نمایندگان بیش از ۳ دوره متوالی نمی‌توانند کاندیدا شوند

کدام نمایندگان نمی‌توانند کاندیدا شوند؟/ ۳۱ نماینده نمی‌توانند نامزد انتخابات ۹۸ شوند

طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی از دستور کار مجلس خارج شد

نمایندگان مجلس حین بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» پیشنهادی را تصویب کردند که طبق آن، کاندیداتوری افرادی که سه دورۀ متوالی نماینده مجلس هستند، در انتخابات دور بعدی مجلس ممنوع شد.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز و حین بررسی طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» پیشنهادی را تصویب کردند که طبق آن، کاندیداتوری افرادی که سه دورۀ متوالی نماینده مجلس هستند، در انتخابات دور بعدی مجلس ممنوع شد.

در میان نمایندگان فعلی مجلس که امکان حضور در دورۀ یازدهم مجلس را نخواهند داشت، ۳۱ نفر مشمول این مصوبه می‌شوند و نام چهره‌های آشنا و سرشناسی در میان آنان به چشم می‌خورد.

بر همین اساس «علی لاریجانی، مسعود پزشکیان و علی مطهری» که در این دوره رئیس و نواب رئیس بودند امکان حضور در مجلس بعدی را ندارند.

از میان رؤسای فعلی و سابق کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز «عزیز اکبریان، علاءالدین بروجردی، محمدرضا رضایی‌کوچی، حسینعلی شهریاری، حمیدرضا فولادگر» امکان راهیابی به مجلس یازدهم را نخواهند داشت.

«اسفندیار اختیاری، یوناتن بت‌کلیا و سیامک مره‌صدق» نیز جزء نمایندگان اقلیت‌های مذهبی هستند که در دوره بعدی مجلس کاندیدا نخواهند شد.

در میان چهره‌های سیاسی شاخص مجلس که امکان راهیابی به دورۀ بعد مجلس ندارند «محمدرضا تابش، حسین امیری‌خامکانی، محمدقسیم عثمانی و علیرضا محجوب» جزء نمایندگان اصلاح‌طلب بازمانده از مجلس یازدهم هستند.

«کاظم جلالی، مهرداد لاهوتی، عزت‌الله یوسفیان‌ملا و هادی قوامی» اعضای فراکسیون نزدیک به لاریجانی هستند که در دورۀ بعدی مجلس حضور نخواهند داشت.

چهره‌های اصولگرای مجلس دهم که کاندیدای دورۀ بعدی مجلس نمی‌شوند، «محمد دهقانی، علیرضا سلیمی، سیدحسین نقوی‌حسینی، محمدجواد کریمی‌قدوسی، جبار کوچکی نژاد، شهباز حسن‌پوربیگلری، محمدحسین فرهنگی، نادر قاضی‌پور، سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، حسن کامران، سیدناصر موسوی‌لارگانی و محمد آشوری‌تازیانی» هستند.

البته این مصوبۀ مجلس در صورتی قابل اجراست، که به تأیید شورای نگهبان برسد.

منبع: نماینده

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین