سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛

تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است

بن سلمان طاقت حمل بنای سنگین معامله قرن را ندارد/ به اندازه کافی موشک‌های نقطه زن داریم

عنوان

دبیر کل حزب‌الله لبنان در مصاحبه‌ای زنده با شبکه المیادین به سوالات این شبکه درباره مسائل مختلف منطقه پاسخ داد.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان، پس از چند ماه سکوت، در گفتگوی زنده با شبکه المیادین درباره سکوت رسانه ای و شایعات پیرامون خود اظهارداشت: این مسئله آن‌چنان که در رسانه‌های اسرائیلی یا سعودی گفته شد صحت نداشت. نه سکته قلبی، مغزی و نه روحی و عقلی.. [خنده] من خوبم و با آنکه وارد شصت‌سالگی شده‌ام، هیچ مشکل سلامتی نداشتم.

وی با بیان اینکه هیچ مشکل جسمی ندارم و تمام آنچه که گفته شد، دروغ پردازی بود بیان داشت: آنچه که درباره بیماری من و یا مرگ من منتشر شده است، مضحک است.

تصمیم گرفته بودیم تا زمان پایان عملیات سپر شمال اظهار نظر نکنیم

دبیر کل حزب الله لبنان با بیان اینکه عدم سخنرانی من در این مدت ارتباطی به وضعیت سلامت من ندارد، تاکید کرد: من و برادرانم در حزب الله تصمیم گرفتیم که درباره عملیات سپر شمال تا زمانی که به پایان برسد، اظهار نظر نکنیم.

سید حسن نصرالله افزود: ایزنکوت رییس ستاد ارتش رژیم اشغالگر از پایان عملیات سپر شمال سخن گفت اما عملیات هنوز تمام نشده است.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: دیروز گزارشی به من دادند و گفتند که عملیات تا جمعه ادامه داشته و امروز شنبه تعطیل بوده است. اما آیزنکوت پایان عملیات را اعلام کرده بود... من به همه دوستداران و حتی به اسرائیل می‌گوییم که ما پایبند به دشمن نیستیم که هر زمانی واکنش نشان دهیم.

وی خاطرنشان کرد: شایعه پراکنی درباره وضعیت سلامت من در واقع تلاشی برای کشاندن من به سخنرانی است و آن چیزی بود که ما نمی خواستیم.

ما ملزم نیستیم که بگوییم، حزب‌الله تونل حفر کرده است/ کشف تونل 14 ساله شکست اطلاعاتی برای صهیونیست هاست

سید حسن نصرالله در پاسخ به سوالی درباره عملیات کشف تونل اسرائیل گفت، ما ملزم نیستیم که بگوییم، حزب‌الله تونل حفر کرده است. ما همیشه تمایل داریم که ابهام سازنده را در پیش بگیریم. حتی اسرائیل ادعا می‌کند که حزب‌الله عامل حفر تونل است اما تاکنون دلیلی برای این ادعا ارائه نکرده است... البته که تونل‌هایی هست بوده. حالا چه جدید چه قدیمی. و برخی را کشف کرده‌اند. حال جدای از اینکه چه زمانی حفر شده، قبل از جنگ 2006 یا بعد آن یا اینکه چه کسی حفر کرده، به هر حال این تونل‌ها هست و نکته در این است که اسرائیل آن را دیر کشف کرده است و این شکست دستگاه اطلاعاتی اسرائیل بود. یکی از این تونل‌ها عمری در حدود سیزده یا چهارده سال بود. یعنی ارتش، سرویس اطلاعات و دستگاه‌های آنان این را کشف نکرده بودند هر چند که رسانه‌های اسرائیلی از تونل‌ها صحبت کرده بودند.

نصرالله گفت که «موشه یعلون در اثنای عملیات سپر شمال گفت، ما از دو سال پیش از این تونل‌ها خبر داشتیم و برخی شهرک‌نشینان گفتند که آنها دو سال پیش سوالهایی درباره این تونل‌ها از مقامات پرسیده بودند. سوال ما این است که آیا سران اسرائیل به شهرکنشینان دروغ می‌گویند؟».

نتانیاهو به ما خدمت کرد!

دبیر کل حزب‌الله توضیح داد: این مسئله [عملیات سپر شمال برای کشف تونل‌ها] ترس و هراس را وارد دل همه شهرک‌نشینان [اسرائیلی] کرد. آنها قبل از این عملیات می‌گفتند تونلی در کار نیست و تنها نگرانی سقوط موشک‌ها بود، نتانیاهو با این کار رسانه‌ای بزرگ روی تونل -که اصلا نیاز به این کار رسانه‌ای بزرگ نداشت- ترس و هراس را به دل شهرک‌نشینان وارد کرد. نتانیاهو با عملیات سپر شمالی در جنگ روانی به ما خدمت کرد چرا که شهرک‌نشینان را بشدت ترساند و آنها از این به بعد صدای هر چکشی را بشوند با ترس خواهند گفت که صدای چکش می‌شنوند.

برای مقابله با تهدیدات اسراییل، استفاده از همه ابزارهای قدرت حق ماست

وی تاکید کرد: اگر تصمیم بگیریم که وارد الجلیل شویم، صهیونیست ها هرگز نخواهند فهمید که چگونه وارد خواهیم شد.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه بخشی از نقشه ما در جنگ آتی، ورود به الجلیل است، یادآور شد: ما بی‌شک از سال‌ها پیش قدرت ورود با الجلیل را داریم اما تصمیم آن بستگی به شرایط [جنگ احتمالی] دارد. برای مقابله با تهدیدات اسراییل، استفاده از همه ابزارهای قدرت حق ماست.

دبیر کل حزب‌الله گفت: پس از جنگ سوریه، مساله آسانتر شده و برای دیوارهایی که بنا می کنند، راه حلی پیدا کردیم از همین رو به دشمن اجازه نمی دهیم که قواعد درگیری را به ما تحمیل کند و یا آنها را تغییر دهد.

اگر اسراییل به ما حمله کند پشیمان خواهد شد

نصرالله در پاسخ به سوالی درباره تهدید سابق خود علیه اسرائیلی‌ها گفته بود، اگر تجاوز کنند، پشیمان خواهند شد، گفت، بله پشیمان خواهند شد. یکی از نکاتی که امشب من به نتانیاهو یا دیگر سران اسرائیلی می‌گویم، این است که مرتکب اشتباه نشوند.

وی تاکید کرد: گزینه‌های ما روی میز است اما امروز مقاومت در جایگاهی است که می‌تواند بگوید، تمام گزینه‌های ما روی میز است... هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است.

نصرالله ادامه داد: من یادم هست که در سال 2000 سال عقب‌نشینی دشمن از جنوب لبنان و در آن ایام سوالی مطرح شد که حزب‌الله در مرز چه خواهد کرد. ما گفتیم که خاک لبنان را آزاد خواهیم کرد. پرسیدند، کجا را؟ پاسخ دادیم که لبنان و حکومت آن است که تشخیص می‌دهد کجا خاک لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند. آن زمان امیل لحود (نخست‌وزیر) و کابینه مزارع شبعا را خاک لبنان تشخیص دادند. ما آن را خاک لبنان قلمداد کردیم... مسئله مرزها و اینکه کجا خاک لبنان است و کجا نیست، مربوط به حکومت لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند... مثلا اگر دشمن اسرائیلی جایی در لبنان را هدف بگیرد یا عملیات امنیتی داخل لبنان انجام دهد یا عملیات تروری در لبنان انجام دهد، یا هر کس از برادران ما در حزب‌الله حتی در سوریه را ترور کند - ما بعد از حادثه قنیطره این قاعده را توسعه دادیم- این مسئله مربوط به کل لبنان و امنیت و ثبات آن است. اینها مثال است که ذکر کردم.

عملیات سپر شمالی کاملا شکست خورده است

دبیر کل حزب‌الله در ادامه به اسراییلی ها هشدار داد که باید بدانند که نتنیاهو ممکن است به خاطر بلندپروازی های خود دچار اشتباه شود.

سیدحسن نصرالله هشدار داد که بعید می‌داند نتانیاهو علیه لبنان مرتکب اشتباهی شود اما ممکن است مکان این اشتباه در سوریه یا حتی در غزه باشد... الان غزه تحت فشار است... مردم غزه تسامح نخواهند کرد و سقف خواسته‌هایشان پایین نیست... غزه از حیث روانی نیز آماده است و آماده پاسخ نظامی هم هست.

نصرالله بار دیگر با اشاره به عملیات سپر شمال اسرائیل برای کشف تونل‌ها تأکید کرد که این عملیات از حیث سیاسی کاملا شکست خورده و ابدا مانع عملیات احتمالی الجلیل نمی‌شود حتی شما بگو ده درصد. این عملیات از حیث اطلاعاتی نیز در بی‌ثبات کردن موضع رسمی لبنان هم ناکام ماند... موضع رسمی لبنان در شورای امنیت و موضع کویت هم شکست اطلاعاتی اسرائیل بود... و تنها یک دستاورد داشت مبنی بر اینکه بله تونل‌هایی هست.

وی تصریح کرد: در مساله تونل ها ایزنکوت نیز در ایجاد رعب و وحشت نزد اسراییلی ها سهیم بود؛ زیرا وی گفت حزب الله برای وارد کردن مبارزان این تونل ها را ساخت

دبیر کل حزب‌الله خاطرنشان کرد: در لبنان در خصوص عدم وقوع هرگونه اختلاف درباره تونلها نوعی انسجام وهماهنگی وجود داشتو اسراییلی ها در متزلزل کردن موضع رسمی لبنان در خصوص عملیات تونل ها نیز دچار شکست اطلاعاتی شدند.

دولت لبنان مسئول متوقف کردن ساخت دیوار حائل است

دبیرکل حزب الله در خصوص اقدام اسرائیل برای ساخت دیوار در مرز لبنان گفت: اسرائیل سعی دارد حفاری کند و ساخت دیوار را ادامه دهد و مسئولیت متوقف کردن آن، دولت لبنان است. آیا درست است که به اسرائیلی‌ها اجازه داده شود این کار را بکند؟ این کار تبعاتش برای کل لبنان خواهد بود... ما استدلال‌های محکم و راهبرد قوی دفاعی داریم و این آمادگی را داریم که راهبرد دفاعی را بدون قید و شرط با دولت لبنان مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

نصرالله در پاسخ به سوال درباره احتمال تغییر سیاست اسرائیل مبنی بر کنار گذاشتن سیاست ابهام گفت: تل آویو که در سوریه متحمل شکستی استراتژیک شده است به شدت نگران سوریه است؛ هر چند نتانیاهو با قیل و قال کردن در صدد مخفی کردن این شکست است و از آنجایی که او در آستانه انتخابات قرار دارد، ممکن است دچار خطای محاسباتی شود.

به اندازه کافی موشک‌های نقطه زن داریم

دبیرکل حزب الله لبنان گفت که مقاومت به اندازه کافی موشک نقطه‌زن دارد و هرجایی را هم که لازم باشد، هدف قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال المیادین درباره اینکه مقاومت چقدر موشک دارد، گفت: هر اندازه که یک جنگ احتمالی نیاز داشته باشد.

سید حسن نصرالله در ادامه تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از دستیابی مقاومت به این موشک‌ها از طریق حمله به سوریه را بی‌فایده دانست و اعلام کرد که «ما آنچه لازم داریم، اکنون داریم و نیاز به انتقال نداریم. من نمی‌گویم که نقطه‌زن زیاد داریم تا بنیامین نتانیاهو نگران نشود، اما به اندازه لازم داریم.»

در آخرین مرحله پیروزی سوریه قرار داریم

نصرالله درباره آخرین تحولات مربوط به سوریه گفت که ما در سوریه به مرحله آخر و پیروزی بزرگ نزدیک می‌شویم و تا قبل از حل مسئله ادلب و شرق فرات نمی‌توانیم بگوییم که پرونده بسته شده است.

اکنون وضعیت سوریه در بهترین شرایط در طول هشت سال بحران خود قرار دارد، اما مشکل الان در شرق فرات، مشکلی مربوط به دولت سوریه است که متوجه ترکیه هم است. مشکل دیگر سوریه در حال حاضر ادلب و شمال سوریه است. ارتش سوریه این قدرت را دارد که کار در شمال سوریه را تمام کند، اما بعد از مذاکرات آستانه و تلاش ویژه ترکیه با روسیه، سیاست بر این شد که مشکل به گونه‌ای دیگر حل شود که البته هنوز حل نشده است.

وی همچنین به مشکلات ترکیه با جریان‌های کردی این کشور اشاره کرد و گفت که اردوغان احزاب کردی را هم بخشی از پ ک ک می‌پندارد. نصرالله افزود: ترکیه و کردها هر دو متحد آمریکا هستند اما این اختلاف را با هم دارند و ترکیه کردها را تهدید امنیت ملی خود می‌داند. برعکس سوریه آنان را راهکار خود می‌بیند. نزدیک بود که اردوغان و ترامپ به دلیل مسئله شرق فرات به درگیری برسند. ترامپ تصمیم خروج از سوریه گرفت که بحث خود را دارد.

سید حسن نصرالله همچنین گفت که عربستان و امارات با تصمیم آمریکا از کردها حمایت مالی می‌کردند و همچنان می‌کنند.

بازگشت اردوغان به توافق آدنا اتفاق خوبی است

من تا الان از محتوای دیدار اردوغان با پوتین که از مسکو بازگشت مطلع نشده‌ام. اما این مسئله هنوز حل نشده است و مسئله شرق فرات حل نشده است. اما وقتی اردوغان از مسکو برگشت از توافق آدنا صحبت کرد که در زمان حافظ اسد حاصل شده بود.

وقتی اردوغان می‌گوید باید به توافق آدنا برگردیم یعنی چه؟ یعنی بازگشت ارتش سوریه به شرق فرات تا مرزها با ترکیه. همین که اردوغان به توافق آدنا بازمی‌گردد و آن را مرجع گفت‌وگو قرار می‌دهد، این به نظر من اتفاق خوبی است.

نصرالله در خصوص ادلب و تسلط جبهة النصره بر استان ادلب گفت: بله النصره بر ادلب و غرب حلب مسلط شده است. المیادین پرسید آیا ترکیه با این برگه بازی می‌کند؟. نصرالله گفت، عدم عجله در آغاز نبرد، به دلیل درگیری داخلی [گروه‌های مسلح] در ادلب بود که هیچ حدومرز اسلامی و انسانی ندارد. النصره تقریبا همه گروه‌های نزدیک به ترکیه را کنار زد. آیا ترکیه موافق این بود؟ سوالی گیج‌کننده است. آیا ترکیه همراهی کرد؟... جبهة النصره در شورای امنیت و از دید جامعه بین‌الملل تروریستی است. گروهی سوری یا به اصطلاح اسلام‌گرا نیست که اردوغان از آن حمایت کند. همه آن را تروریستی می‌دانند و روسیه نیز آن را تروریستی می‌داند. تلاش‌هایی شد برای اینکه جبهة النصره وارد مناطق دیگر با هویتی جدید بشود که هیچ ارتباطی با النصره نداشته باشد و ماهیت گذشته خود را کنار بگذارد با ساختار جدید و جزئی از حل‌وفصل داخلی سوریه شود. النصره و محمد الجولانی و نه بزرگ‌تر از او نمی‌تواند چنین راهکاری را بپذیرد. معلوم نیست وضعیت ادلب به کجا برسد. ترکیه نیز در تنگناست. ترکیه نمی‌تواند از این وضعیت ادلب دفاع کند [چون النصره تروریستی است] و باید راه‌حلی برای آن بیابد یا اینکه آن را در اختیار سران سوریه بگذارد که هیچ نقطه‌ای از خاک سوریه را در اختیار تروریست‌ها باقی نخواهند گذاشت. همه گزینه‌ها برای ادلب روی میز است اما راهکاری سیاسی در اولویت است.

ترامپ در خروجش از سوریه صادق به نظر می‎‌رسد

نصرالله گفت که به نظر او ترامپ در همه جاهایی که از خروج صحبت می‌کند، صادق است. این وعده‌های انتخاباتی او است. این در حالی است که ادبیات باراک اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا بر مبنای دروغ و نیرنگ و دو رویی بود. ولی ترامپ از همان روز اول گفته بود که عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس باید میلیون‌ها و میلیاردها دلار هزینه کنند. در عین حال ادبیات او علیه این کشورها تحقیر کننده است و حتی درباره اروپا و کره جنوبی نیز به صورت تحقیر آمیز صحبت می‌کند و من فکر می کنم او در خروج نیروهایش از سوریه صادق است.

امروز طالبان و هیأت آمریکایی به ریاست زلمای خلیل‌زاد گفتند که توافق کردند. در پیش‌نویس آمده خروج کل نیروهای خارجی طی چند ماه آینده است. در سوریه هم همینطور از روز اول قصد خروج داشت... هفت ماه پیش گفته بود که ما بزودی از سوریه خارج خواهیم شد.

جیمز متیس وزیر دفاع پیشین و دیگران گفتند که این پیروزی مجانی برای روسیه و ایران است. رفتند پیش او و گفتند مهلت بده. اگر مصر هستید که خارج شوید، مهلت دهید شش ماه تا دستاوری داشته باشیم. اما رسمیا شش ماه را اعلام نکردند.

رفتند در روسیه و گفتند آماده خروج از سوریه تا آخرین سرباز و حتی از تنف هستیم.. تنف مهم است. اما شرطش خروج نیروهای ایرانی و حزب‌الله از سوریه است. با ایرانی‌ها صحبت کنید که از سوریه خارج شوند تا آمریکا کامل خارج شوند. در آن زمان، روس‌ها به برادران ایرانی گفتند و رئیس جمهور پوتین به رئیس جمهور روحانی گفت و رئیس جمهور روحانی به من گفت، و گفته شده که منتظر باشید تا پاسخ ایران و حزب‌الله برسد. من به عنوان یک طرف، گفتم، آمریکایی‌ها دنبال خارج شدن از سوریه هستند و دنبال دستاورد می‌گردند تا بگویند که ترامپ دستاورد مهمی به دست آورده همانطور که نتانیاهو دنبال دستاورد بزرگ‌تری است. پاسخ ایران هم منفی بود و گفت که ما به درخواست دمشق برای مبارزه با تروریسم در سوریه هستیم. بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز گفت که من اصلا چانه‌زنی بر سر ایران مقابل آمریکایی‌ها را قبول ندارم. اینها دوست و متحد هستند آنها دشمن هستند. طرف روسی هم هیچ فشاری وارد نکرد، هر چند در رسانه تبلیغاتی میکنند. روسیه فقط به انتقال پیام بسنده کرد. ترامپ دریافت که این طرح بی‌فایده است. در دوره اخیر هم آمریکا فشار را بیشتر کرد و کشتارهایی در شرق سوریه مرتکب شد. اعلام ترامپ درباره خروج آمریکا از سوریه برای کسی غافلگیرکننده نبود... آمریکایی‌ها برای ادامه فشار نظامی بر سوریه نیاز به پایگاه در این کشور ندارند. آنها از طریق هواپیما و آسمان این کار را می‌کنند.

نصرالله گفت، آمریکایی‌ها زمانیکه گفتند خارج می‌شوند، حرف مهمی زدند که نمی‌خواهند دیگر پلیس منطقه باشند. این حرف برای عربستان و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس و گروه‌های متحد آمریکا سخت بود. آمریکایی ها گفتند که اگر ما نباشیم در عربستان فارسی صحبت خواهند کرد و اگر ما نباشیم شما هم نخواهید بود... اینها به اینجا رسید که کردها به مسکو رفتند. به عراق رفتند تا نزد بشار اسد میانجی‌گری کنند. کُردها بسرعت به مسکو، عراق، لبنان و جاهای دیگر رفتند. چرا؟ چون آمریکا، آنها را تنها گذاشت.

عمر البشیر با چراغ سبز عربستان با اسد دیدار کرد

من فکر می‌کنم که عمر البشیر رئیس جمهور سودان با چراغ سبز عربستان به سوریه رفت و با بشار اسد دیدار کرد. وی در پاسخ به این سوال که اگر رفتن رئیس جمهور سودان به دمشق، کار عربستان بود، پس چرا اکنون اختلاف به هم زدند، گفت: مشکل سودان ویمن و عربستان ارتباطی با این مسئله ندارد. امارات سفارتش را بازگشایی کرد. وزیر خارجه بحرین هم گفت که ما اصلا سفارتمان را تعطیل نکرده بودیم.

اطلاعات ما نشان می‌دهد که در سایه تصمیم ترامپ و استعفای ماتیس و نگرانی که در دولت آمریکا هست... جلسه‌ای در سطح بالا در ابوظبی برگزار شد و گفتند که مسئله بشار اسد که روشن است.. مشکل الان اردوغان و ترکیه و شمال سوریه است. حقیقت این است که بشار اسد هست و پیروز شد. نکته خطرناکی است و آن اینکه ترامپ می‌خواهد خارج شود و به ترکیه گفته سوریه مال تو . این طرح خطرناکی برای عربستان و امارات است. فکر کنید که چه شده که ارزیابی [امارات و عربستان] این شده که ترکیه خطر اول در سوریه است و ایران نیست!. روسیه را شاید بتوان با آن تفاهم کرد. روسیه چندان نگران کننده نیست. اینها تفکرشان ببین چطور فرقه‌گرایی است. در فکرشان این است که تکلیف ایران که مشخص است. کشوری شیعی است. اما ترکیه سنی است و اگر وارد شود چطور خارج می‌شود؟ پیشرفت طرح ترکیه در سوریه پیشرفت یک طرح مشخص است و آن طرح اخوان‌المسلمین است. این طرز تفکر عربستان و امارات و ارزیابی آنان است پس باید به سوریه برویم و با اسد ارتباط برقرار کنیم. دشمنی خود را با ایران حفظ کنیم اما با ترکیه مقابله کنیم. در نتیجه عمر البشیر به سوریه رفت و الان می‌گویند که باید بشار اسد در پیامی رسمی اعلام کند با توجه به فضای کنونی و حفظ وحدت عربی به اتحادیه عرب بازگردد. اما دمشق در پاسخی منطقی گفته است که سوریه خودش از اتحادیه عرب خارج نشده که چنین درخواستی کند. این موضعی عزتمندانه است. هر کس دمشق را خارج کرده، خودش آن را بازگرداند.

40 سال است که آمریکا مقابل جمهوری اسلامی زور می‌زند

آمریکایی‌ها هر آنچه در طول این 40 سال توانسته‌اند علیه ایران انجام دهند، انجام داده‌اند. شما الان می بینید که واشنگتن دارد با طالبان توافق می‌کند که نیروهای آمریکایی از افغانستان عقب نشینی کنند .

آمریکا طوری رفتار می‌کند که گویی طالبان حاکم آینده افغانستان است. آمریکایی‌ها نه برای خاطر محمد بن سلمان و نه برای خاطر محمد بن زاید و نه حتی برای خاطر نتانیاهو توانایی این را ندارند که جنگی جدید در منطقه راه بیندازند.

ترامپ می‌خواهد همه را یک جا جمع کند تا مقابل ایران بگذارد تا آن را با جنگ ساقط کند. اما نمی‌توانند. الان چهل سال است که آمریکا و کل دیکتاتورهای عالم مقابل جمهوری اسلامی مبارک ایران ایستاده‌اند اما بگویید چه توانسته‌اند بکنند؟‌

نتانیاهو ناامید بزرگ جنگ سوریه است

نتانیاهو چرا نمی‌گوید که شکست خورده است. او روی سقوط دمشق و اسد حساب کرده بود. آیزنکوت اخیرا اذعان کرد و رسما اعتراف کرد که از گروه‌های مسلح حمایت تسلیحاتی کرده است. اسرائیلی ها در جنوب سوریه وارد جنگ شدند و جزئی از این جنگ شبه‌جهانی علیه سوریه بودند. هدفتشان هم رفتن و شکست بشار اسد بود.حالا باید این سوال را پرسید که خب کو؟ آیا این هدف تحقق یافت؟ پاسخ منفی است.

امروز نتانیاهو آمده می‌گوید که ضمانت ما ارتش ماست. این شکست اول. شکست دوم این است که برای تجاوزهایتان به سوریه هدفی تعیین کردید. اهدافی لجستیک را زدید که موشک‌های نقطه‌زن و سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله نرسد. این را آیزنکوت گفته است که ما دویست حمله کرده‌ایم. نتیجه چه شد؟ شما نتوانستید مانع رسیدن امکانات مورد نیاز به لبنان شوید، پس شکست خوردید.

هدف سوم که اعلام کردند این بود که ایران را از سوریه خارج کنند. رفتند و آمدند. به امریکا رفتند و از نفوذشان استفاده کردند که فشار آورند ایران را از سوریه خارج کنند اما نتیجه چه شد؟‌ شکست خوردند. اسرائیل همه امیدش در سوریه بر باد رفته و از سال 2011 همه تلاش‌هایش بی‌نتیجه مانده است. نیروی سوریه قوی‌تر شده و ارتش با تجربه‌تر شده و همه جراحت‌هایی که به سوریه وارد شده، مانع انجام وظیفه ملی‌اش نخواهد شد.

اسرائیل در یکی از مهمترین اهدافش که خارج کردن ایران از سوریه هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ نظامی بود، شکست خورده است. نتانیاهو در چنین وضعی چه باید بکند و به کجا باید برود؟

نتانیاهو مواظب باشد که در محاسبات منطقه اشتباه نکند

در هر لحظه‌ای ممکن است در سوریه و از جانب سران سوریه و محور مقاومت تصمیم دیگری برای مقابله با تجاوزهای اسرائیل گرفته شود. مثلا ممکن است از طرف ایران یا حزب‌الله.. یادتان می‌آید که در قنیطره وقتی حمله کردند، گفتند ما نمی‌دانستیم که فردی ایرانی [میان اهداف ما] بود... حتی از ایرانی‌ها فکر می‌کنم که یکی بود... امروز فرق چیست؟‌ آن روز اولویت تمام کردن نبرد داخلی بود تا مشکل با اسرائیل. اما امروز این وضعیت تغییر کرده است.

متغیر دوم این است که ارتش سوریه در وضعیت بسیار بهتری است. متغیر سوم پدافند قوی سوریه است. حتی عامل روسی که از زاویه منفی در این خصوص به او نگاه می‌شود، ممکن است از زاویه مثبت هم نگاه شود و همه حاشیه‌ها را برای اسرائیل باز نکند. حتی در ایران هم تغییراتی هست. ایران بر خلاف تحریم‌ها منسجم ایستاده است.. همه ارزیابی‌هایی که نزد ژنرال‌ها و مراکز قابل اعتنای اسرائیل تغییر کرده. همه این متغیرها باید در نظر گرفته شود. خلاصه کلام اینکه پیامی که نتانیاهو باید آن را دریافت کند، این است که این متغیرها را در نظر بگیرد و در ارزیابی اشتباه نکند و منطقه را به جنگ نکشد.

نصرالله در پاسخ به این سوال که محور مقاومت چطور پاسخ نتانیاهو را خواهد داد، گفت که آیا ممکن است تل‌آویو هدف قرار بگیرد؟ نصرالله گفت: هر چیزی ممکن است.

بن سلمان طاقت حمل بنای سنگین معامله قرن را ندارد

همانطوری که قبلا گفته بود معامله قرن سه ضلع دارد. وضعیت نتانیاهو و ترامپ روشن است و محمد بن سلمان ضلع سوم این است. اما ولی عهد سعودی با توجه به شکستش در یمن و سوریه و منطقه و همچنین جنایتش علیه خاشقچی، ستونی نیست که چنین مساله سنگینی روی او بنا شود.

این اطلاعات من است که کوشنر با اردنی‌ها و خیلی از کشورهای خلیج فارس و شمال آفریقا دیدار کرد و آنها گفتند که نمی‌توانند زیر بار سنگین این طرح قرار بگیرند. تنها کسی که باقی ماند، محمد بن سلمان بود که وضعیت او هم مشخص است و نمی‌تواند برای معامله قرن کاری کند.

نصرالله تاکید کرد که در میان فلسطینی‌ها هم کسی و گروهی را نخواهید یافت که چنین طرحی را امضا کند که قدس شرقی را صرف‌نظر کند. پس شما ببینید که بذر شکست در داخل این طرح از قبل وجود داشته است.

نصرالله در پاسخ به سوالی درباره ارتباط حزب الله با مقاومت و گروه‌های آن در فلسطین گفت، حزب‌الله با همه گروه‌ها ارتباط دارد و در خصوص انتقال سفارت با همه گروه هایی که به لبنان آمدند، دیدار و گفت وگو و هماهنگی کرد. سوریه هم با همه گروه‌ها ارتباط دارد و مشکل فقط با حماس است. ایران هم الان سفارت فلسطین در آن است که تابع تشکیلات خودگردان است نه حماس.

یمن مقاومتی افسانه‌ای دارد

در یمن عربستان همین وضعیت را دارد. یمن به شکل افسانه‌ای مقاومت می‌کند. این حرفم احساسی نیست. واقعیت است. آنها که می‌گفتند که جنگ سی‌وسه روزه باید در دانشگاه‌ها تدریس شود، باید بگویند که شایسته است ایستادگی یمنی‌ها تدریس شود... عربستان و امارات به این نتیجه رسیده‌اند که بر خلاف جنگ شدید، نمی‌توانند یمن را به زانو درآورند. امروز آنچه جامعه بین‌المللی خوانده می شود در یمن خسته شده است. جنگ باید تمام شود. این جنایت تاریخی باید به دلیل شکست میدانی عربستان متوقف و راهکار سیاسی آغاز شود... برادران در یمن محتاطند و باید محتاط باشند چرا که وضعیتی که بر آنها تحمیل شود، آنان را به این رفتار رسانده است.

یک مشکل هست و آن ذهنیت سلطه‌جوی سعودی است. بن سلمان در جایی پرسیده که آیا این یمنی می‌تواند موشک بسازد؟ پهپاد بسازد؟ بله محمد بن سلمان. این یمنی‌ها می‌توانند. اگر ایران در این محاصره و زیر چشم ماهواره‌های آمریکایی می‌تواند به یمن موشک برساند، این دیگر شکستی برای شماست.

نشست اجلاس بیروت مقبول و معقول بود

نصرالله در پایان به اجلاس اقتصادی سران عرب در بیروت، اشاره کرد و گفت که مواضع سیاسی اتخاذ شده اجلاس درباره قدس و بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب و سرنوشت امام موسی صدر را مهم توصیف کرد.

نصرالله در پاسخ به آخرین سوال درباره اینکه چرا حزب الله با سعد الحریری پس از مساله بازداشتش در عربستان سعودی نزدیک نمی شود، گفت: شرایط خاص منطقه‌ای و حساسیت‌های داخلی و برخی مسایل دیگر پاسیخ این سوال باشد.

وی تاکید کرد که حزب‌الله سیاست باز مقابل همگان دارد؛ هر چند که جریان المستقبل (به ریاست سعد الحریری) به حزب‌الله هجمه می‌کند. حزب‌الله دنبال سلطه بر لبنان نیست و اگر همه مردم لبنان بیایند و بگویند که حزب الله کل دولت را تشکیل دهد، من این را نخواهم پذیرفت چون ما ظرفیت خود را به خوبی می‌دانیم.

منبع: العالم

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین