فدراسیونِ بی‌ستاره

عنوان

فدراسیون فوتبال در حالی که کمتر از یک سال و نیم پیش مورد تحسین بخش رسانه‌ای فیفا قرار گرفته بود، حالا تقریباً به نقطه صفر رسیده است.

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، بهره برداری از تیتر ژورنالیستی سایت فیفا، حسابی فدراسیون فوتبال را در خوابی عمیق فرو برده بود. کمی کمتر از یک سال و نیم پیش؛ دقیق تر بخواهیم بگوییم 20 مهرماه 1396 (488 روز پیش) بود که سایت فیفا در گزارشی خبری با اشاره به موفقیت های فوتبال ایران و صعود پنج تیم مختلف به جام جهانی، تیتر «ایران تنها 5 تاره دنیا» را برای مطلب خود برگزید.(لینک مطلب)

اشاره سایت فیفا در این گزارش مربوط به صعود تیم ملی بزرگسالان به جام جهانی 2018 روسیه، صعود تیم فوتبال زیر 17 سال به جام جهانی 2017 هند، صعود تیم زیر 20 سال به جام جهانی 2017 کره جنوبی، صعود تیم ملی فوتبال ساحلی به جام جهانی 2017 باهاما و صعود تیم ملی فوتسال به جام جهانی 2016 کلمبیا بود. از همین رو حضور این پنج تیم در جام جهانی فوتبال ایران را پنج ستاره کرد و این تیتر مورد بهره برداری از سوی فدراسیون فوتبال قرار گرفت.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در مصاحبه ها، سخنرانی ها و حتی جلسات مختلفی که داشت فدراسیونش را پنج ستاره معرفی کرد، حتی پس از روزهایی که تیم زیر 17 و 20 ساله های ایران با حذف از رقابت های قهرمانی آسیا فرصت صعود به جام جهانی را از دست دادند، در کنار اینها ناکامی تیم زیر 23 سال یا همان تیم المپیک یا امید را هم از صعود به مسابقات قهرمانی آسیا قرار بدهید. البته که پس از آن حذف نابهنگام با سرمربیگری امیرحسین پیروانی، فدراسیون فوتبال دست به تغییراتی در تیم زیر 23 سال زد و زلاتکو کرانچار را به عنوان سرمربی برگزید تا فوتبال ایران برای صعود به المپیک با رویکردی جدید راه خود را ادامه دهد.

شاید همه این ناکامی ها تلنگری بوده به فوتبالی در سراشیبی سقوط. ناگفته نماند که موفقیت های فوتسال و فوتبال ساحلی ایران همچنان باپرجا بوده، اما کیست که نداند این دو رشته جذاب تنها برای سامان پیدا کردن زیر نظر فیفا قرار گرفته اند. آن هم در شرایطی که هر کدام از این رشته ها ساختار متفاوتی هم دارند و به نوعی جزایری متصل به فوتبال محسوب می شوند. جزایری که در مواقع ناکامی فوتبال، دستاویز خوبی برای چنگ انداختن هستند تا فدراسیون از بار انتقادات نسبت به خودش بکاهد. با این حال نمی توان کتمان کرد که تیم جوانان ایران با برنامه ریزی فدراسیون فوتبال، با هدایت فرهاد پورغلامی و البته با نسلی که توانسته بود صعود به جام جهانی زیر 17 ساله های سال 2017 هند را تجربه کند، در میان تیم های نه چندان مطرح آسیا از صعود به مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی باز بماند. تیم ایران در حالی از این مسابقات حذف شد که علاوه بر تیم های اول، پنج تیم برتر رده دوم هم صعودشان قطعی می شد، اما تیم جوانان ایران در بین این پنج تیم هم جایی نداشت. جایی که شاهد صعود تیم هایی چون ویتنام، تاجیکستان، کره شمالی، چین تایپه، تایلند و مالزی بودیم، این سؤال باید از فدراسیون فوتبال پرسیده شود که چرا تیم ایران جایی بین آنها نداشت؟

تیم نوجوانان ایران با هدایت عباس چمنیان که توانسته بود سال 2017 صعود این رده سنی به جام جهانی را رقم بزند، در مرحله گروهی مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی حذف شد. آن هم در گروهی که اندونزی، هند و ویتنام حضور داشتند و ایران نتوانست یکی از دو تیم صعود کننده از این گروه باشد.

فدراسیون فوتبال در حالی در مهم ترین بخش ناکام بود که بیشترین توجه را هم به این بخش داشت. تیم ملی بزرگسالان در شرایطی در جام ملت های آسیا 2019 حذف شد که یکی از شانس های برتر جام برای کسب مقام قهرمانی بود. علاوه بر رسیدگی و توجه بسیار بالا به این تیم، کارلوس کی روش به عنوان هدایت کننده این تیم هشت سال روی نیمکت تیم ملی حضور داشت که بیشترین ثبات در تاریخ فوتبال ایران بود.

از نظر امکانات، برنامه ریزی، اردوهای تدارکاتی و البته بازی های دوستانه به انتخاب کارلوس کی روش، تیم ملی یکی از بهترین دوره ها را به لحاظ آماده سازی پشت سر گذاشت، اما چه شد که این تیم هم نتوانست به موفقیت دست پیدا کند و در جام ملت ها به مقام قهرمانی برسد؟ حواشی ایجاد شده در این تیم، عدم تمرکز سرمربی تیم ملی در شرایطی که در طول مسابقات هم به دنبال مصاحبه کردن علیه منتقدانش بود و اتفاقاتی از این دست از سوی چه کسی باید کنترل می شد؟ نقش فدراسیون فوتبال چه بود و در این چند سال چگونه با این حواشی برخورد شد که در بزنگاهی به نام جام ملت ها، حاشیه یقه تیم ملی را نگیرد؟ ناکامی تیم ملی در شرایطی رقم خورد که فدراسیون فوتبال از سایر تیم های خود غافل شده بود و همین مسئله عاملی شد برای ناکامی سایر تیم ها و ریزش ستاره های فوتبال ایران.

بدون شک نمی توان نقش برنامه ریزی و مدیریت علی کفاشیان را با وجود تمام انتقاداتی که به او وارد است، در موفقیت هایی که در سال های اخیر کسب شده بود، نادیده گرفت. حتی بخش زیادی از نسل فعلی تیم ملی بزرگسالان و بازیکنانی چون علیرضا جهانبخش، سردار آزمون، سعید عزت اللهی، مرتضی پورعلی گنجی و... استعدادیابی شده در دوران مدیریت علی کفاشیان بودند که بهره برداری از آنها و البته بهره برداری از تیتر ژورنالیتسی «ایران، تنها پنج ستاره دنیا» برای فدراسیون فعلی باقی ماند. البته که بهره برداری از یک تیتر بدون هزینه هم نبود و در و دیوار فدراسیون فوتبال و مرکز ملی فوتبال، پر شد از تابلوها، پوستر ها، بنرها و استندهایی با عنوان فدراسیون پنج ستاره. هنوز هم با وجود ریزش این ستاره ها، این تبلیغات در بخش های مختلف فدراسیون فوتبال قابل رویت است و انگار وقت مدیران فدراسیون به جای برنامه ریزی برای موفقیت فوتبال در بخش های مختلف، صرف برنامه ریزی برای تبیغات روی تیتر ژورنالیستی سایت فیفا شده بود. امید است که فدراسیون با تصمیمات درست، قدم در راهی بردارد که این ستاره ها دوباره روی شانه های فوتبال ایران بنشیند و فوتبال ایران بار دیگر پنج ستاره شود.

هشدار جدی برای فدراسیون پنج ستاره/ مورچه ای که در عسل جان داد!

نمره صفر در بازی 100؛ خداحافظ آقای کی روش!

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

۳.۸ میلیارد پوند هم مالکان آمریکایی را راضی نکرد
بن سلمان در خرید منچستر یونایتد ناکام ماند؟
اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره دربی پایتخت
هیچ بلیتی در محل استادیوم آزادی فروخته نخواهد شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین