روایت مجری تلویزیون از ماجرای شهادت برادرش در عملیات بدر

عنوان

هرگاه خواستم ماجرای آن شب دوازدهم محرم که در حیاط خانه پدری مشغول پخت حلیم نذری مادر بودیم را برایم تعریف کند بغض گلویش را می‌گرفت و هرگز نگفت و نشنیدم آنچه را او دید تا آنکه بیست و سوم اسفندماه سال ۶۳ در جزیره مجنون، تا اوج آسمان‌ها پرواز کرد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حسن سلطانی مجری پیشکسوت رادیو و تلویزیون در آستانه سالروز عملیات بدر روایتی از برادر شهیدش "جمشید سلطانی" که در اختیار تسنیم قرار داد که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

او نوشت: "اینجا گلزار مطهر و منورشهداء دارالمومنین همدان است و این هم مرقد مطهربرادر و نوردیده و همه افتخاری که ارزش بالیدن دارد. تربت پاک برادر والاتبارو والامقامم شهید جمشید سلطانی عزیزاست - اگرچه نوزده سال بیش نداشت اما منش وروشی چون مردان اهل معناومعرفت داشت. امروز که محاسنم سپید وکمی از سرد و گرم روزگار را چشیده ام می فهمم که امام انقلاب و قافله سالار نهضت بخوبی فرموده بودند که این جوانان ما یک شبه ر ه صدساله رفته اند.

شهیدعزیزما، اگرچه جوان بود اما از پختگی و صفای ظاهر و باطن زائدالوصفی برخوردار بود، هرچه که داشت در نهایت لطف و بزرگواری می گذاشت، شاید باورش برایتان سخت باشد بارها در آن جوانمرد شاهدبودم که براستی «نهایت الجودبذل الموجود» را در او مشاهده کردم - در مراسم و مجالس سالار شهیدان سراز پا نمی شناخت، چنان غرق در مصائب کربلا می شد که گاه بیم جانش داشتیم. در شب دوازدهم محرمی حال خوشی داشت و از هوش رفت در آن حال دستش را نزدیک دهان گرفت گویی که لیوانی در دست و جرعه مدهوش کننده می نوشد و ما که چندنفری شاهد این صحنه بودیم شنیدیم که با ناله ای و سوزی همچنان که دست به همان حالت مقابل صورت داشت تکرار می کرد: آقاجان آقاجان من هم میام.......

با دیدن این صحنه ما که به ظاهر بیدار بودیم می گریستم، ناگاه "جمشید" به هوش آمد و می گریست، چشمانش را بازکرد گویی دنبال گم شده ای می گردد... ناگاه چنان بلند صدا کرد آقا آقا و هراسان به سمت درب حیاط رفت داخل کوچه را نگاه کرد، نشست وگریست ........ جالب آنکه در ماه های باقیمانده عمر مبارکش هرگاه خواستم که ماجرای آن شب دوازدهم محرم که در حیاط خانه پدری مشغول پخت حلیم نذری مادرم بودیم برایمان تعریف کند بغض گلویش را می گرفت و گریه امانش نمی داد و ناتوان از شرح آن شب و عشقی که خود به تنهایی شهدش را چشید نمی شد وجالب آنکه هرگز نگفت و نشنیدم آنچه را او دید تا آنکه آن حالت پرواز در عالم شهود رویائی در عالم حقیقت خاک رخ داد و چندماه بعد در چنین روزی بیست و سوم اسفند 1363در جزیره مجنون  ودر عملیات بدر به خیل یاران ودوستان شهیدش پیوست.

جالب است این نکته را هم بشنوید که خالی از لطف نیست – جمشید در تهران با من زندگی می کرد و محبت و لطف خاصی هم به من داشت شاید به این خاطر که من برادر بزرگتر بودم و به قول همدانی ها، دادا، داداش ودام ُلا برای برادران کوچکتر خود ماشش برادر بودیم و جمشید برادر دوم من بود و چون با من زندگی می کرد حسی شبیه پدر فرزندی برای خود قائل بود – با دوستانش قرار اعزام به جبهه گذاشته بود و بنا بود اعزام شوند و جمشید گفته بود اگر داداش اجازه بده میام - من هم بی خبراز همه جا، تصادفاً اون شب خبر تلویزیون نبودم. در منزل و مشغول بازی با تنها پسر و فرزند آن دوران(علیرضا جان که دو سال بیشتر نداشت) بودم جمشید هم خیلی زود آمد. بالاخره حاج خانم سفره شام را انداخت و جمشید جان سر صحبت را باز کرد که تعدادی از دوستان فردا عازم منطقه اند من هم گفتم توفیق دارند خوشا به حالشان.

گفت داداش برای رزم نمی روند برای تدارکات می روند. گفتم خب! البته این هم توفیقه. گفت داداش اگه اجازه بدی منم هم با این دوستان برم؛ تا این جمله را گفت ضربان قلبم تند شد، دلم شور زد با صدای بلند گفتم اصلاً حرفشو نزن! تو پیش ما امانتی، ضمن اینکه تو کردستان هم رفتی، مجروح هم شدی به سهم خودت انجام وظیفه کردی. نخیر، نمیشه، گفت داداش باور کن برای عملیات نمی رویم برای تدارکات و کمک رسانی میریم. یادم نمیره دستشو دراز کرد گفت ببین داداش یک کم نخود، لوبیا و عدس و اینا رو بردیم پاک می کنیم تحویل آشپزخانه میدیم و میایم. از من انکار و نه نمیشه... از جمشید اصرار و خواهش و تمنا...

حسن سلطانی مجری «ماه خدا» شد

حسن سلطانی: مشکلات مالی دست رسانه را برای عملکرد بهتر بسته است/ برنامه های سحرگاهی یکی از سخت ترین برنامه های رسانه ملی است

حسن سلطانی: برنامه های معارفی مجال آزمون و خطا نیست و با دین مردم سر و کار دارد/ لزوم پاسخگویی برنامه های معارفی به شبهات نسل جوان

دنبال بهانه قرص تری می گشتم گفتم: عزیزم ما باید شب عید و سال تحویل بریم منزل بابا اینا- اینو که گفتم خدا را شاهد می گیرم که: دستش را دراز کرد به نشانه قرار گذاشتن و عهد بهستن که اگر اجازه بدی برم و اعزام بشم، طوری میام که با هم شب عید بریم همدان منزل پدری... با این حرف جمشید، گویی دیگر زبانم قفل شد، نمی دونم چی شد یه دفعه از دهانم پرید که: باشه ولی داداش قول دادی که شب عید با هم خونه بابا اینا... دوباره دستشور دراز کرد: نامرداش نمیان، پرید من را بغل کرد و دیدم از در زد بیرون رفت سر کوچه تلفن زد به سرپرست تیم اعزامی که درست شد منم صبح میام راه آهن...

صبح شد جمشید عزیز ما یک ساک کوچک خیلی کوچک که مه تعلقاتش بود بست و رفت و رفت و رفت... تا اینکه بعدازظهر بیست و سوم اسفندماه 63 از منطقه عملیات تماس گرفتند و... تا پیکر شهید به تهران برسه ما 26 اسفند رفتیم معراج شهدا، 27 اسفند پیکر شهید(پیکر که چه عرض کنم...) را تحویل گرفتیم و غروب به سمت همدان حرکت کردیم... گردنه آوج آمبولانس جلو بود و من پشت سر، یکباره گویی که در درون کسی فیلم آن شب خداحافظی را به عقب برگردانه دیدم دست دراز شده و اینکه با هم همدان میریم...

آتشی در دلم افتاد مپرس- چنان فریادی زدم و گریستم و گریستم و می گفتم: عزیز دلم، بنا بوود با هم شب عید بریم منزل پدری، اما هرگز باور نمی کردم که چنین سفر جانکاهی در پیش باشد، او صادق بود و با وفا و به  عهد خود وفا کرد و سال تحویل با هم همدان بودیم و 28 اسفند پیکر مطهرش بر دوش مردم وفادار و ولایی همدان باشکوه تشییع و در گلزار مطهر شهدا به خاک سپرده شد.

یاد مادرم که پس از شهادت برادرم چون شمعی آب شد و بیست سال سوخت و با غم هجر ساخت گرامی باد و پدرم هم که پنج سال بعد به فرزند شهیدش و همسر وفادار عزیزش پیوست. گرامی باد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین