رئیس نظارت و ارزیابی سیما: صحبتی از ممنوع‌التصویری زائری و هر فرد دیگری نشده است

عنوان

رئیس مرکز طرح، برنامه، ارزیابی و نظارت سیما در واکنش به احضار مجری شبکه یک و ممنوع‌التصویری حجت‌الاسلام زائری، گفت: نمی‌دانیم که منشأ خبر احضار علی‌ضیا از کجاست و تصمیم برای ممنوع‌‎التصویری افراد در صداوسیما گرفته می‌شود.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، موضوع نظارت و ارزیابی یکی از بحث های مهم امروز رسانه ملی است که هر روز باید منتظر یک نکته جدیدی در این عرصه باشیم. یک روزی مهمان برنامه درست انتخاب نمی شود، یک روزی مجری قبل از تأمل و فکر کردن، مطلبی را عنوان می کنند که باعث می شوند رسانه ملی هزینه این اتفاقات را در برابر هجمه های رسانه ای بپردازد. موضوع استفاده از سلبریتی ها، عدم نظارت و ارزیابی مناسب مجریان و حرف و حدیث های مجری شبکه یک جزو محورهایی بود که در مجال کوتاهی با عبدالکریم خیامی رئیس مرکز طرح و برنامه و ارزیابی سازمان صداوسیما به گفتگو نشستیم.

خیامی در پاسخ به این سوال که روزگاری مجریان با گزینش سخت تری روی آنتن می رفتند و خبری از این همه سلبریتی هم نبود به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: ان شاالله به زودی تصمیمات شورای ساماندهی مجریان که در حوزه ریاست تشکیل شده آیین نامه اش آماده شده است. از طرفی کمیته های صلاحیت حرفه ای که در معاونت ها طراحی شده به ویژه در معاونت سیما، یک مواجهه ارتباطی، حقوقی و آموزشی همزمان داشته باشیم. ولی فکر می کنم که نباید کاریکاتوری عمل کنیم. چرا که برخی از مجریان ما سرمایه های اجتماعی سازمان صداوسیما هستند و ایجاد بسیاری از زمینه های مبارک فرهنگی هم مرهون تلاش های آن هاست.

وی افزود: ما می پذیریم برخی از سلبریتی ها و چهره ها نتوانستند در راستای چارچوب های فکری، فرهنگی و هنجارهای متعارف این جامعه حرکت کنند گاهی هم به خودشان و هم به ما آسیب هایی زده اند. ولی عمده مجریان ما بحمدالله در نظام هنجاری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران قرار دارند. درباره مواردی هم که پیش آمده یک تصمیماتی گرفته شده اجازه بدهید به صورت جامع از مرحله تصمیم گیری وارد مرحله اجرا بشود، جزئیات آن در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

رئیس مرکز طرح، برنامه، ارزیابی و نظارت سیما درباره احضار مجری برنامه «فرمول یک» تصریح کرد:  مجری به مجلس احضار نشده و سرمنشأ خبر علی ضیاء را متوجه نشدیم از کجاست. مجلس هم دوبار اعلام کرد که چنین چیزی نبوده است. مجلس اصلاً در موضوع صداوسیما احضاری انجام نمی دهد و گفتگوهای دو طرفه با مجلس پایدار بوده و هست. گاهی به ما انتقاد می کنند و گاهی هم بابت برنامه هایی، تشویق شده ایم. ما به نمایندگان توضیح دادیم که مهمانان برنامه ها به یکسری دستگاه ها نقد داشته اند اما الزاماً نظر مهمان برنامه نظر سازمان صداوسیما نیست. ممکن است خود ما هم به برخی از فرمایشات مهمانان و کارشناسان نقد داشته باشیم اما به هر حال ما وظیفه اطلاع رسانی و ایجاد فضا برای اعمال نظرها را داریم.

او درباره موضوع ممنوع التصویری که در رسانه ها مطرح شد رئیس سازمان صداوسیما به مجلس قول داده حجت الاسلام زائری ممنوع التصویر شود، گفت: اصلاً در این جلسه صحبتی از ممنوع التصویری حجت الاسلام زائری و هر فرد دیگری نشده و فقط درباره محتوای برنامه ها صحبت کرده اند. انتقاداتی به برخی از برنامه های ما شده و محل تصمیم گیری ممنوع التصویری مجری و یا کارشناس آن برنامه و هر برنامه دیگری اساساً آن جلسه نیست. داخل سازمان صداوسیما سازوکاری برای ممنوع التصویری افراد وجود دارد. این جلسه با حضور رئیس سازمان صداوسیما به همراه برخی از معاونین با رئیس مجلس داشتند بیشتر بحث محتوایی داشتند.

خیامی در پاسخ به این سوال که مهمان هایی دعوت می شوند که گاهی تحصیلات مرتبط یا مشکلات خاصی دارند که باعث حاشیه برای صداوسیما می شوند، افزود: ما دانشگاه عمومی هستیم. در دانشگاه عمومی، عموم مردم مخاطبند. قدری باید سعه صدرها را ارتقاء داد تا ما بتوانیم پسوند عمومی که حضرت امام(ره) بر آن تأکید داشته اند، جامه عمل بپوشانیم.

ناآگاهی برخی از برنامه سازان و مجریان از ضوابط، عامل "بی اخلاقی" روی آنتن تلویزیون است

او درباره بی حرمتی ها و حرف های نسنجیده برخی از مجریان روی آنتن زنده تلویزیون، خاطرنشان کرد: مجری ما ممکن است چندین ساعت روی آنتن برود و در استمرار پخش دقایقی کوتاه، اشتباه، سوتی و گاف هم بوجود می آید. بابت این اشتباهات هم تذکر می گیرند و با آن ها برخورد می شود. ما 79 دوره آموزشی برای مجریان می گذاریم و البته همه مجریان را دربرنمی گیرد. اشکالات آنتن را هم قبول داریم ولی این جنس خطاها در رسانه، دور از دسترس نیست. چگونه می شود چندین ساعت برنامه در یک هفته روی آنتن برود و ایرادی نداشته باشد؟

رئیس مرکز طرح، برنامه، ارزیابی و نظارت سیما در پایان یادآور شد: این اشکالات و هجمه های رسانه ای فقط برای صداوسیما نیست و رسانه های دنیا هم با این اشکالات و هجمه ها درگیر هستند. چرا که شبکه های اجتماعی و رسانه های نوین ارتباطی، این اشتباهات را رصد می کنند و به صورت فراگیر پخش می شود. اطلاع رسانی از این اتفاقات به شدت گسترش پیدا کرده اما با افزایش اصل واقعیت فرق می کند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین