سیلی دردناک ماهاتیر محمد به حکام عربی

عنوان

نخست‌وزیر مالزی از عدم صدور روادید برای ورزشکاران رژیم صهیونیستی در رقابت‌های جهانی پارا شنا ۲۰۱۹ در کشورش حمایت کرد که با این کار سیلی قوی و دردناکی به عادی‌سازان عرب با رژیم اشغالگر اسرائیل زد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» نوشت: «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی سیلی قوی و دردناکی به عادی سازان عرب با رژیم اشغالگر اسرائیل در روز جمعه زد، آن هم زمانی که موافقت کشورش به اعطای روادید به ورزشکاران اسرائیلی برای ورود( به مالزی) جهت مشارکت در رقابت های جهانی پارا شنا را رد کرد؛ مسابقه ای که قرار است مالزی در ماه ژوئیه آینده آن را میزبانی کند.

آقای ماهاتیر در موضع خود جدی بود و هرگز تسلیم فشارهای اسرائیل و جامعه جهانی نشده است. او دقیقا گفت: «ما ورود اسرائیلی ها به کشورمان را قبول نمی کنیم. اگر کمیته بین المللی می خواهد حق میزبانی( از ما) را بگیرد پس این کار را بکند.»

این موضع شرافتمندانه و اصولی مردی که مالزی را در صف قدرت های اقتصادی جهان قرار داده است، در زمانی اعلام شد که کشورهای عربی هر دو لنگه درها و پنجره های خود را روی مسئولان و تیم های ورزشی اسرائیلی برای ورود به کشورهایشان باز می کنند و سرود اسرائیل را پخش و پرچم این رژیم اشغالگر را نصب می کنند.

آقای ماهاتیر، مالزی را به جایگاه واقعی رساند؛ برای این که او به عدالت انسانی ایمان دارد، جانب ارزش های اسلامی را می گیرد و هرگز بر سر آنها چانه زنی نمی کند. او در حالی که در اوج قدرت بود حکومتداری را ترک کرد و تنها در زمانی که فساد بر آن حاکم شد و جانشینش به ابزاری در دستان برخی حکام فاسد عرب بدل شد، بار دیگر بازگشت که این بازگشت او به اراده گسترده مردمی و از طریق صندوق های رای انجام شد نه از طریق کودتای نظامی یا حتی انقلاب خیابانی.

کشورهای عربی، که از دروازه بازی های بین المللی( با اسرائیل) عادی سازی می کنند، تمایل شان بر پایبندی به قوانین کمیته های المپیک، اصرار بر ایجاد تمایز میان ورزش و سیاست، و ادغام در جامعه بین المللی را بهانه می کنند؛ در حالی که تمام اینها بهانه هایی کاذب برای خروج از آرمان های عربی و اسلامی است.

برای درک این موضع شرافتمندانه مالزی و نخست وزیر آن، خاطره ای را به نقل از یکی از سفرای اسبق فلسطین در کوالالامپور روایت می کنیم؛ یک مسافر تهیدست فلسطینی، که از مالزی به عنوان یکی از ایستگاه های سفرش بازدید کرد، خواست با ماهاتیر، نخست وزیر دیدار کند تا به او «سپری» به عنوان هدیه بدهد در مقابل انتظار دریافت «هدیه» مالی از ماهاتیر را داشت، و زمانی که نخست وزیر از طریق یکی از مشاورانش از خواسته این مرد فلسطینی مطلع شد به او از حساب خصوصی خود مبلغی را هدیه کرد؛ چرا که در بودجه دولتی مالزی بندی وجود ندارد که او بتواند هدایای مالی بدهد.

آقای ماهاتیر محمد، یک فرهیخته بزرگ جهانی درس های شفافیت، وطن پرستی، دموکراسی و تمدن اسلامی را آموزش می دهد در حالی که متاسفانه بسیاری از حکام عرب، در این کلاس درس از همان دقیقه نخست رد می شوند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین