شیوه‌های نامناسب خواب/ کدام مدل خوابیدن برایتان دردسر ساز می‌شود؟

عنوان

فیزیوتراپیست درباره تاثیر مدل خوابیدن افراد بر سلامت ستون فقرات و انتخاب بهترین روش قرارگیری بدن هنگام خواب توضیح داد.

پرهام پارسانژاد فیزیوتراپیست در گفت وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، درباره شیوه های نامناسب خواب و عوارض ناشی از آن تشریح کرد: یکی از مهم ترین علل ایجاد آسیب ها و مشکلات مفاصل نحوه خوابیدن افراد است؛ بیماران  زیادی با درد در ناحیه کمر و گردن به مراکز درمانی مراجعه می کنند و نتیجه لازم را از درمان دریافت نم کنند؛ در اغلب موارد بررسی های بیشتر در این افراد از شیوه های غلط رفتاری، به خصوص در خوابیدن حکایت می کند پس هر چقدر سعی کنیم با اقدامات درمانی مشکلات آن ها را برطرف کنیم، نحوه خوابیدن غلط و فشار مداومی که روی ستون فقرات است منجر به تشدید آسیب دیدگی و کاهش تاثیرات درمان در آن ها می شود.

دردسرهای ناشی از خواب کج وکوله

وی ادامه داد: برای مثال افراد زیادی تمایل دارند در هنگام خواب ستون فقرات را در حالت چرخیده قرار بدهند، به طوری که یک زانو خم باشد و دست بالای سر قرار بگیرد؛ طبیعتا این حالت چرخش باعث می شود عضلات در حالت غیر قرینه باشند و لیگامان ها و تاندون های مفاصل در حالت غیر قرینه و در حالت کوتاه شده یا کشیده قرار بگیرند که ناهنجاری ها و بد شکلی هایی را در مفاصل ایجاد می کند؛ این امر باعث می شود فرد تعادل بین عضلانی لازم را برای انجام فعالیت های روزانه نداشته باشد که آسیب های مفاصل را به همراه دارد.


پارسانژاد تشریح کرد: بهترین نحوه خوابیدن حالتیست که بدن شما به حالت قرینه باشد؛ متخصصان توصیه می کنند به پهلو بخوابید و بالشی بین زانو ها قرار دهید تا تقارن عضلانی برقرار باشد؛ بهتر است کمی زانو ها را داخل شکم خم کنید که اصطلاحا حالت جنینی نامیده می شود و بهتر است دست ها در حالت کنار بدن قرار بگیرد.

چند نکته برای داشتن بالش مناسب

این فیزیوتراپیست درباره بالش مناسب برای استراحت بیان کرد: بالشی که برای خواب انتخاب می کنید باید ارتفاعی نسبتا بیشتر از سطح تشک داشته باشد تا سر، هنگام خوابیدن  پایین نیفتد؛ سر و گردن باید شبیه حالت ایستاده هم سطح تنه قرار بگیرد؛ برخی افراد به دلیل مشکلات تنفسی یا رفلاکس معده عادت به استفاده از بالش های بلند دارند تا راه تنفسی آن ها را باز نگه دارد یا محتویات معده بیرون نیاید؛ این امر به مرور زمان باعث از بین رفتن قوس گردنی در آن ها می شود و مشکلات گردنی، خواب رفتن دست ها و آسیب به ریشه های عصبی در ناحیه گردن را به دنبال دارد.

وی افزود: به این دسته از افراد توصیه می کنیم تا به جای بلند کردن بالش، قسمت بالایی تخت را کمی شیب دار تعبیه کنند تا قوس های  گردنی هم حمایت شود.

//

پارسانژاد گفت: افرادی که عادت به قرار دادن دست در زیر سر یا زیر بالش دارند، در معرض آسیب های شانه قرار دارند؛ حتی ممکن است اگر مچ دست زیر سر قرار دهند در معرض ابتلا به تونل کارپ قرار بگیرند که اعصاب ناحیه مچ دست را دچار التهاب و آسیب می کند؛ ممکن است به دلیل حالت خمیده ای که آرنج آن ها به خود می گیرد به التهاب تاندون های عضلات ناحیه ارنج  مبتلا شوند.

این فیزیوتراپیست افزود: روش مناسب بعدی برای خواب حالت تاق باز است؛ بهتر در این نوع خواب بالشی زیر زانو ها قرار دهید تا گودی کمر نسبتا صاف شود، دست ها کنار بدن باشند و بالشی با ارتفاع حدود ۴ سانت به طوری که قوس سر و گردن حمایت شود قرار بگیرد.


//
وی درباره عوارض دمر خوابیدن اظهار کرد: دمر خوابیدن در کل روش خوبی برای استراحت نیست؛ اما اگر در زمان کوتاه باشد مشکی ایجاد نمی کند چرا که تغییر وضعیت  در طول خواب به افراد کمک می کند تا خستگی را از تن به در کنند اما برای مدت طولانی خیر؛ در این حالت  فرد مجبور است سر را به یک طرف بچرخاند که باعث افزایش فشار وارده  به ناحیه گردن و افزایش قوس کمرخواهد شد.

پارسانژاد افزود: در کسانی که سابقه آرتروز زانو و درد زیر کشگک دارند این نوع خواب بسیار مضر است؛ در این نوع خواب  فشار بیشتری به زانو ها وارد می شود که  التهاب زانو را در پی دارد؛ در مجموع بهتر است در طول شب شانه ای که روی ان خوابیده اید یا حالت خوابتان را تغعیر دهید تا تاندون های شانه و قسمت های بالایی عضلات شانه دچار التهاب و ناراحتی نشوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین