یادداشت| نگاهی گذرا به سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

عنوان

صدها پرسش بی‌پاسخ وجود دارد که فیلم‌های ارزشی و همسو با سیاست‌های انقلاب و نظام چون «بیست و سه نفر»،«شبی که ماه کامل شد»، «ماجرای نیمروز» و«دیدن این فیلم جرم است» به تعداد انگشتان دست نیز نرسد.

- اخبار فرهنگی -

خبرگزاری تسنیم- نفیسه ترابنده:

جشنواره فیلم فجر بی شک مهم ترین رویداد سینمایی کشور  و در واقع ویترین سینمای ایران می باشد، محملی که از سویی فرصتی است برای  تعامل نظر هنرمندان و نمایش فیلم هایی که یک سال آینده سینمای ایران را از نظر اقتصادی، فکری و فرهنگی رقم خواهند زد و از سوی دیگر مجموع فیلم های راه یافته به جشنواره برآورد و تحلیل کلی از جریان فیلمسازی کشور را در سالی که گذشت ارائه می کنند و در یک کلام جشنواره فجر بزنگاه مهمی برای رشد اقتصاد سینما و آسیب شناسی محتوایی آن است از این رو نباید از کنار آن به سادگی گذشت.

این فستیوال بزرگ ملی امسال سی و هفتمین دوره خود را پشت سرگذاشت. در جشنواره امسال شاهد دو روز تعطیلی به خاطر ایام سوگواری بودیم که تا به حال به این شکل در جشنواره اتفاق نیفتاده بود. در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر 40 فیلم بلند سینمایی،4 فیلم کوتاه،4 مستند و 3 انیمیشن به نمایش در آمدند. در این مطلب سعی شده فیلمهای جشنواره امسال به صورت کلی مورد بررسی قرار گیرند تا بفهمیم جشنواره امسال چه از لحاظ محتوایی و چه از لحاظ فنی تا چه حد به مطلوب یک سینمای ایرانی اسلامی نزدیک شده است. گفتنی است این مطلب قبل از اهدای جوایز این جشنواره نگاشته شده است.

تنوع ژانر و درخشش فیلمسازان جوان

در میان فیلم های بلند سینمایی ما شاهد تنوع ژانر هستیم؛ از درام و کمدی گرفته تا سورئال، اکشن و حتی نوآر. امسال نیز جوانان در کنار بزرگان این حرفه قدرت نمایی کرده و حتی گاه از آنها پیشی گرفته اند، در کنار آثار ضعیف فیلمسازان باتجربه ای چون رسول صدرعاملی، کیومرث پوراحمد، فریدون جیرانی و حتی پرویز شهبازی و علیرضا رئیسیان جوانان تازه نفسی چون محمد حسین مهدویان، نیما جاویدی، مهدی جعفری و میلاد صدرعاملی آثاری قابل قبول ارائه کردند. همچنین امسال فیلمسازان زن نیز حضور پررنگی داشتند ؛ مونا زندی حقیقی،یلدا جیلی،آزیتا موگرینی و نرگس آبیار از جمله چهره های زن حاضر در جشنواره امسال هستند که بی شک نرگس آبیار با فیلم جسورانه و تحسین برانگیز«شبی که ماه کامل شد» از بقیه یک سروگردن بالاتر قرار دارد.

در جشنواره امسال در کنار آثار قوی و درخور اعتنایی چون قصر شیرین، قسم، شبی که ماه کامل شد، ماجرای نیمروز؛رد خون، سرخ پوست، بیست و سه نفر و غلامرضا تختی که مخاطب را راضی از سالن سینما بیرون فرستاده اند فیلم هایی چون پالتو شتری، آشفته گی، خون خدا، مسخره باز و ناگهان درخت هم به نمایش در آمدند که بیشتر بر نمایش جهان شخصی فیلمساز تکیه داشتند و نتوانستند چندان با مخاطب ارتباط برقرار کنند.

موضوعات مختلف دستمایه فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

از لحاظ محتوایی باید گفت موضوع یک فیلم درجشنواره فیلم فجر می تواند یک موضوع خانوادگی، یک موضوع سیاسی، اجتماعی، تاریخی، ملی و... باشد اما مهم این است که این موضوع چقدر توانسته نسبت با جامعه ایرانی، مشخصه ها یا مولفه های ایرانی را در نسبت با استاندارهای سینما حفظ کند. در جشنواره امسال نیز مانند سالیان گذشته موضوعاتی چون عشق، خانواده، غیرت، قصاص، خیانت و اعتیاد مورد توجه فیلمسازان بوده اند؛ فیلم هایی چون«یلدا»، «جان دار» و «جمشیدیه» به سراغ خیانت رفتند، «متری شش و نیم» و «خون خدا» از اعتیاد و معضلات آن گفتند، «آشفته گی»،«ایده اصلی»،«مردی بدون سایه»،«نگهان درخت» و «تیغ و ترمه»روایتگر خیانت در زندگی زناشویی بودند، فیلم«بنفشه آفریقایی» با بدعتی جدید در روابط زناشویی به دنبال تخریب مفهوم غیرت بود، در فیلم های «سال دوم دانشکده من» و «طلا» جوانان در خانواده های فروپاشیده به حال خود رها شده بودند، فیلم های«درخونگاه»، و «ناگهان درخت» با غرض ورزی خاصی به دنبال سیاه نمایی از دوران بعد از انقلاب و دهه 60 بودند و فیلم های«معکوس» و «سال دوم دانشکده من» با پایان بندی بدون منطق و گل و بلبلی خود مخاطب را شگفت زده کردند.

نهمین روز جشنواره فیلم فجر به روایت تسنیم| فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از نظر اهالی فرهنگ و هنر+فیلم

جمع بندی

در پایان باید گفت جشنواره فیلم فجر باید از یک سری استانداردهای سینمایی برخوردار باشد، مخاطبان خاص سینما که گاه صف های طولانی را در انتظار دیدن یک فیلم تحمل می کنند چرا باید شاهد فیلم های ضعیف و سطحی باشند که بعضاً آنها را به یاد فیلمفارسی بیندازد؟چرا هنوز برخی فیلمسازان به خود اجازه می دهند تصویری وقیح و بی بندو بار از روابط شخصیت ها نمایش دهند؟ همچنین جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم ترین رویداد فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران همچون سایر بخش ها و ارگان های این نظام باید دارای یک سری اهداف و چشم اندازهایی باشد که در راستای پیشبرد اهداف نظام، حرکت کند اما چه در جشنواره امسال و چه سال های گذشته اینگونه نبوده است. چرا باید هنوز آثاری در این جشنواره به نمایش درآیند که با اهداف خاص سیاسی فضای جامعه در دوران بعد از انقلاب را سیاه و تیره نشان دهند؟؟ چرا به فیلمسازان مسئله دار بازهم اجازه ساخت فیلم داده می شود؟؟و صدها پرسش بی پاسخ دیگر که موجب می شود فیلم های ارزشی و همسو با سیاست های انقلاب و نظام چون«بیست و سه نفر»،«شبی که ماه کامل شد»،«ماجرای نیمروز»  به تعداد انگشتان دست نیز نرسد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین