یادداشت| دو موشک انتخاباتی!

عنوان

آنچه مانع وقوع یک جنگ گسترده است، شرایط انتخاباتی کنست است که راه انداختن چنین جنگی با توجه به نتایج جنگ‌های پیشین به ضرر نتانیاهو تمام خواهد شد.

- اخبار بین الملل -

دیشب در اقدامی بی سابقه و کاملا غافلگیرانه دو موشک به سمت تل آویو در هشتاد کیلومتری نوار غزه شلیک شد. از این لحاظ بی سابقه و غافلگیرانه است که شرایط میان دو طرف عادی است و جنگی نیست و در گذشته گروه های فلسطینی تنها پس از تشدید حملات اسرائیل در دو جنگ 2012 و 2014 تل آویو را هدف قرار دادند و در ابتدای این جنگ ها هم این کار را نکردند، چه رسد به شرایط فعلی.

جدا از آن، چنین اقدامی در حال حاضر منفعتی برای حماس و دولت نتانیاهو ندارد. دو طرف از طریق میانجیگر مصری در حال مذاکره برای آرام سازی اوضاع بودند. به ویژه که نتانیاهو مشغول انتخابات کنست و رقابت تنگاتنگ با ائتلاف "آبی سفید" است و رغبتی برای ورود به جنگی دیگر با غزه در سایه به نتیجه نرسیدن سه جنگ قبلی در ساقط کردن دولت حماس ندارد.

جنگنده های رژیم صهیونیستی به چندین منطقه در نوار غزه حمله کردند

از سوی دیگر، این موشک ها در حالی شلیک شده که مقامات حماس در حال مذاکره با هیت مصری در نوار غزه بودند، در این وضعیت این جنبش و شاخه نظامی آن دست به چنین کاری نمی زند.

حال این پرسش مطرح است که جریان شلیک این دو موشک چیست و آیا واکنش دولت نتانیاهو به آن از طریق به راه انداختن جنگ دیگری خواهد بود یا خیر؟

بعید می دانم شلیک این دو موشک کار مجموعه های "کوچک مشکوکی" چه دحلانی چه سلفیت جهادی باشد که قبلا هم در شرایطی با اهداف خاصی اقدام به شلیک یکی دو راکت به سمت شهرک های پیرامونی غزه می کردند و به دنبال آن هم اسرائیل حملات محدودی انجام می داد. دور از ذهن است که این مجموعه ها موشک های دور برد، آن هم تا تل آویو در اختیار داشته باشند.

پس احتمالا نمی تواند کار آن ها باشد. اگر چه فعلا از نوع موشک های شلیک شده خبری نیست، اما این که گنبد آهنین واکنشی نشان نداده است، ذهن را به این سمت می برد که یا این سامانه به دلایل فنی کاملا دچار مشکل شده و یا این که موشک های شلیک شده از قابلیت بالایی برخوردار بوده و توانسته اند این سامانه را دور بزنند.

اگر احتمال دوم درست باشد که می توان گفت "طرف مهمی" پشت آن است و هدف هم بر هم زدن معادلات انتخاباتی کنست و زمین زدن نتانیاهو بوده است. آن هم در وضعیتی که در روزهای اخیر نظرسنجی ها حکایت از کاهش سبد آرای چپ ها و افزایش آرای راست ها و به تبع آن احتمال نخست وزیری مجدد نتانیاهو داشت.

به هر حال اسرائیل حملاتی را انجام خواهد داد، اما با توجه به این که حماس به عنوان طرف حاکم بر نوار غزه گفته است که شلیک این موشک ها کار این جنبش نبوده است، بعید است که واکنش طرف اسرائیلی در حد به راه انداختن یک جنگ تمام عیار باشد؛ با این وجود در ساعات آتی حملاتی به اهداف متعددی انجام خواهد شد. در غیر این صورت، نتانیاهو از طرف راستگرایان و رقبای انتخاباتی اش متهم به ضعف در قبال نوار غزه خواهد شد.

البته در کنار آن هم نوع واکنش گروه های فلسطینی به این حملات در وقوع یک جنگ، تعیین کننده است، اگر شاهد واکنش سنگینی باشیم که کنش و واکنش ها تداوم خواهد یافت و احتمال وقوع جنگ افزایش می یابد.

آنچه مانع وقوع یک جنگ گسترده است، شرایط انتخاباتی کنست است که راه انداختن چنین جنگی با توجه به نتایج جنگ های پیشین به ضرر نتانیاهو تمام خواهد شد و اگر پرونده قضایی و ائتلاف آبی سفید تا به حال نتوانسته است وی را حذف کند، این جنگ می تواند چنین سرنوشتی را رقم بزند.

اما مانع دوم وقوع جنگ هم این می تواند باشد که اگر واقعا موشک های شلیک کننده از قابلیت بالایی برخوردار بوده اند که سامانه های گنبد آهنین را دور زده باشند، در این صورت دولت نتانیاهو بیم جدی خواهد داشت که در صورت به راه انداختن جنگی، چنین موشک هایی می تواند بدون مانعی شهر تل آویو و دیگر نقاط حساس را هدف قرار داده و تلفات سنگینی را بر جای بگذارند. در این صورت به طور حتم نتیجه آن، پایان شانس نتانیاهو برای برنده شدن در انتخابات خواهد بود.

اینجاست که باید گفت دو موشک شلیک شده ماهیتی کاملا انتخاباتی داشته و هدف هم فعلا جلوگیری از پیروزی بنیامین نتانیاهو، حذف سیاسی وی و "انتقامی بزرگ" بوده است.

البته یک فرضیه دیگر هم می تواند مطرح باشد و آن این که نتانیاهو برای بالا بردن آرای خود به حملات سنگینی به غزه نیاز داشته و با یک سناریوی انتخاباتی از پیش طراحی شده مواجهیم. چنین احتمالی وقتی قوی بود که حملات به شهرک های اطراف غزه باشد؛ نه تل آویو که جنبه حیثیتی برای دولت نتانیاهو دارد و تنها یک جنگ ویرانگر با نتایج مشخص می تواند اعاده حیثیت کند، نه حملاتی که اتفاق خواهد افتاد.

نویسنده صابر گل عنبری کارشناس مسائل غرب آسیا

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین