۹۰درصد آرشیو‌ «خارج از دید» از اینترنت است/شبکه خبر هم راش نمی‌دهد!

عنوان

مهدی نقویان مستندساز کشورمان تاکید کرد که آبرو و همه امکاناتش را برای ساخت آثاری ضد فتنه بسیج کرده اما برخی می‌گویند او راش رانتی دارد. نقویان تاکید کرد که رانتش فقط انقلاب اسلامی است و آروشیو ۹۰درصد مستندش از اینترنت گرفته شده است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آخرین روز از نهمین جشنواره عمار با رونمایی از مستند «گزارش اقلیت» دنبال شد و پس از اکران این فیلم، نشست خبری عوامل این مستند با حضور مهدی نقویان، کارگردان این اثر، حسن جعفری، تدوین گر و حسین نقویان برگزار شد. 

حسن جعفری، تدوین گر مستند «گزارش اقلیت»، در ابتدا صحبت کرد و در مورد این اثر گفت: این مستند در دی ماه سال گذشته ساخته شد و در قالب یک مجموعه چند قسمتی، هر شب از شبکه 3 سیما پخش می شد. این مجموعه 12 قسمتی بود که 2 قسمت از آن به دلایل مختلف پخش نشد. در حقیقت، بخش هایی از مستند گزارش اقلیت از همان 2 قسمت گرفته شده است و با قرار دادن بخش هایی جدید در کنار آن، این مستند تک قسمتی ساخته شد. اگر دقت کنید می بینید که در این مستند، ما به سراغ اتفاقات بعد از فتنه 88 رفته ایم و تحریم های ناشی از آن را به تصویر کشیده ایم. این تحریم ها در روز 25 خرداد سال 1389 علیه ایران وضع شد در حالی که تا قبل از آن، تحریم های این چنینی نداشتیم. علاوه بر این، یک نکته مهم دیگر نیز وجود داشت و آن هم این بود که بعد از وقوع انقلاب های منطقه، سران فتنه تلاش کردند تا این واقعه را در ایران نیز آغاز کنند و تا 25 بهمن سال 1389، کشور در التهابات به سر می برد. این اقدام سران فتنه واکنش های مختلفی را به همراه داشت و حتی بسیاری از اصلاح طلبان را نیز ناراحت کرد. بنابراین می توان گفت که موضوع حصر، یک اجماع کلی در نظام بود.

وی به تدوین این مستند اشاره کرد و گفت: ما برای تدوین این مجموعه وقت زیادی نداشتیم و کار به صورت خیلی سریع انجام شد. حتی خاطرم هست که تدوین بعضی از قسمت های این مجموعه، چند ساعت قبل از پخش به اتمام می رسید. وقتی می خواستم تصاویر این مستند را کنار هم بچینم، واقعا تحت تاثیر قرار می گرفتم چرا که فجایع بسیار زیادی در آن دیده می شد. بخش عمده ای از پژوهش این کار، از اینترنت گرفته شده است و تنها بخش کوچکی از آن را به صورت ویژه در اختیار گرفتیم. تصاویر مربوط به اغتشاشات، آشوب ها، صحبت های میرحسین موسوی و ... از اینترنت گرفته شده بود و حتی اگر اکنون نیز جستجو کنید می توانید آنان را دریافت نمایید. نکته اصلی در ماجرای 88 این است که تغلبی رخ نداد و سران فتنه به بهانه اتفاقی که اصلا رخ نداده بود، وارد صحنه شدند و شورش ایجاد کردند.

سخنران بعدی این نشست خبری، مهدی نقویان بود. او در ابتدا ضمن اشاره به مستند «گزارش اقلیت» گفت: این مستند ماحصل دو قسمت از مجموعه خارج از دید بود که در تلویزیون پخش نشد. در این فیلم، تمرکز اصلی بر موضوع حصر و ارتباط نداشتن آن با اتفاقات سال 88 بود. هم چنین نگاهی متفاوت به خسارت های فتنه 88 و تحریم هایی که پس از آن صورت گرفت، داشتیم. دقت کنید که یک بخش مهمی از خسارت های وارده، خسارت های مالی نبوده است. در حقیقت، در آن آشوب ها اتفاقاتی رخ داد که منجر به تعطیلی وزارت خانه ها شده بود، کارمندان دولتی سر کار نمی رفتند، وارادات و صادرات تا ماه ها متوقف شده بود و ... در مورد خارج از دید باید توضیحاتی را بدهم و آن هم این است که این مجموعه 12 قسمت بود که بعد از پخش 4 قسمت، وقفه ای رخ داد و پس از دو هفته، پخش مجدد آن شروع شد و قسمت 5 و 6 پخش شد اما از آن به بعد، هر دو قسمت یکی شد. شاید دلیل ابهامات مخاطب، همین مساله باشد. البته اکنون این 12 قسمت، از شبکه افق بدون هیچ کم و کاستی پخش می شود. باید بگویم که این مجموعه با شجاعت خاصی از سوی مدیریت شبکه افق پخش شد که در همین جا باید از ایشان تشکر کنم.

نقویان به ماجرای رای مثبت حسن روحانی به رای حصر در سال 89 اشاره کرد و گفت: در مورد رای مثبت آقای روحانی به حصر باید بگویم که علاوه بر درج خبر در خبرگزاری ها، نقل قول هایی از افراد مختلف وجود دارد که نشان می دهد ایشان به حصر رای مثبت داده است. البته مساله ای که در این جا مهم است این است که پرچم آقای روحانی بالا می رود. ایشان در جاهای مختلف انقلاب عملکرد خوبی داشته است که یکی از آنان به ماجرای حصر برمی گردد. شاید عده ای بگویند که چرا شورای نگهبان در سال 92 صلاحیت ایشان را تایید کرد اما در پاسخ باید گفت که بخشی از دلیل این تایید صلاحیت به کارنامه خوب ایشان در پست های مهم برمی گردد. البته باید بگویم که در مورد رای مثبت ایشان به حصر، سند تصویری وجود ندارد چرا که جلسات شورای امنیت یک جلسه محرمانه است و فیلم هیچ یک از این جلسات، بیرون نمی آید.

این کارگردان و مستندساز در پاسخ به سوال یکی از حاضران در سالن مبنی بر استفاده از راش رانتی در ساخت مستندهای خارج از دید 1 و 2 گفت: سوال اول من در پاسخ به این سوال از برگزارکنندگان جشنواره است. از آنان می پرسم که چرا کسانی که فیلم با راش رانتی می سازند، به این جشنواره دعوت می کنند و جلسه پرسش و پاسخ برای آن برگزار می کنند؟ شاید فیلم های مهم تری باشد که بهتر باشد مخاطب برای جلسه پرسش و پاسخ آن وقت بگذارد. من راش رانتی می گیرم چرا که رانت من انقلاب اسلامی است. هر کسی جرات دارد در مورد فتنه فیلم بسازد، بیاید و بسازد، دو بار هم بسازد و برای ساخت فیلم سوم، به او راش رانتی هم می دهند. چرا ندهند؟ من از مسئولین خواهش می کنم که 2-3 نیرو تربیت کنند که دیگر من نیایم و هر سال راجع به فتنه فیلم بسازم. من آبرویم و خانواده ام را در وسط گذاشتم و هر سال راجع به فتنه فیلم می سازم و دوستان هم برای من توئیت می زنند که ایشان راش رانتی دارد و کاردستی اطلاعاتی و جاسوسی می سازد. اگر شما می توانید فیلم بسازید، بسازید و برای فیلم دوم، خود من رانت شما می شوم.

وی افزود: من در همین جا اعلام می کنم که شبکه خبر به من راش نمی دهد، اکنون راجع به برجام فیلم می سازم که نریتور ندارد و با صدای آقا ساخته می شود. صدای ایشان را از سال 92 به بعد که راجع به نکات، تعریف ها، تمجیدها از تیم این طرفی، تیم خارجی و ... صحبت می کنند، جمع آوری کردیم و با نوشتن یک داستان فیلم می سازیم اما تصاویر مربوط به برجام را شبکه خبر به من نمی دهد. زمان ساخت خارج از دید 1، افراد مختلفی به ما زنگ می زنند تا به اندازه یک قطره به ما آرشیو بدهند. هم چنین در خارج از دید 2، به غیر از صحنه های دستگیری و قسمتی که راجع به باقر نمازی بود، 90 درصد آرشیوهای ما از فضای مجازی است. ما شبکه های مختلف نظیر بی بی سی، VOA و ... را رصد می کنیم و با استفاده از راش های اینترنتی کار را تولید می کنیم. حتی اگر صحنه های دستگیری و دادگاه ها را به ما نمی دادند، همت گذاشته بودیم که خارج از دید 2 را با موضوع نفوذ تولید کنیم و حتما این کار را می ساختیم. حال ممکن بود که 4 تا صحنه هیجان انگیز نیز نداشته باشد. از آقای جعفری که تدوین گر این مستند است، تشکر می کنم چرا که ایشان در جمع آوری آرشیو بسیار مهارت دارند و در جمع آوری آرشیو از اینترنت متخصص هستند. اگر به حقانیت این حرف من شک دارید بروید و قسمت های مختلف خارج از دید 2 را با دقت ببینید. از دوستان خود انتظار داریم که اگر حمایت نمی کنند و نقد منفی دارند، نقد منفی انجام بدهند اما نیش و کنایه نزنند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین