شکنجه فعالان زن و زندانیان سیاسی عربستان زیر نظر سعود القحطانی

عنوان

یک روزنامه آمریکایی فاش کرد که شکنجه فعالان زن عربستانی زیر نظر سعود القحطانی مشاور سابق ولیعهد سعودی و متهم به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم عربستان صورت می گیرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشت: به تدریج روشن می شود که یکی از بیشترین موارد اخیر شکنجه زندانیان سیاسی سال گذشته در عربستان انجام شد و چه بسا هم اکنون نیز ادامه دارد.

این روزنامه نوشت: قربانیان زن به خاطر درخواست برای حقوق مدنی اساسی خود بازداشت شده اند و شماری از آنها چند ماه در زندان انفرادی نگه داشته شده و در معرض ضرب و شتم و شوک الکتریکی و تعرض جنسی و غرق مصنوعی قرار داشته اند. گمان می رود که مسئولان بلندپایه سعودی به طور مستقیم در این تجاوزگری ها دست داشته باشند؛ همانطور که درخصوص جمال خاشقجی روی داد. آنها (مسئولان بلندپایه سعودی) باید پیامدهای این کار را متحمل شوند.

جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. سعود القحطانی مشاور محمد بن سلمان ولیعهد سعودی متهم به دست داشتن در قتل خاشقجی است. گزارشها حاکی است که هر چند گفته شده القحطانی برکنار شده، ولی وی همچنان با بن سلمان در ارتباط است و او حتی القحطانی را همچنان مشاور دفتر سلطنتی سعودی می داند و محدودیتی برای القحطانی اعمال نشده است.

سازمان عفو بین الملل توانسته است به هویت دهها فعالان زن و شمار زیادی از زنانی را که در ماه مه گذشته بازداشت شدند وهمچنان در بازداشت به سرمی برند، دست یابد.

این سازمان ماه گذشته اعلام کرد: شهادت های در اختیار دارد که نشان می دهد 10 نفر در طول سه ماهه اول بازداشت خود در یک زندان سری شکنجه شده اند و مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند. دستکم یک زن به نام لجین الهذلول تهدید به تجاوز از سوی سعود القحطانی شده است. به گفته اعضای خانواده الهذلول، القحطانی شاهد شکنجه لجین بوده است.

این هفته، گزارش جدید کمیته ای متشکل از نمایندگان پارلمان انگلیس فاش کرد که فعالان زن بازداشت شده در معرض بدرفتاری شدید و غیرانسانی و اهانت آمیز قرار گرفته اند که از جمله ضرب و شتم و محرومیت از خواب و تهدید جانی و زندان انفرادی و شکنجه قرار گرفته اند.

ترس شاهزادگان سعودی از مصادره ثروت آنها توسط بن سلمان

درآمد بن سلمان از حبس کردن شاهزاده ها چقدر است؟

کریسبین بلانت عضو محافظ پارلمان انگلیس گفت: بدرفتاری بسیار شدیدی با فعالان زن عربستانی صورت گرفته است که این امر نیازمند تحقیق بین المللی درباره شکنجه آنها است. از پایین تا بالاترین سلسله مراتب قدرت در عربستان مسئول این امر خواهد بود.

این روزنامه نوشت: نمایندگان پارلمان انگلیس می خواهند که گزارشگر ویژه رسیدگی به موارد شکنجه و تیم ذیربط وی درباره رفتار صورت گرفته با این زنان تحقیق کند اما این تنها اقدام نباید باشد بلکه باید مسئولان سعودی شرکت کننده در شکنجه نیز محاکمه شوند و اگر آنها در عربستان نیستند، باید در دادگاه های اماکن دیگری براساس توافقنامه بین المللی ضد شکنجه محاکمه شوند.

واشنگتن پست نوشت: براساس اعلام محققان سعودی و مسئولان آمریکایی، القحطانی متهم به دست داشتن در شکنجه الهذلول نقشی اصلی را در جنایت قتل خاشقجی ایفا کرد.

این روزنامه گزارش خود را اینگونه به پایان برد که "باید از هر دولت دموکراتیکی که احتمالا سرمایه گذار یا میهمان عربستان است، این درخواست را کرد که از رژیم سعودی بپرسد که چرا همچنان این زندان در زندان هستند؛ درحالی که جلادهای آنها در درباره سلطنتی در رفت و آمدند؟

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین