گوترش: داعش همچنان تهدیدی برای جهان است

عنوان

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی هشدار داد، با وجودی که داعش در سوریه و عراق به یک شبکه زیرزمینی تبدیل شده، اما همچنان به عنوان گروه تروریستی و تهدیدی جهانی تحت یک رهبری متمرکز محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در هشتمین گزارش خود درباره تهدیدات داعش برای صلح و امنیت بین‌المللی، اعلام کرد، ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش همچنان این گروه را رهبری می‌کند و گروه پراکنده‌ای از اعضای داعش وجود دارد که تعدادی مأموریت‌های اساسی را برعهده دارند.

به نقل از روسیاالیوم در گزارش دبیرکل سازمان ملل که در جلسه شورای امنیت ارائه شد، آمده است، نیروهای تروریستی خارجی که بازگشته یا منتقل و یا آزاد شده‌اند در تشدید این تهدید نقش بسزایی دارند. داعش همچنان این امکان را دارد که به ذخایر مالی ما بین ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار در سال دست یابد، مسأله‌ای که احتمالات ادامه روند فعالیت این گروه تروریستی را افزایش می‌دهد.

در این گزارش آمده است، داعش همچنان حدود ۱۴ تا ۱۸ هزار نیرو در عراق و سوریه در اختیار دارد که حدود ۳۰۰۰ تن از آنها خارجی هستند. حدود هزار تن از نیروهای بیگانه داعش تابعیت‌های مختلف و احیاناً برخی هویت نامشخص دارند که در عراق در بازداشت به سرمی‌برند و در حال حاضر تخمین زده شده که حدود هزار تن دیگر در شمال شرق سوریه نیز تحت بازداشت باشند.

در ادامه گزارش مذکور آمده است، بیش از ۳۰۰۰ داعشی همچنان در عراق فعالیت دارند و اطلاعات حاکی از آن است که منبع تهدید موجود در این کشور نیروهای محلی باقی‌مانده از داعش و نیروهایی هستند که از سوریه وارد خاک عراق شده‌اند.

عراق در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد، با حملات نظامی مستمر و با حمایت ائتلاف بین‌المللی خاک خود را از کنترل داعش باز پس گرفته اما این گروه تروریستی همچنان در سراسر این کشور باندهای زیرزمینی دارد و به شکل تدریجی در حال بازگشت به شیوه سابق خود یعنی جنگ چریکی است.

همچنین رئیس دفتر سازمان ملل در مبارزه با تروریسم گفت، رهبران داعش برای عملیات تروریستی بین‌المللی برنامه‌ریزی می‌کنند و این گروه تروریستی ذخایر مالی و سرمایه‌های کلانی در اختیار دارد. این گروه تروریستی بر شبکه‌های آموزشی در افغانستان کنترل دارد.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین