عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران

تحریم‌های خارجی را دور می‌زنیم با تحریم‌های داخلی چه کنیم؟

عدنان موسی پور

آن قدر که موضوعات داخلی مشکل آفرین است، تحریم نیست، برای حل تحریمها باید بین بخش خصوصی با دولت وحدت وجود داشته باشد اما در این میان فاصله ایجاد شده است. صادرکنندگان معضلات تحریم را درک و لمس میکنند اما آن‌ها به تحریم ها عادت کرده و بلدند تحریم را دور بزنند اما هنوز نمی دانند چگونه باید با تحریم‌های داخلی کنار بیایند.

عدنان موسی‌پور، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» در رابطه با دلایل کاهش صادرات به اروپا بیان داشت: مهمترین بازارهای هدف صادراتی ما کشورهایی مانند عراق، امارات و چین هستند و باید بیشتر از کشورهای دیگر بر این کشورها تمرکز داشته و آنها را رصد کنیم.

وی ادامه داد: کشورهایی مانند کشورهای حوزه خلیج فارس و یا افغانستان برای ما باید از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، تاریخ ثابت کرده که کشورهای اروپایی بیشتر نقش فروشنده را دارد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران تصریح کرد: کاهش 20 درصدی صادرات بیشتر شامل کشورهایی می شود که ما اساسا با آن ها روابط بانکی نداریم و مقید به تحریم ها هستند.

وی با گلایه از دولتمردان به ویژه وزیر صنعت گفت: در شرایط تحریم باید فعالین اقتصادی پشتوانه های قوی از سوی دولت داشته باشند اما اینگونه نبوده است. به طور مثال در حوزه اقتصاد 8، 9 ماه است که درگیر بحث پیمان سپاری ارزی هستیم در حالی که ما بارها دلایلی را مطرح کردیم که نشان میدهد پیمان سپاری ارزی برای تولید و صادرات مضر است 

موسی پور اظهار داشت: آن قدر که موضوعات داخلی مشکل آفرین است، تحریم نیست، برای حل تحریمها باید بین بخش خصوصی با دولت وحدت وجود داشته باشد اما در این میان فاصله ایجاد شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و قطر گفت: صادرکنندگان معضلات تحریم را درک و لمس میکنند اما آن‌ها به تحریم ها عادت کرده و بلدند تحریم را دور بزنند اما هنوز نمی دانند چگونه باید با تحریم‌های داخلی کنار بیایند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین