تشدید شکاف میان تکفیری‌ها/ نخستین واکنش سرکرده الزنکی بعد از فرار از ادلب

عنوان

سرکرده گروه تروریستی حرکة نور الدین الزنکی که حدودا دو هفته قبل بعد از شکست کامل در برابر باند تروریستی تحریر الشام مجبور به فرار از ادلب شد، بالاخره سکوت خود را شکست و در مورد سقوط قلمرو خود و مصاحبه اخیر الجولانی واکنش نشان داد.

ابو محمد الجولانی مؤسس جبهه النصره و سرکرده گروه تروریستی هیئت تحریر الشام هفته قبل در مصاحبه ای که توسط مرکز الامجاد (وابسته به النصره) منتشر شد، به الزنکی حمله کرده و علت حمله به آنان را «مذاکرات پنهانی الزنکی با روسیه» خواند! این در حالی است که پیش از این و در آغاز سال جدید میلادی، بهانه وی برای تجاوز به قلمرو الزنکی در غرب استان حلب، «خونخواهی» برای کشته شدن دو عنصر النصره توسط عوامل الزنکی در یک درگیری خانوادگی در شهرک «تلعاده» عنوان شده بود.

حالا توفیق شهاب الدین سکوت خود را شکست و بعد از دو هفته، در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر پاسخ الجولانی را داد. در ادامه این گزارش، بخش های عمده پاسخ توفیق شهاب الدین را می خوانید:

1. علت مشارکت الزنکی در تأسیس تحریر الشام و خروج از آن

سرکرده گروه تروریستی حرکة نور الدین الزنکی در پاسخ خود، ابتدا مقدمه ای در ضرورت پاسخگویی به دروغ ها بیان کرد و سپس در قسمت اول پاسخ خود به ماجرای مشارکت الزنکی در تأسیس سازمان تروریستی هیئت تحریر الشام پرداخت و در ادامه علت خروج الزنکی از تحریرالشام را بیان کرد: «اصلی ترین انگیزه ما برای مشارکت در تأسیس تحریر الشام، ممانعت از درگیری و جنگ داخلی میان گروه های مسلح معارض بود. ما همین موضوع را به عنوان شرط حضور در تشکیلات جدید بیان کردیم و بر این اساس وارد هیئت تحریر الشام شدیم. ضمن این که در آن روزها گروه [تروریستی] "فتح الشام" (جبهه النصره سابق) به صورت روزمره هدف حملات هوایی ائتلاف [آمریکا] قرار می گرفت و این حملات بعد از تأسیس تحریر الشام به طور کامل متوقف شد.»

توفیق شهاب الدین در ادامه به ماجرای خروج الزنکی از تحریرالشام - که دقیقا مقارن بود با حملات سریع و سراسری النصره به احرار الشام در تابستان گذشته - اشاره کرد: «در آن روز الجولانی با مصوبه شورای مرکزی تحریر الشام و شورای افتاء شرعی مخالفت کرد. او عزم خود را برای جنگ علیه احرار الشام جزم کرده بود و برای این کار علاوه بر آماده سازی طرح و نقشه قبلی، بارها با من رایزنی کرد تا موافقت مرا جلب کند؛ اما من درباره به عواقب این اقدام هشدار می دادم. بعد از این که شاهد بودیم تشکیلات جدید (تحریر الشام) نمی تواند میل الجولانی برای سرکوب گروه های معارض را مهار کند، در بیانیه ای رسمی خروج خود را اعلام کردیم. در همان بیانیه، به صراحت علت خروج الزنکی "ناامیدی از اجرا و تحکیم شریعت اسلام توسط تحریر الشام" و "بغی و حمله به احرار الشام" عنوان شد.»

2. رسوایی الجولانی در قضیه تلعاده

سرکرده گروه تروریستی حرکة نور الدین الزنکی در ادامه به ماجرای حمله اخیر النصره به آن ها و سقوط قلمرو الزنکی پرداخت. در آن زمان، النصره به بهانه خونخواهی دو نفر از تروریست های وابسته به خود به الزنکی حمله کرد. این دو نفر در جریان یک درگیری خانوادگی توسط عناصر الزنکی در شهرک تلعاده (واقع در قلمرو الزنکی در غرب استان حلب) به قتل رسیدند. بعد از قتل آن ها، شیوخ شلفی و تکفیری منطقه برای پیگیری قتل پادرمیانی کردند و در نهایت، «شیخ رامز ابو المجد» مفتی عام شرعی گروه تروریستی «جبهه انصار الدین» به عنوان قاضی از سوی تحریر الشام و الزنکی پذیرفته شد. ضمن این که مقرر گشت «عمر حذیفه» مفتی شرعی گروه تروریستی «فیلق الشام» نیز برای قضاوت و داوری «شیخ رامز» را همراهی کند. با این حال، النصره در حالی که سند پذیرش احاله پرونده به «رامز ابو المجد» و «عمر حذیفه» را امضا زده بود، در ابتدای سال جاری میلادی به صورت شبانه و گسترده به قلمرو الزنکی حمله کرد و بعد از چند روز نبرد سنگین توانست تمام قلمرو این گروه تروریستی را تحت سیطره خود قرار دهد.

حالا توفیق شهاب الدین برای نخستین بار، ماجرای سقوط کامل الزنکی و فرار خود را شرح می دهد: «در قضیه تلعاده، حرکت نور الدین الزنکی یک دادگاه داخلی برای بررسی پرونده قتل تشکیل داد. در ادامه نیز با تشکیل یک هیئت شرعی مرضی الطرفین برای بررسی این پرونده، ما نهایت همکاری را با هیئت مذکور داشتیم و این نکته را رهبر احرار الشام، رهبر شرعی انصار الدین و مفتی شرعی کل فیلق الشام تأیید کرده اند. هر سه نفر صراحتا در بیانیه های خود اعلام کردند الزنکی تمام افراد مرتبط و متهم در این پرونده را فورا به هیئت مذکور تحویل داد و نهایت همکاری را با قاضی های مرضی الطرفین داشت. فکر می کنم شهادت همین سه نفر کفایت کند تا دروغگو و کذاب در این ماجرا مشخص شود. اما جالب است که در جریان ترور "البرشه" (از فرماندهان شاخص الزنکی) در همین شهرک تلعاده، تحریر الشام در بیانیه ای علت ترور را اختلافات خانوادگی خواند که ارتباطی با اختلاف میان تحریر الشام و الزنکی ندارد؛ اما در جریان اخیر و کشته شدن دو عنصر معمولی و پیاده نظام، ماجرا را به اختلاف میان دو تشکیلات تسری می دهد؟!»

3. اتهام رایزنی با روسیه

توفیق شهاب الدین در ادامه به اتهام «رایزنی با روسیه» رسید که اخیرا الجولانی در مصاحبه ای آن را عنوان کرده بود: «و بالاخره می رسیم به انگیزه اصلی نگارش این توییت ها یعنی اتهام رایزنی با روسیه که بزرگ ترین و خطرناک ترین اتهام علیه الزنکی است.»

او در این مورد، پاسخ خود را در پنج بخش بیان کرد:

«اول از همه باید در این مورد به آیه قرآن استناد کنیم که در آن تصریح شده که حتی اگر کافری از ترس مرگ و شمشیر به صورت لسانی و ظاهری اسلام آورد باید در امان باشد و اجدی حق ندارد او را غیرمؤمن بخواند. این قاعده حتی در مورد کفار هم صادق است. فراموش نکنید ما (الزنکی) سازمانی بودیم که 1500 کشته در خلال هشت سال گذشته داشته ایم.»

حج توفیق در قسمت دوم پاسخ خود، ماجرای عقب نشینی سراسری و واگذاری بخش شرقی ادلب به ارتش سوریه را یادآوری کرد: «دوم این که باید در نظر داشت که ببینیم چه کسی سزاوار این اتهام افکنی است؟ الزنکی از بدو تأسیس خود حتی یک متر هم در برابر ارتش و نظام سوریه عقب نشینی نکرده است؛ اما تحریر الشام از بدو تأسیس عملیاتی را آغاز نکرده مگر این که در ادامه دستور عقب نشینی گسترده داده و نسبت به پیش از عملیات نیز منطقه وسیعی را به قلمرو ارتش سوریه اضافه کرده است! به راستی که ماجرای تسلیم و واگذاری 300 روستا و شهرک واقع در شرق خط راه آهن هنوز فراموش نشده است. ماجرای افشای خبر مذاکرات تحریرالشام (النصره) با فرماندهان روس در شهرک ابودالی هنوز در خاطر همگان مانده است.»

رهبر الزنکی در بخش سوم پاسخ خود تلاش کرد تا سازمان تحت رهبری خود را مستقل جلوه داده که تاوان مقاومت در برابر اوامر خارجی را می پردازد! «الزنکی تحت فشار شدید برخی کشورها قرار داشت تا فقط از مرکز تحقیقاتی البحوث العلمیه (دروازه غربی شهر حلب) عقب نشینی کند. با این حال ما هرگز زیر بار این فشار نرفتیم و این مرکز را مانند ناموسی برای مناطق تحت سیطره معارضین دانستیم. اما تحریر الشام سازمانی است که فرودگاه نظامی [ابو الظهور] را بدون درگیری و حتی بدون انهدام جنگنده ها و تسلیحات داخل آن به ارتش سوریه واگذار کرد. آن ها گروهی هستند که لاشه های هواپیماهای موجود در فرودگاه نظامی تفتناز را سوار کامیون کرده و از طریق پایانه مرزی مورک به ارتش سوریه تحویل دادند.»

گزارش تسنیم|ادلب یکپارچه سیاه پوش شد ؛ تبدیل احرار الشام به یک گروه کاغذی زیر نظر ترکیه

تشدید درگیری های خونین داخلی گروه های تروریستی در حلب و ادلب

توفیق شهاب الدین در قسمت چهارم پاسخ خود الزنکی را مبرا از هرگونه اتهامی مبنی بر مذاکره و توافق با نظام سوریه دانست: «جبهاتی که ما در آن حضور داریم حتی یک روز هم آتش بس نداشته و آرام نبوده است. اما در مقابل مناطقی که تحریر الشام با ارتش سوریه هم مرز می باشد در اکثر اوقات کاملا آرام بوده و مرزبانی نیز به امری تشریفاتی و حتی تجاری تبدیل شده است.»

او در بخش پنجم و پایانی پاسخ خود با اشاره به قاعده «ارائه دلیل از سوی مدعی» خواستار ارائه ادله و اسناد اتهام رایزنی با روسیه شد: «لعنت خدا بر دروغگویان. ادله خود را ارائه دهید تا رو سیه شود هر که در او غش باشد! چرا وقتی حکم شرعی برای حمله به الزنکی را دادید، اشاره ای به این اتهام نداشتید؟ چرا حتی در رسانه های خود و در سیاهنمایی و اتهام زنی علیه الزنکی نیز چنین ادعایی را مطرح نکردید؟»

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین