با صدور بیانیه‌ای مطرح شد:

۹ ایراد جامعه اسلامی مدیران به بودجه ۹۸

تقدیم بودجه

لایحه بودجه ۹۸ طی چند روز آینده وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی می شود. این لایحه اولین لایحه بودجه پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران است لذا اهمیت آن بیش از پیش است و لازم است در نهایت پاسخگوی مطالبات روز مردم و کشور باشد.

نسیم آنلاین:‌جامعه اسلامی مدیران با صدور بیانیه‌ای تحلیلی نکاتی را در خصوص بودجه ۹۸ مطرح کرد.

مشروح این بیانیه بدین شرح است:

لایحه بودجه 98 طی چند روز آینده وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی می شود. این لایحه اولین لایحه بودجه پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران است لذا اهمیت آن بیش از پیش است و لازم است در نهایت پاسخگوی مطالبات روز مردم و کشور باشد. در همین راستا نکاتی به شرح ذیل اعلام می گردد:

1- یکی از معدود مواردی که مورد اتفاق کارشناسان اقتصادی در مورد معضل اصلی اقتصاد کشور قرار دارد بحث نفتی بودن بودجه است. احصا سهم قابل توجه درآمد های دولت از فروش نفت باعث شده طی سالیان طولانی بودجه کشور وابستگی بالایی به نفت داشته باشد. و جالب آنجاست که وابستگی بودجه امسال به نفت  از سال گذشته بیشتر شده و از 26 درصد سال 97 به 35 درصد در سال 98 رسیده است. این در حالی است که مشکلات فروش نفت در سال آتی به مراتب بیشتر از سال 97 خواهد بود.

2-از طرفی سهم حدود 15 درصدی ( 60 هزار میلیارد تومان ) بودجه عمرانی نسبت به بودجه کل کشور نشان می دهد وضعیت پروژه های عمرانی کشور در سال آینده تغییر چندانی نخواهد داشت و از ظرفیت محرک پروژه های عمرانی برای رونق اقتصادی بهره چندانی برده نشده است.

3-در حالی که با توجه به میزان بالای فرار مالیاتی در کشور انتظار بود دولت در شرایطی که در کسب درآمدهای خود دچار مشکل است برنامه دقیقی برای جلوگیری از فرار مالیاتی ارائه می کرد اما همانند سال های گذشته فرارهای مالیاتی بعد مغفول مانده بودجه 98 خواهد بود. این در حالی است که تحول در سیستم مالیاتی کشور می توانست بخش اعظمی از کمبود درآمدهای دولت را جبران کند. ضمن اینکه بسیاری از معافیت های مالیاتی در نظام اقتصادی کشور در شرایط فعلی نیاز به تجدید نظر دارد.

4-افزایش بودجه شرکت های دولتی در کنار کاهش بودجه دفاعی کشور از جمله نکات قابل تامل لایحه بودجه سال 98 است. با توجه به شرایط منطقه و مخاطرات امنیتی بالقوه موجود در خاورمیانه کاهش بودجه دفاعی تصمیم قابل دفاعی نخواهد بود و نیاز به بازنگری جدی از سوی نمایندگان محترم مجلس دارد.

5-لایحه بودجه سال آینده در کنار تمام تغییر و تحولات اقتصادی، در عرصه سیاست نیز تاثیرگذار بود و از جمله معدود بودجه هایی است که باعث بروز تغییراتی در هیئت دولت گردید. وزیر بهداشت دولت دهم و یازدهم که پیشتر اختلافش با رئیس سازمان برنامه و بودجه علنی شده بود با توجه به اعتبارات در نظر گرفته شده حوزه سلامت و بهداشت در سال 98 ترجیح داد استعفا دهد. استعفایی که بیش از پیش سرانجام طرح تحول سلامت را در هاله ابهام فرو خواهد برد.

6-ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال های گذشته هر چند ریل گذاری کارشناسی و دقیقی برای اقتصاد کشور تعیین نمود اما متاسفانه لایحه بودجه تحویل شده به مجلس کمترین قرابتی با اقتصاد مقاومتی دارد. که در این شرایط انتظار می رود نمایندگان مجلس در طی مراحل تصویب این لایحه نسبت به اصلاح آن و توجه ویژه به ظرفیت های داخلی اهتمام ورزند.

7- ادامه روند پرداخت یارانه نقدی بدون حذف دهک های پردرآمد نکته دیگر لایحه بودجه 98 است. در حالی که طبق امارهای موجود میزان یارانه پرداختی تاثیری بر روی زندگی حدود یک سوم جمعیت کشور ندارد و حتی چندین میلیون نفر از ایرانیان ساکن خارج از کشور نیز یارانه دریافت می کنند، می توان با حذف این دهک ها یارانه طبقات ضعیف را افزایش داد و یا با اصلاح قانون پرداخت یارانه منابع حاصله را صرف پروژه های عمرانی در کشور کرد که در هر دو حالت وضعیت بهتری در اقتصاد کشور حاکم خواهد شد. ضمن اینکه استانی کردن مدیریت حذف پرداخت یارانه نیز نمی تواند پاسخگوی تحولات مورد نیاز در موضوع یارانه ها باشد.

8-اختصاص یارانه پنهان انرژی که رقم بالایی می باشد نیز فاقد تعیین تکلیف در لایحه بودجه  بوده که نیازمند رسیدگی است.

9- اختصاص 14 میلیارد دلار ارز با نرخ 4200 تومان برای تامین کالاهای اساسی نیز از بخش های حائز اهمیت لایحه بودجه است. تفاوت قیمت دلار اختصاص یافته به کالاهای اساسی با قیمت دلار در بازار باعث می شود در صورتی که نظارت دقیق و همه جانبه ای صورت نگیرد، صرفا افرادی که در سیکل تهیه و توزیع این گونه کالاها قرار دارند منتفع شده و مصرف کننده نهایی که همان مردم هستند از این یارانه بهره مند نشوند. لذا باید با کنترل و مدیری صحیح از بروز رانت جلوگیری کرد.

تصمیم در خصوص بودجه سال آینده یکی از مهمترین تصمیمات اقتصادی در کشور است، انتظار می رود نمایندگان محترم مجلس در فرصت قانونی با اتخاذ نظریات کارشناسی مداقه لازم را داشته باشند تا قانون بودجه 98 برای مرتفع نمودن برخی از مشکلات اقتصادی کشور و معضلات معیشتی مردم از جمله بیکاری، رکود، اختلاف طبقاتی و عبور از شرایط تحریم بتواند موثرتر عمل کند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین