وزیر خارجه ونزوئلا:

مقامات آمریکا در خط مقدم کودتا در ونزوئلا قرار دارند

عنوان

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه ونزوئلا در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اعلام کرد: واشنگتن همواره در امور داخلی کشورهای آمریکای لاتین دخالت داشته است اما این بار مقامات آمریکا به طور آشکار در خط مقدم کودتا در کاراکاس قرار دارند.

خورخه آرائاسا که شامگاه دوشنبه به وقت محلی برای تبریک به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل آمده بود، افزود: انقلاب شما 40 سال قدمت دارد در حالی که تنها 20 سال از انقلاب ما می گذرد.
وی ادامه داد: ما باید به انقلاب ایران احترام بگذاریم چرا که ایران را به استقلال رساند و کرامت مردم را محقق ساخت. به دلیل اهمیت این مساله است که اکنون ما اینجا هستیم.
وزیر خارجه ونزوئلا درباره رخدادهای اخیر در کشورشان و حمایت آمریکا از مخالفان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور اظهار داشت: باید بگویم که یک کودتا در کشور ما جریان دارد. در آمریکای لاتین دوره ها و شرایط زیادی وجود دارد که آمریکا در آن دخالت کرده است.
آرائاسا یادآور شد: همیشه سیا در این مسایل نقش داشته و وقتی اسناد سیا پس از 30-40 سال منتشر می شود، متوجه می شوید که آمریکا در تمام مدت آنجا بوده است.
وی اضافه کرد: اما اکنون آنها رهبری کودتا را به عهده گرفته اند و در خط مقدم کودتا قرار دارند؛ رئیس جمهوری آمریکا، معاون اول ترامپ، جان بولتون و وزیر خارجه همه به میدان آمده اند و از ارتش ونزوئلا نیز خواسته اند که از حمایت از مادورو دست بکشند.

**ونزوئلا آرام است
وزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینکه آنها تلاش می کنند که در ونزوئلا بحران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که ونزوئلا آرام است و یک دولت وجود دارد. این دولت بر اساس قانون اساسی است. مادورو در یکسال گذشته انتخاب شد. آنها(آمریکا) تا کنون موفق نشده اند اما مردم ونزوئلا به موفقیت رسیده اند و این بسیار مهم است.
آرائاسا تاکید کرد: این لحظه بسیار واضحی از دخالت امپریالیسم ایالات متحده در امور داخلی آمریکای لاتین است. آنها به دنبال نفت ونزوئلا هستند. آنها اقتصاد ما را مسدود کرده اند. هزینه این انسداد اقتصادی بیش از 30 میلیارد دلار است در حالی که اکنون مساله کمک های انسان دوستانه را مطرح می کنند که مجموع آن 20 میلیون دلار هم نمی شود.
وی با بیان اینکه آنچه که ما باید در این لحظه انجام دهیم، مراقبت از مردم ماست، افزود: ما می خواهیم که از هرگونه درگیری و وقوع جنگ داخلی در کشورمان جلوگیری کنیم. ما نمی خواهیم کودتا منجر به جنگ داخلی شود که خواسته آمریکاست و البته اجازه نخواهیم داد آمریکا هیچ گونه عملیات نظامی در ونزوئلا داشته باشد.
وزیر خارجه ونزوئلا تصریح کرد: ارتش و مردم ونزوئلا از یکپارچگی کشورشان دفاع می کنند و سرزمین های ما همراه با منابع انرژی همواره بخشی از جمهوری بولیواری ونزوئلا بوده و خواهند بود.

**نمایشی برای حمله نظامی
آرائاسا در پاسخ سوالی درباره ادعای مقامات آمریکا مبنی بر حضور حزب الله در ونزوئلا هم گفت: ما به شهروندان لبنانی خود احترام می گذاریم. ملیت های مختلفی از لبنان، سوریه، فلسطین و سایر کشورهای عربی در ونزوئلا حضور دارند. این اتهام زنی، بخشی از نمایشی است که بازی می کنند.
وی افزود: پیش از این هم در حرکتی نمایشی اعلام کردند که در عراق سلاح های کشتار جمعی وجود دارد که هرگز یافت نشد. اکنون نیز استراتژی مشابهی را درباره ونزوئلا دنبال می کنند اما باید بدانند که کارساز نیست.
وزیر خارجه ونزوئلا ادامه داد: ونزوئلا از آنچه که روی می دهد آگاه است و دوستان زیادی همچون، ایران، روسیه، چین، ترکیه و هند دارد و کشورهای دیگری در منطقه و فراتر از آن هستند که از ونزوئلا حمایت می کنند.

**راهبرد سیاسی به نام کمک انسان دوستانه
آرائاسا درباره کمک های بشردوستانه ادعایی ونزوئلا هم گفت: آمریکا ونزوئلا را مسدود کرده است که هزینه آن بیش از 30 میلیارد دلار می شود. آن گاه 60 تن کمک انسان دوستانه فرستاده اند که جمع آن نزدیک به 20 میلیون دلار می شود.
وی تصریح کرد: این تحقیر مردم ونزوئلا است چرا که ونزوئلا در هر ماه نزدیک به یک میلیون تن غذا نیاز دارد. همانگونه که خودشان گفته اند این مساله بهانه ای برای حمله نظامی به ونزوئلا است.
وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: این اقدام آمریکا هیچ گاه کمک های انسان دوستانه نبوده بلکه یک راهبرد سیاسی است. این یک کار بی طرفانه نیست، کاملا راهبرد سیاسی ایالات متحده علیه ونزوئلا است.
ونزوئلا از 23 ژانویه (سوم بهمن ‌ماه) صحنه ناآرامی است.
ماجرا از آنجا آغاز شد که 'خوان گوایدو' سوگند ریاست جمهوری یاد کرد و خود را به ‌عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این کشور نامید.
پس از آن، آمریکا در یک اقدام سراسر مداخله جویانه، گوایدو را به رسمیت شناخت و ریاست جمهوری 'نیکلاس مادورو' را غیرقانونی اعلام کرد.
برخی کشورهای آمریکای جنوبی مانند آرژانتین، برزیل و کلمبیا و نیز برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و آلمان به تبعیت از واشنگتن، گوایدو را به رسمیت شناختند و خواستار برگزاری انتخابات شفاف و بیطرف در ونزوئلا شدند.
این درحالیست که کشورهایی چون ایران، روسیه، چین، بولیوی، کوبا، نیکاراگوئه، السالوادور و ترکیه همچنان با حمایت کامل از مادورو، اقدام گوایدو را کودتا علیه دولت قانونی ونزوئلا خوانده اند.
اروپام*1429**1485

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین