قاضی صلواتی: اموال دومان سهند تکافوی جبران خسارات ۱۰ شاکی را هم نمی‌دهد

عنوان

قاضی صلواتی با اشاره به اینکه متهم ردیف اول پرونده کلاهبرداری توسط شرکت دومان‌توکان اموالی را برای پرداخت مطالبات شاکیان پرونده معرفی نکرده است، گفت: شما شاکیان را تهدید می‌کنید و اموال کشف شده از شما تکافوی جبران خسارات ۱۰ شاکی را هم نمی‌دهد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی خبرگزاری تسنیم، در سومین جلسه رسیدگی به اتهامات کلاهبرداری شرکت دومان توکان قاضی صلواتی متهم ردیف اول این پرونده دومان سهند را به جایگاه فراخواند و از او پرسید: تعیین سود در شرکت به چه صورت بوده که 15 نفر از 8 تا 40 درصد بیشترین سود را گرفته اند.

متهم در پاسخ گفت: میزان سود بالا مربوط به قرارداد مشارکت بوده و نه سود ماهانه و سرمایه گذاران طبق یک قرارداد مدنی در ضرر پروژه ها هم سهیم بودند.

قاضی از او پرسید مثلا کدام پروژه، و متهم در پاسخ گفت: شرکت اریکه ایرانیان که قرار بود تورهای نوروزی را برگزار کند که با دستگیر شدن من پروژه ادامه نیافت.

قاضی از او پرسید شما با شرکتهای هواپیمایی قراردادی برای گردشگری نداشته اید پس چطور 40 درصد سود پرداخت کرده اید؟ رستورانها ضررده بوده یانه؟ چرا به تذکر بانک مرکزی که از طریق شبکه یک هم پخش شده است اعتنا نکردید؟

متهم در پاسخ گفت: ما سود 40 درصدی به کسی نداده ایم که البته این ادعای متهم توسط کارشناس دادگستری رد شد و وی گفت که به قراردادهای 40 درصد سود هم سود پرداخت شده است.

دومان سهند در خصوص تذکر بانک مرکزی هم با اشاره به اینکه در رابطه با اطلاعیه بانک مرکزی به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند و دیوان این اطلاعیه را رد کرده، افزود: اگر ادامه پیدا می کرد بانک مرکزی محکوم هم می شد، چرا که ما سپرده جذب نکردیم، بلکه سرمایه ای جذب کردیم که عندالمطالبه هم نبوده است، بلکه مصداق قرارداد مدنی بوده و شامل تعریف قانونی سپرده نمی شود.

نماینده دادستان در پاسخ به این اظهارات متهم ردیف اول گفت: طبق قانون هرگونه وجهی که از مردم دریافت شود حتی تحت عنوان ودیعه نیازمند مجوز بانک مرکزی است.

در این بخش از دادگاه متهم در رابطه با تعریف قانونی سپرده با نماینده دادستان وارد بحث و جدل شد که مورد اعتراض قاضی صلواتی و مستشارش قرار گرفت.

مستشار قاضی صلواتی به متهم گفت: شما هنوز در فضای اغواگری و فریب به سر می برید طبق حقوق داخلی و تمام میثاقنامه های بین المللی شما در نظم عمومی اخلال کرده اید. وجود 186 شاکی در پرونده شما اماره مجرمیت است و شما باید خسارات اینها را جبران کنید. 

دومان سهند در پاسخ به قاضی صلواتی و مستشارش گفت: اولویت من دادن پول شکات است که در دادسرا هم گفته ام.

قاضی صلواتی گفت: چطور می خواهی این کار را بکنی؟ چرا وقتی دیپلم داشتی خودت را دکتر جا زدی؟

متهم در پاسخ گفت: من خودم را دکتر جا نزدم.

در این حال قاضی صلواتی از شاکیان خواست تا آنهایی که او را دکتر صدا می زدند اعلام کنند که بسیاری از شکات حاضر در جلسه دادگاه دست خود را به عنوان تأیید بالا بردند.

قاضی صلواتی به متهم گفت: براساس نظر کارشناسی پولها در محلی که شما اعلام کرده اید هزینه نشده است.

متهم در این رابطه از قاضی صلواتی تقاضای مستندات کرد و قاضی صلواتی نیز با مورد عتاب قرار دادن متهم گفت: آیا در حالی که شما پول مردم را تلف کرده اید ما باید به شما مستند بدهیم؟ 5 پروژه ای را که سرمایه گذاری کرده اید نام ببرید؟

متهم گفت: رستوران های شمس العماره، آرکا، کابانی، ستاره کیش، هتل ستاره کیش و هتل بلور

قاضی صلواتی در پاسخ گفت: همه این پروژه ها ضررده بوده اند.

سپس کارشناس دادگستری نیز با تایید سخن قاضی صلواتی گفت: بابت این اماکنی که متهم نام برد 250 میلیون سود به حسابها واریز شده است و متهم نیز در پاسخ گفت: بسیاری از افرادی که به رستورانها و هتل ها مراجعه می کردند پول نقد می دادند و از دستگاه کارتخوان استفاده نمی کردند.

قاضی از متهم پرسید: با کدام توجیه به 17 نفر پورسانت های با مبالغ بالا و به 15 نفر بیشترین سود را پرداخت کرده اید؟ براساس اقاریر خودتان گفته اید که روزی 50 هزار تومان شیشه مصرف می کرده اید آیا قبول دراید؟

متهم در پاسخ گفت: نه تنها قبول ندارم، بلکه بابت درج آن در پرونده از بازجوی مربوطه به حفاظت اطلاعات وزارت اطلاعات شکایت خواهم کرد.

در ادامه نماینده دادستان با کسب اجازه از قاضی صلواتی در بیان نکته ای گفت: در پیامک هایی که از فضای مجازی متهمان به دست آمده است دومان سهند به مشاوران گفته است که هرکس سرمایه بالای 200 میلیون تومان کسب کند 10 درصد پورسانت خواهد گرفت.

وکیل دومان سهند نیز طی دفاعیات خود در دادگاه گفت: طبق نظر کارشناسی میزان مشارکت سرمایه گذاران 941 میلیارد بوده که 614 میلیارد به سرمایه گذاران پرداخت شده و متهم 386 میلیارد به شاکیان بدهکار است.

دومان سهند سپس اجازه یافت تا آخرین دفاعیات خود را بیان کند.

وی در این بخش ضمن رد اتهام کلاهبرداری گفت: رقم اعلامی 150 میلیاردی کذب است و طبق گزارش کارشناسی 94 میلیارد سرمایه جذب و 61 میلیارد سود پرداخت شده است که بدهی ما 32 میلیارد خواهد بود. این 32 میلیارد هم قرار بوده است در پروژه هایی همچون دو فیلم سینمایی و صرافی ولنجک و آژانس اریکه ایرانیان سرمایه گذاری شود.

سهند دومان سپس عنوان اتهامی خود در رابطه با اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: مدیرعامل تعاونی ثامن با 13 هزار میلیارد و 15 سال محکومیت به حبس مرتکب اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور شده و من هم با 30 میلیارد تومان به همان اتهام محاکمه می شوم. معیار اخلال عمده در اقتصاد کشور چیست؟

وی سپس ادعای یکی از شاکیان در خصوص ساکن بودن خواهرش در کانادا و فرار برادرش به آمریکا و همچنین سرمایه گذاری در بیت کوین را رد کرد و گفت: خواهر من در تهران ساکن و در یکی از ادارات مدیرکل است و برادر من هم به آمریکا فرار نکرده است و این اظهارات مصداق تشویق اذهان عمومی و با هدف منحرف کردن دادگاه بیان شده و قابل تعقیب است.

دومان، مهدی ذکایی را با 5 میلیارد و 600 میلیون تومان دریافتی شاخص ترین بدهکار خود معرفی کرد و گفت: دو میلیارد و 800 میلیون و دو میلیارد و 200 میلیون تومان به حساب بانک ملی و ملت او واریز کرده ام. بدون  احتساب دو میلیارد پولی که در گاوصندوق نزد او بوده و توسط ضابطان ضبط شده است.

دومان سهند با تکرار اینکه اتهامات وارده را قبول ندارد، گفت: با این وجود آمادگی همکاری با دادگاه را برای پرداخت اصل سرمایه، سود و ضرر و زیان شاکیان دارم.

وی در این خصوص با اشاره به اینکه اصل و سود و ضرر و زیان شاکیان را طبق آن چیزی که در قرادادشان ذکر شده است پرداخت خواهد کرد، افزود: از این بابت از شاکیان معذرت خواهی می کنم و البته این عذرخواهی به معنای قبول اتهاماتم نیست.

دومان از قاضی صلواتی خواست تا احقاق حق شاکیان و رسیدن آنها به پولشان را در اولویت قرار دهد که قاضی صلواتی نیز در پاسخ گفت: اموالی که تا این لحظه مشخص شده جوابگوی حتی 10 نفر از شاکیان هم نیست. شما اموال دیگری به دادگاه معرفی نکرده اید و در دفاعیات آخرتان باز هم شاکیان را تهدید می کنید.

به گزارش تسنیم، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات کلاهبرداری شرکت دومان توکان یکشنبه 23 دی ماه به ریاست قاضی صلواتی ادامه خواهد یافت.

حسابهای دومان توکان هیچ اثری از سرمایه گذاری را نشان نمی دهد

دادستانی حق شکایت از دومان سهند را برای خود محفوظ می داند

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین