بدون ابزارهای مدیریت رسانه‌های اجتماعی هرگز وارد این فضا نشوید

عنوان

از آنجایی که رقابت بسیار تنگاتنگ است، صرفاً بازاریابی بر بستر رسانه‌های اجتماعی به‌صورت کنونی کافی نیست و باید ابزارهای مدیریتی را شناخت.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ استفاده از ظرفیت های نهفته در ساختار شبکه های اجتماعی، میل هر صاحب ایده و کسب وکاری را بر می انگیزاند تا اکانت های مختلفی بر این بسترها ایجاد کرده و شیوه "بازاریابی آنلاین و شبکه ای" را پیش گیرد.

اما کار به همین سادگی نیست و زمانیکه تصمیم می گیرید برای بیزینس خود، اکانت های اجتماعی را فعال کنید در واقع تصمیم گرفته اید وارد میدانی پر رقابت شوید که هر کدام قابلیت استفاده از تمامی ظرفیت موجود در ساختار نیروی انسانی شرکت شما را خواهد داشت؛ به عبارت دیگر رسالت هر یک از شبکه های اجتماعی با دیگری فرق دارد و باید تیمی متمرکز به آنها اختصاص داد تا بتوان به شکل هوشمندی به راهبری آنها پرداخت.

حال که به اهمیت این موضوع پی بردید، برای اینکه مدیریت رسانه های اجتماعی را به درستی انجام دهید تعدادی از ابزارهای مدیریتی را معرفی می کنیم که می توانند بسیار راهگشا در پیشبرد این مهم باشد.

حسابرسی رسانه های اجتماعی

حسابرسی رسانه های اجتماعی وقتی صورت می گیرد که شما حساب کاربری مشتری را در رسانه های اجتماعی بررسی می کنید؛ اول آن را مستقیماً مطالعه می کنید تا ببینید آیا به درستی راه اندازی شده است یا خیر؛ حتی می توانید از مواردی از جمله تعداد فالوورها نیز یادداشت بردارید.

بعد از این مرحله، برای اندازه گیری مواردی مثل رشد فالوورها، ترافیک ارجاعی، آن فالوهای پیج، تعداد ارسال پست و میزان مشارکت، از ابزار تحلیلی مناسبی استفاده کنید.

سپس آن را با آمارهای رسانه های اجتماعی صنعت (نُرم یا هنجار صنعت) و رقبا مقایسه می کنید تا متوجه شوید شرکت شما تا چه حد موفق عمل کرده است؛ این بررسی به شما کمک می کند تا حدودی بدانید آیا شرکت برای رسیدن به اهدافش راه های مناسبی را در پیش گرفته است یا خیر.

استراتژی رسانه های اجتماعی

براساس گزارش سوشال مارکتینگ، معمولاً حسابرسی رسانه های اجتماعی، استراتژی رسانه های اجتماعی را به دنبال دارد.

در این مرحله، فهرستی از اشتباه های شرکت و راه حل هایی برای رسیدن به اهداف بازاریابی آن تهیه می کنید؛ شما باید با جزئیات بگویید که شرکت باید با حساب های رسانه های اجتماعی و وب سایت خود چه کند.

بعضی از شرکت ها شما را فقط برای این استخدام می کنند که استراتژی را برای آنها آماده کنید و قصد دارند خودشان داده های شما را به کار گیرند.

همچنین باید در بازه های زمانی منظم مثلاً هر ماه یا هر فصل بررسی کنید تا ببینید آیا آنها پیشرفت کرده اند یا خیر؛ در حالیکه بعضی دیگر از شرکت ها از شما می خواهند که هم استراتژی را ایجاد کنید و هم آن را به کار ببرید یا حداقل تا حدودی در آن مشارکت کنید.

معمولاً این گران ترین خدمات شما است، زیرا مستلزم کار زیادی است.

مشاوره رسانه های اجتماعی

مشاوره یا آموزش رسانه های اجتماعی هنگامی صورت می گیرد که شما به صورت حضوری یا از طریق تلفن یا اسکایپ (Skype) با مشتری صحبت کنید.

در این راستا شما به مشکلات کسب وکار مشتریان گوش می کنید و به آنها می گویید برای بهتر شدن نتایج بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی باید چه کنند.

تبلیغات رسانه های اجتماعی

از آنجایی که رقابت بسیار تنگاتنگ است، صرفاً بازاریابی رسانه های اجتماعی برای بسیاری از کسب وکارها کافی نیست؛ بنابراین لازم است آنها برای تبلیغات سرمایه گذاری کنند.

شما باید تا جایی که می شود درباره تبلیغ در رسانه های اجتماعی اطلاعات داشته باشید، تا بتوانید به مشتریانتان کمک کنید بهترین نتیجه را از آن بگیرند؛ این کار باید شامل ایجاد صفحات فرود و قیف فروش هم باشد.

شما باید بیشتر بر تبلیغات فیس بوک، توییتر و لینکدین تمرکز کنید زیرا 65.5 درصد از 23.68 میلیارد دلاری که در سال 2015 صرف تبلیغات شده برای تبلیغات فیس بوک، 8.8 درصد برای تبلیغات توییتر و 3.8 درصد برای تبلیغات لینکدین هزینه شده است.

پین های پیشرفته پینترست (Pinterest) هم به تازگی در دسترس عموم قرار گرفته اند؛ بنابراین ممکن است مبلغی که امسال صرف تبلیغات در این شبکه می شود افزایش یابد.

شما باید درباره تبلیغات در این شبکه نیز اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

تولید و مدیریت محتوا

تولید محتوا و مدیریت رسانه های اجتماعی همیشه در کنار یکدیگر هستند زیرا محتوا به جلب اعتماد مخاطبان کمک می کند.

کسب وکارها به مقدار زیادی روی بازاریابی محتوایی سرمایه گذاری می کنند.

در حال حاضر آن ها حدود 200 میلیارد دلار برای این کار هزینه می کنند؛ انتظار می رود این رقم تا سال جاری میلادی تا 313 میلیارد دلار افزایش یابد.

این مبلغ خدماتی مانند نوشتن گزارشاتی برای کمک به خوانندگان برای درک یک مسئله، پست های وبلاگ، کتاب های دیجیتال، طراحی اینفوگرافیک، اسلاید و ... را در برمی گیرد.

بعضی هم شما را برای این استخدام می کنند که در مدیریت کمک شان کنید.

کارگاه ها و سخنرانی ها

همچنین می توانید کارگاه هایی برگزار کنید و در آن به گروهی از افراد آموزش دهید چه طور در بازاریابی رسانه های اجتماعی پیشرفت کنند.

این کارگاه ها می توانند یک نیم روز یا یک روز کامل باشند؛ گاهی از اوقات حتی می توانید با سایر مدیران رسانه های اجتماعی همکاری و کارگاهی را با هم برگزار کنید.

بعضی از مدیران حتی از سخنرانی در کنفرانس ها و رویدادها درآمد کسب می کنند.

از بعضی بهترین مدیران دائماً دعوت می شود تا سخنرانی کنند و واقعاً مبالغ بالایی به آنها می پردازند؛ همچنین محل اقامت و وسیله ایاب و ذهاب به صورت رایگان در اختیار آنها گذاشته می شود.

برای مثال، ماری اسمیت (Mari Smith) برای هر بار سخنرانی مبلغی بین 15 هزار تا 50 هزار دلار دریافت می کند زیرا او یکی از بازاریابان برتر فیس بوک در دنیا است.

یکی دیگر از مزایای سخنرانی این است که بعضی از حضار، بعد از شنیدن سخنرانی تان، شما را استخدام می‎ کنند؛ به همین دلیل است که بعضی از مدیران رسانه های اجتماعی به صورت رایگان در کنفرانس ها سخنرانی می کنند.

دانش و مهارت های لازم

برای فراهم کردن خدماتی که تا اینجا نام برده شد، باید بدانید صفحات به چه شکلی هستند؛ کاربران چطور با آنها تعامل می کنند؛ چه محتوایی باید منتشر شود و چگونه باید تبلیغات را مدیریت کرد.

علاوه بر این، بسیار مهم است که در جریان آخرین تغییرات شبکه های اجتماعی باشید.

حتی باید یاد بگیرید چطور کارهای دیگری مثل تحلیل مخاطب، مطالعه تحلیل ها و استفاده از ابزارهای رسانه های اجتماعی را انجام دهید اما قبل از اینکه چنین کنید باید تصمیمی بگیرید مبنی بر اینکه می خواهید تخصصی فعالیت کنید یا خیر.

تخصصی شدن یا تخصصی نشدن

معمولاً دو نوع مدیر رسانه های اجتماعی وجود دارد؛ آنهایی که همه خدمات بازاریابی رسانه های اجتماعی را برای همه شبکه ها ارائه می دهند و آنهایی که بر شبکه ها یا خدمات خاصی تمرکز دارند.

بزرگترین فایده تمرکز بر یک شبکه اجتماعی خاص این است که به شما کمک می کند بازار گوشه ای خاصی را پر کنید.

می توانید محتوای بازاریابی تولید کنید که بر جذب مشتریان مناسب تمرکز دارد زیرا هر چه استراتژی شما متمرکزتر باشد، مشتریان بیشتری ایجاد خواهید کرد.

اگر به تخصص در یک شبکه اجتماعی شهرت پیدا کنید، می توانید مبالغ بیشتری در ازای انجام کار طلب کنید.

برای مثال، وقتی به بهترین بازاریابان فیس بوک فکر می کنیم، نخستین کسانی که به خاطرم می آوریم امثال ماری اسمیت و جان لومر هستند و شاید برای پیشنهادهای حرفه ای تر، بهتر باشد با آنها تماس بگیریم.

بعضی از افراد در شبکه های متعددی تخصص دارند اما معمولاً در یکی از آنها خدماتی را عرضه می کنند؛ نمونه ای از آنها آندریا وهل (Andrea Vahl) است.

او در بازاریابی رسانه های اجتماعی متعددی مهارت دارد اما بر بازاریابی در فیس بوک تأکید دارد.

بنابراین وقتی را صرف کنید و تصمیم بگیرید که می خواهید بر چه شبکه هایی تمرکز داشته باشید؛ وقتی بدانید چه می خواهید، به راحتی تصمیم می گیرید که چه چیزهایی را بیاموزید.

پیشنهاد من این است که حداقل مسائل ابتدایی همه شبکه ها را بیاموزید اما در یکی از آنها تخصص داشته باشید.

بعد از اینکه تصمیم تان را گرفتید، می توانید یادگیری روش های بازاریابی رسانه های اجتماعی را آغاز کنید.

با خواندن و اشتراک وبلاگ ها شروع کنید

اطلاعات رایگان بسیاری در اینترنت قابل دستیابی است؛ شما باید از آنجا شروع کنید.

نخستین کاری که شاید بهتر است انجام دهید، مشاهده وب سایت (Social Media Examiner) است؛ این برترین وبلاگ رسانه های اجتماعی است.

این وبلاگ، مقاله های عمیق بسیاری را درباره بازاریابی رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارد و بیشتر مقالات جدید آن برای کاربران پیشرفته است.

چند نمونه دیگر از وبلاگ های خوب Social Media Today و Business 2 Community هستند؛ در این سایت ها مقالات برتر وبلاگ های رسانه های اجتماعی متعددی ارایه می شود.

مشتریان استارتاپ خود را در شبکه های اجتماعی تور کنید

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین