علیرضا بیگی در گفتگو با مهر:

۷ ایراداساسی استانی شدن انتخابات/ اسپانسرهای مالی قدرتمند می‌شوند

عنوان

عضو کمیسیون شوراهای مجلس، ورود اسپانسرهای مالی قوی، بی توجهی نمایندگان به مناطق محروم،مغایرت با سیاست های کلی انتخابات را از ایرادات طرح استانی شدن انتخابات دانست.

احمد علیرضا بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص طرح استانی شدن انتخابات گفت: طراحان این طرح معتقدند به واسطه این طرح امکان حضور نخبگان با مقبولیت بالا در مجلس شورای اسلامی فراهم می شود و نمایندگانی در مجلس حضور می یابند که فارغ از موضوعات خرد شهرستان ها به موضوعات کلان کشور ورود کرده و عمده وقت خود را بر نظارت و قانونگذاری اختصاص خواهند داد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طراحان طرح استانی شدن انتخابات معتقدند شرایط موجود موجب شده است که عمده وقت نمایندگان صرف حل مشکلات خرد حوزه های انتخابیه گردد و این موضوع تصمیم گیری های اساسی برای حل مشکلات عموم مردم را تحت تاثیر قرار داده است که موجب شده رویکرد مجلس تضعیف شود.

وی با تاکید بر لزوم بررسی تبعات اجرای این طرح و بررسی میزان تحقق اهداف مورد نظر طراحان گفت: مشکلات مردم طبق قانون باید از سوی فرمانداری ها، استانداری ها و شوراهای شهر و روستا حل شود اما شوراهای شهر و روستا دارای چنین قابلیتی نیستند که این امر موجب انتقال مشکلات مردم به سمت نمایندگان می شود. طبیعتاً با استانی شدن انتخابات نیز نمایندگان با مشکلات تعداد کثیری از مردم مواجه خواهند شد که زیرساخت‌های لازم برای حل این مشکلات فراهم نشده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تاکید کرد: بدین ترتیب نماینده ای که فقط پاسخگوی مشکلات مردم شهرستان بود، امروز باید پاسخگوی مشکلات مردم استان باشد. لذا استانی شدن انتخابات بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم امکان پذیر نیست.

عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس گفت: استانی شدن انتخابات موجب می‌شود که هزینه‌های حضور در انتخابات برای نامزدها در مقیاس استانی نسبت به مقیاس استانی افزایش قابل توجهی یابد و بدین ترتیب کسانی می‌‍توانند در رقابت های انتخاباتی حضور یابند که استطاعت مالی داشته و دارای پشتوانه و اسپانسر مالی برای تبلیغات در سطح استان باشند.

علیرضا بیگی اظهارداشت: استانی شدن انتخابات موجب خواهد شد آرای نمایندگان به صورت اکثریتی مورد سنجش قرار گیرد. این مدل در تهران اجرا شده است.

وی ادامه داد: در تهران افرادی بر اساس رویکرد حزبی و سیاسی توانسته اند رای قابل توجهی را جلب کنند. به عنوان مثال نمایندگان تهران با متوسط آرا ۲ میلیون نفر به مجلس راه یافته اند و نفر ۳۱ که بیش از یک میلیون رای داشته است، نتوانسته به مجلس راه یابد. بدین ترتیب، برای یک میلیون نفر از مردم تهران فرد که افکار آنها را نمایندگی کند، در مجلس وجود ندارد.

علیرضا بیگی گفت: در انتخابات مجلس نهم نیز چنین اتفاقی برای اصلاح طلبان افتاد و اصولگرایان با اکثریت آرا به مجلس راه یافتند و آقای محجوب علی رغم اینکه بیش از ۹۰۰ هزار رای داشت نتوانست به مجلس راه یابد.

وی تصریح کرد: رای اکثریتی موجب می شود که ترکیب مجلس از جامعیت لازم برخوردار نباشد و اگر این الگو در سطح کشور گسترش یابد، تعداد قابل توجهی از مردم در مجلس شورای اسلامی نماینده ای که مشکلات و افکار آنها را پیگیری کند، نخواهند داشت.

استانی شدن انتخابات موجب بی توجهی نمایندگان به مناطق محروم می‌شود

علیرضا بیگی اظهارداشت: استانی شدن انتخابات موجب می شود عمده توجه و نگاه نمایندگان به مراکز استان ها که عمده رای آنها را تامین می کند، معطوف باشد و نقاط محروم و دورافتاده که جمعیت کمتری دارند، مورد بی توجهی بیشتری قرار گیرند.

وی گفت :در این صورت مردم نقاط محروم احساس خواهند کرد که از سوی آنها نماینده ای در مجلس حضور ندارد که مشکلاتشان را بررسی کند. امروز ساکنین نقاط مختلف کشور می دانند که دارای نماینده ای هستند که آخر هفته در حوزه انتخابیه حضور یافته و به مشکلات مردم رسیدگی می کند.

استانی شدن انتخابات موجب قطع حلقه اتصال مردم و نظام می شود

عضو کمیسیون شوراها تصریح کرد: در شرایطی که دولتی ها از حضور بین مردم و تلاش برای حل مشکلاتشان اِبا دارند یا غفلت می ورزند، نمایندگان حلقه ارتباط مردم و حکومت را برقرار می کنند. اگر این حلقه ارتباط قطع شود، مردم و حکومت ارتباطی نخواهند داشت.

علیرضا بیگی گفت: در صورت استانی شدن انتخابات، اقلیت های قومی و مذهبی که دارای وحدت هستند در انتخابات به پیروزی می رسند اما اکثریت ساکنین مناطق به دلیل اینکه دارای تشدد هستند، نمی توانند نماینده ای را به مجلس بفرستند،در این صورت گروهی از اقلیت قومی و مذهبی بر اکثریت مردم استیلا می یابد که این امر در مغایرت با منافع ملی است.

وی در تشریح مدل برگزاری انتخابات استانی مجلس، اظهارداشت: در این مدل استان، حوزه اصلی و شهرستانی که نماینده از آن ثبت نام کرده است حوزه فرعی خواهد بود؛ اگر نامزدی ۱۰ درصد حوزه آرای فرعی را کسب کند می تواند در رقابت استان حضور یابد اما برنده کسی است که اکثریت آراء را در سطح استان به دست آورد.

طرح استانی شدن انتخابات با سیاست های کلی انتخابات مغایرت دارد

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تصریح کرد: این طرح در مغایرت با سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری درباره انتخابات است. ایشان تاکید دارند که مردم در هر جغرافیایی باید احساس کنند یک نفر به نمایندگی از آنها در مجلس شورای اسلامی حضور دارد.

وی تاکید کرد: انتخابات تهران معلول یک فرایند سیاسی بود که این فرایند سیاسی در حال انتشار به تمام کشور است و به این ترتیب انتخابات مجلس در همه استان ها تابع فضای سیاسی کشور خواهد بود.

وی با اشاره به بررسی ایرادات این طرح با حضور قائم مقام وزیر کشور،گفت: در طرح نمایندگان آمده است که افرادی می توانند برای حضور در انتخابات نامزد شوند که متولد حوزه انتخابیه باشند و ۵ سال در حوزه مورد نظر ساکن باشند. این ماده دایره ورود به انتخابات را تعیین می کند که مورد ایراد وزارت کشور قرار گرفت.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین