صد سالگی هنرستان موسیقی با یادمان دهلوی و گرگانی برگزار‌می‌شود

عنوان

هنرستان موسیقی جشن یکصدسالگی‌اش را با اجرای ارکسترهای هنرستان و یادمانی برای دهلوی و گرگانی برگزار‌می‌کند.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست رسانه ای نکوداشت یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی پسران صبح امروز شنبه 22 دی 1397 در دفتر موسیقی وزارت ارشاد برگزارشد. این نشست به تشریح برنامه های مختلف پروژه یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی اختصاص داشت.

"هوروَش بند" را چه کسی به مردم معرفی کرد / تلویزیون مقصر اصلی ولنگاری در عرصه موسیقی

محمد اللهیاری مدیرکل دفتر توسعه و آموزش های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست رسانه ای گفت: مجموعه ما در معاونت هنری متولی آموزش هنر در بخش های مختلف است و امروز بسیار خوشحالیم که به بهانه صد سالگی هنرستان موسیقی تهران در این نشست حضور پیدا کردیم. در این چند ماهی که من در دفتر آموزش حضور پیدا کردیم موضوع صد سالگی هنرستان موسیقی یکی از مباحث مهمی بود که برای آن برنامه ریزی هایی را انجام دادیم.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این گرامیداشت صرفا برای برگزاری یک مراسم نیست بلکه ما درنظر داریم در زمینه گسترش فعالیت های هنرستان های مختلف حوزه موسیقی برنامه هایی را آغاز کنیم که امیدواریم این برنامه مقدمه خوبی برای توسعه یک جریان آموزشی در بخش هنر باشد. ما برای برگزاری جشن برنامه های مختلفی را تدارک دیدیم هزینه چندانی را نداشتیم چرا که در این راه فارغ التحصیلان هنرستان در بخش های مختلف همکاری بسیار شایسته و ارزشمندی با ما داشتند.

الهیاری در بخش دیگری از این نشست گفت: من بارها به این موضوع اشاره کردم که هدف ما از برگزاری این رویداد فقط برگزاری جشن نیست؛ موضوع مهم «روند پژوهی» بود. که همین موضوع نشان دهنده ریل گذاری که صرفا با هدف جشن برای جشن اتفاق نمی افتد. ما قطعا در این راه مکاتباتی را با مدیران محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پروش انجام داده ایم و به این نکته اشاره داشتیم که از مجموع یک هزار و 109 نفری که در مجموع 40 هنرستان هنر مشغول به فعالیت هستند تعدادی از همکاران و عزیزان هستند که در حوزه دستمزدها و حق الزحمه ها فاقد رابطه درست کاری و اداری هستند از این رو ما به شدت پیگیر این موضوع هستیم که هرچه زودتر این مکاتبات به نتیجه مثبتی برسد و ما شاهد افزایش دستمزدها و دریافتی معلمان هنرستان ها باشیم.

احسان آقایی دبیرمراسم نکوداشت یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی پسران هم پس از صحبت های اللهیاری بیان کرد: زمانی که در هنرستان موسیقی پسران بودم هیچ گاه خوش بین نبودم که بتوان جشنی را به مناسبت صد سالگی این مجموعه برگزار کنیم. تا اینکه آقای اللهیاری به مجموعه معاونت هنری اضافه شدند و این انگیزه را به ما دادند که ما چنین پروژه ای را به سرانجام برسانیم. 

وی ادامه داد: ما در طول این هفته برنامه های مختلفی را برای جشن صد سالگی هنرستان موسیقی تدارک دیده ایم که امروز( شنبه 22 دی ) ساعت 20 دوئت فلوت و پیانو با هنرمندی فیروزه نوایی و لیلا رمضان آغازگر برنامه های ما خواهند بود. ما در روز 24 دی ماه نیز شاهد اجرای ارکسترهای ایرانی هنرستان موسیقی دختران و هنرستان موسیقی پسران هستیم. درروز 27 دی ماه که شب اصلی جشن خواهد بود، ارکستر بادی تهران، گروه «نریمان» به سرپرستی علی پژوهشگر، دوئت سنتور و تمبک استادان سعید ثابت و محمد اسماعیلی و ارکستر مشترکی از هنرستان های دختران و پسران در قالب یک ارکستر سمفونیک به اجرای برنامه می پردازند. این ارکستر در آینده نیز مورد حمایت معاونت هنری وزارت ارشاد قرار خواهند گرفت که بتوانند برنامه های مختلفی را برای مخاطبان اجرا کنند.

آقای تاکید کرد: رونمایی از تمبر هنرستان موسیقی با یادمان استاد حسین هلوی و استاد غریب گرگانی دو مدیرهنرستان موسیقی و رونمایی از کتاب صد سالگی هنرستان بخش های مختلف برنامه ما در جشن اصلی را تشکیل می دهند. در بخش قدردانی ما سه بخش داریم که در بخش نسل قدیمی هنرجویان هنرستان از داود جعرفی امید، امیر اشرف آریانپور و رحمت افشار به عنوان هنرجویان قدیمی هنرستان تقدیر می شود. در بخش مدیران هنرستان هم از غلامحسین فخیمی کیا، پروین دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی تجلیل می شود. در بخش قدردانی از معلمان قدیمی هنرستان نیز مراسم نکوداشتی برای استاد محمد اسماعیلی نوازنده تمبک، استاد رحمت افشار نوازنده ساز کلارینت و استاد مینا افتاده مدرس موسیقی برگزار می شود.

دبیر جشن صدسالگی هنرستان موسیقی پسران با اشاره به انتشار کتاب هنرستان و تولید فیلم مستند صدسالگی هنرستان موسیقی توضیح داد: ما برای تولید این فیلم تاکنون با 43 نفر از هنرجویان ادوار مختلف هنرستان مصاحبه کردیم که به احتمال زیاد این تعداد به 100 نفر نیز می رسند. این فیلم به زودی کارهای مربوط به تدوین را به پایان می رساند و بنا داریم در صورت آماده سازی همه مراحل آن در گروه هنر و تجربه اکران کنیم. به اعتقاد من این فیلم مستند دربرگیرنده گفتگوهای جذابی است که به نوعی می تواند بیانگر تاریخ موسیقی کشورمان باشد.

وی درباره برخی از مسائلی چندی پیش درباره انحلال مرکزآموزش علمی - کاربردی شماره 11 از سوی فارغ التحصیلان هنرستان موسیقی مطرح شد، عنوان کرد: هنرستان موسیقی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در قالب عنوان «هنرستان عالی موسیقی» به فعالیت مشغول بود. به عبارتی فارغ التحصیلان مقطع دیپلم این مجموعه تا مقطع کارشناسی نیز در هنرستان حضور پیدا می کردند. اما بعد از پیروزی انقلاب ماجرا فرق کرد و طبق قانون هنرستان موسیقی نمی توانست چنین رویکردی را ادامه دهد. وقتی هم ماجرای کنکور به میان آمد بچه های هنرستان موسیقی می بایست در کنکور شرکت می کردند اما در همین ماجرای کنکور همین هنرمندان که دارای ارزش های بسیاری در حوزه تکنیکال بودند در دروس علوم پایه ضعیف بودند و همین موضوع مانع اصلی ورود آنها مراکز آموزش عالی می شد. از این رو تصمیم گرفته شد که به بهانه دوره های علمی- کاربردی دوره های عالی برگزار شود که به نوعی فارغ التحصیلان مقطع دیپلم فارغ دوره عالی شوند. اما از یک دوره ای سیاست نادرست درآمدزایی با عنوان دوره پودمانی وارد دانشگاه علمی کاربردی شد که از همان موقع فارغ التحصیلان نیز دچار مشکل شدند. به هر صورت امیدوارم در آینده ای نزدیک تلاش هایی صورت گیرد که امتیاز بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شود تا از همان فضا به فکر توسعه مرکز باشیم. 

علی تقی پور مولف کتاب صد سالگی هنرستان  موسیقی نیز در این نشست خبری اظهار کرد: در این کتاب سعی شده روند آموزشی هنرستان موسیقی از بدو تاسیس تاکنون مورد توجه قرار گیرد. دراین راه با افراد زیادی در حوزه های مختلف مصاحبه و پژوهش انجام گرفته است. ما در این کتاب تلاش کردیم ضمن نگاهی به فعالیت های مختلف مدیران هنرستان موسیقی به همراه بیوگرافی کاملی از آنها به نقش و تاثیر آنها در دوره های مختلف آموزشی بپردازیم. البته آنچه که در کتاب اول پیش روی مخاطبان قرار می گیرد نگاهی به فعالیت های هنرستان از سال تاسیس تا سال 1359 است . این در حالی است که روند فعالیت های این مجموعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مورد کنکاش دقیقی قرار گرفته که در قالب یک جلد مجزا منتشر خواهد شد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین