از بندهای این سند از سوی ایران صورت گرفت.

روح‌افزا با بیان اینکه هدف از معاهده پاریس، جلوگیری از تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای و کنترل میزان گرمایش کره زمین و سوراخ لایه ازن است، افزود: بیشترین تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط امریکا صورت می‌گیرد و میزان انتشار این گاز در برخی  شهرهای کشورهای صنعتی از جمله آمریکا بیشتر از کل گاز تولید و منتشر شده از فعالیت‌های صنعتی در ایران است. با این حال امریکا به این معاهده نپیوسته اما ایران خود را متعهد به آن و در حال اجرای آن است.

وی خاطرنشان کرد: بر مبنای معاهده پاریس باید نحوه مدیریت تمام منابع انرژی کشورهای عضو و حتی منابع پاک نظیر انرژی هسته‌ای که ارتباطی با انتشار منابع آلاینده ندارد، زیرنظر سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل باشد.

مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه طبق بیانیه اینچئون هر شش ماه یکبار باید گزارش عملکرد کشورهای مختلف به سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل که بازوی اجرایی سند 2030 هستند، ارائه شود، اظهار کرد: پذیرفتن این سند یعنی در بن‌بست قرار گرفتن کشور و اکنون راهی به جز اجرای مفاد این سند نداریم چراکه اگر این گزارش‌های موظف شش ماهه به آنان مورد تایید قرار نگیرد، تحریم و موارد تنبهی از این دست علیه کشور اعمال می‌شود. البته اگر اراده دولت وجود داشته باشد، می‌توان برای خروج از این سند چاره جست.

روح‌افزا با اشاره به اینکه برنامه‌های سند 2030 ذیل دکترین امنیت ملی امریکا تعریف شده و پنتاگون ناظر اصلی اجرای آن محسوب می‌شود، افزود: این در حالی است که  این کشور خود به سند مذکور نپیوسته و اساتید و صاحبنظران برجسته امریکایی نیز مخالف اجرای سند 2030 در این کشور هستند.

وی سپس با اشاره به گزارش‌هایی که باید در خصوص اجرای سند 2030 به سازمان‌های ذیل یونسکو ارائه شود، گفت: در بند 4 سند 2030 کشورها ملزم شده‌اند حتی کلاس‌های خصوصی اعم از کلاس‌هایی که در مساجد و محافل قرآنی یا توسط بخش خصوصی در نقاط مختلف اجرا می‌شود را زیر نظر مجریان این سند برگزار کنند و به لحاظ محتوایی، تعداد کلاس‌ها و تعداد افراد تحت پوشش هر آموزش از گروه‌های سنی مختلف باید به شکل کامل هر شش ماه یکبار گزارش شود.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین بحث ذیل بند چهارم سند 2030 بحث ارائه آموزش جنسی به تمام گروه‌های سنی از 0 تا 4 سال تا افراد در سن دانشگاه است، افزود: حدود 8000 مهد روستایی در کشور وجود دارد که حتی آموزش‌های ارائه شده در این مهدها نیز باید توسط ناظران سند 2030 هدایت شود و سلسله جلسات خانم مرقاتی در رسانه ملی شبکه سلامت در راستای اجرای همین سند است

روح‌افزا با بیان اینکه شارون اسلاتر، استاد دانشگاه امریکایی نقدهای گسترده‌ای به محتوای بندهای سند 2030 ارائه کرده و معتقد است این بندها حتی در امریکا و اروپا نیز قابلیت اجرا ندارد، گفت: وی معتقد است ارائه این آموزش‌ها در مدارس قدرت تربیتی را از خانواده سلب می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بحث خصوصی سازی به عنوان یک اصل در آموزش و پرورش ایران دنبال می‌شود و درباره آن طرح‌های مختلفی مطرح است، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش‌تر هم مخالفت‌های خود را با افزایش تعداد مراکز آموزشی خصوصی اعلام کرده است، چرا که وابستگی منابع مالی مدرسه به خانواده‌ها می‌تواند موجبات مداخله افرادی خارج از سیستم آموزشی در نحوه اداره مدرسه را فراهم کند. حال اگر زمانی هزینه آب و برق مدارس از سوی سازمان‌های وابسته به سازمان ملل تامین شود، قطعا مداخله گسترده در امر آموزش به دنبال آن صورت خواهد گرفت.

مدیر رصد شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از اینکه سند تحول در آموزش و پرورش 5 سال است که منتظر اهتمام دولت برای اجرا است و به دلیل مشکل در تامین مالی از اجرای آن سر باز می‌زنند، ادامه داد: این در حالی است که ظرف مدت چند ماه دستورالعمل 300 صفحه‌ای برای نحوه اجرای سند 2030 در بخش آموزشی نوشته شده است. 

وی با اشاره به اینکه اجرای این سند در سال 95 یک نوبت توسط معاون اول رییس‌جمهور ابلاغ شده است، اظهار کرد: با این حال پس از انتقاد صریح از پذیرش این سند توسط ایران، دولت از آن عقب‌نشینی کرد. اما در عمل هیچ ممانعتی از اجرای آن به عمل نمی‌آید و طبق گزارش‌های میدانی، مراکز آموزشی بسیاری دنباله‌روی دستورالعمل‌های این سند هتسند.

روح‌افزا در پاسخ به برخی انتقادها مبنی بر اینکه می‌توان بخش‌های مفید سند مذکور را بومی‌سازی کرد، افزود: چگونه می‌توان سندی را بومی‌سازی کرد که ناظر اجرای آن نهادهای بین‌المللی هستند؟ ضمن اینکه اگر بخشی از مفاد این سند کارامد تشخیص داده شده، اعلام شود تا آن را در سند تحول آموزش و پرورش بگنجانیم که نیازی به اجرای 2030 نباشد. از طرفی تمام مفاد این سند در بخش آموزشی مغایر با حریم‌هایی است که اسلام برای روابط جنسی قائل است.

به گفته این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سند 2030 اجازه پاپس کشیدن از اجرای هیچ یک از بندها داده نشده و حتی اگر یکی از برنامه‌های عمل 17گانه اجرا نشود، مصداق عدم اجرای سند مذکور خواهد بود.

وی با انتقاد از شعار محوری این سند یعنی توسعه پایدار، تاکید کرد: رهبری نیز مخالف استفاده از این واژه هستند و از کلمه «پیشرفت» استفاده می‌کنند؛ چراکه اصل ادبیات «توسعه محور» برخواسته از نظریه‌های اقتصادی و اجتماعی است که اغلب همسو با نگاه اسلام نیستند و آنها تلاش می‌کنند این ادبیات را به همه دنیا تحمیل کنند.

روح‌افزا با بیان اینکه آموزش و پروش مدعی است که موافق عدم اجرای سند 2030 است، یادآور شد: با این حال این سند اکنون در حال اجرا است و زور شورای عالی انقلاب فرهنگی برای جلوگیری از آن به جایی نرسیده است؛ ضمن اینکه آنچه ذکر شد تنها بخش کوچکی از ماهیت اهدافی است که سند 2030 در ایران و دیگر کشورهای در حال توسعه دنبال می‌کند؛ کمااینکه تنها به چند بند از برنامه‌های عمل 17 گانه در این فرصت اشاره شد.

بر اساس این گزارش، در جلسه اخیر شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی جمعیت جانبازان علاوه بر حضور این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، گزارش کارگروه سیاسی، اقتصادی در رابطه با موضوع انتخابات آتی مجلس و گزارش کارگروه جوانان در بحث برنامه‌ریزی ارائه شد. 

این جمعیت همچنین از موضع‌گیری نسنجیده و اهانت آمیز علی مطهری، نماینده مجلس در مورد پیش‌بینی تکرار رخدادی مشابه فتنه سال ۸۸ در سال پیش‌رو انتقاد کرد.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین