عتیقی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

آسمان امشب میزبان همنشینی ماه با سیاره سرخ

عنوان

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: لحظاتی پس از غروب آفتاب و در تاریکی هوا، فرصت مناسبی برای یافتن سیاره سرخ بهرام در کنار هلال افزاینده ماه است.

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از همنشینی ماه و مریخ خبر داد و اظهار کرد: آسمان امشب یعنی شنبه 22 دی ماه، فرصت مناسبی برای یافتن سیاره سرخ بهرام در کنار هلال افزاینده ماه است؛ ساعت ۲۳:۱۷ دقیقه این دو جرم در کمترین فاصله از هم قرار می گیرند به طوری که  فاصله زاویه ای سیاره سرخ با ماه در ساعت مذکور  ۵.۳ درجه خواهد بود؛ از آنجا که این اجرام قبل از نیمه شب غروب می کنند به علاقمندان توصیه می کنیم لحظاتی پس از غروب آفتاب و تاریکی هوا ماه را در آسمان جست و جو کنند؛ در این صورت می توانید در فاصله ای به اندازه حدود سه بند انگشت در یک دست کشیده که در راستای چشم قرار گرفته است، سیاره مشهور مریخ را در شمال کره ماه با رنگ مشهور خود یعنی رنگ قرمز مشاهده کنند.


وی تشریح کرد: روشی که در بالا توضیح دادیم اندازه گیری جدایی زاویه ای اجرام آسمانی نام دارد؛ در این روش ساده و دستی به این صورت فرض می کنیم که یک بند انگشت در راستای چشم انسان و با دست کشیده حدود دو درجه و یک مشت بسته در راستای چشم انسان حدود ۱۰ درجه زاویه دارد؛ می توانیم از این روش برای اندازه گیری زاویه بین سیارات استفاده کنیم.

همنشینی ماه با سیاره سرخ

علت نامگذاری مریخ

عتیقی گفت: همنشینی ماه با سیاره سرخ در آخرین صورت فلکی منطقه البروج یعنی صورت فلکی ماهی( حوت) به وقوع می پیوندد؛ سیاره سرخ بهرام که به علت رنگ قرمز خود همیشه مورد توجه اخترشناسان آماتور و حرفه ای قرار می گیرد، دارای دو قمر نویوس و دایموس (ترس و وحشت) است، علت نامگذاری این اقمار باتوجه به رنگ سرخ سیاره، تداعی کننده جنگ و خونریزی بودن آنهاست؛ به همین دلیل است که غربی ها به آن سیاره مارس می گویند که نام خدای جنگ در اساطیر یونان باستان است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران  تصریح کرد: این سیاره همواره مورد مطالعات علمی مختلفی قرار گرفته است؛ با توجه به جو نسبتاً نازکی که دارد از حدود ۵۰ سال قبل تا به امروز دست ساخته های بشری به سمت این سیاره اعزام شدند؛ حتی برخی از آن ها هنوز هم به دور آن در حال چرخش هستند؛ برخی دیگر از فرستاده ها بر روی سطح سیاره فرود آمدند و به تحقیقات متعدد می پردازند؛ تاکنون تحقیقات متعددی برای بررسی حیات و شرایط زندگی در این سیاره انجام شده است؛ هرچند برخی از این مأموریت ها ناکام ماندند و در لحظات پایانی فرودهای ناموفقی در مریخ داشتند که ماموریت آنها را ناتمام گذاشت.

همنشینی ماه با سیاره سرخ
وی افزود: با توجه به اینکه کره ماه، حدود ۳.۷ میلیارد سال قبل دارای آتشفشان های فعال بود با چشم غیر مسلح هم لکه های تیره رنگ ناشی از ضایعات آتشفشانی روی آن دیده می شود و در حقیقت آن مناطق، جنسی بازالتی دارند؛ مناطق مرتفع هم در ماه روشن تر دیده می شوند.

عتیقی بیان کرد: با مشاهده ماه از درون تلسکوپ دهانه های مختلفی قابل مشاهده است که برخی متاثر از برخورد سنگ های آسمانی با سطح قمر زمین است و برخی دیگر دهانه های آتشفشانی هستند، این کره خاکی همسایه زمین فاقد جو است، به همین دلیل عامل فرسایشی روی آن وجود ندارد که باعث شده دهانه هایی با سن حدود ۴ میلیارد سال روی آن مشاهده کنیم که سالم و دست نخورده باقی مانده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: نبود جو باعث می شود سنگ های ریز و درشت به این جرم که به عنوان سپر زمین عمل می کند، برخورد کند و دهانه هایی روی سطح آن به وجود آورد؛ لازم به ذکر است نام برخی از مفاخر ایرانی بر روی دهانه ها و پستی و بلندی های گذاشته شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین